Hamsi tava tarifi – Hamsi tava nasıl yapılır?

(0 oy) 0/5 12
Yorum Yaz


Karadeniz mutfağının en bilinen yemeklerinden olan Hamsi tava tarifi – Hamsi tava nasıl yapılır? konulu yazımızı sizlere sunmak istiyoruz. Umarım bu yazımız hamsi tava yapmak isteyen okurlarımız için faydalı olacaktır.

Hamsi tava malzemeler

  • 1 kg. iri, taze hamsi
  • 1,5 çay bardağı mısır unu
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • Tuz

Hamsi tavanın yapılışı

Yaz mevsiminde yeteri kadar tuzlu hamsi çıkarılıp bir gece boyunca ılık suda bekletilir. Tuzu bu şekilde alınan hamsi, incir yaprağıyla haşlanır. Özellikle, yanında haşlanmış patates, zeytin ve bostanla (salatalık) yenir. Çeşitli yemeklerin yanında bir çeşit salata ve meze gibi yenilebilen bu yiyecek ‘Hamsi Haşlaması” adını alır. Hamsiler temizlenir, bol suyla yıkandıktan sonra bir süzgece alınarak tuzlanır, 5-10 dakika bekletilir. Hamsinin ilk olarak kızartılacak bölümü mısır ununa bulanır, un fazlasını atmak için silkelenir. Yağın dörtte biri tavada ısıtılır. Hamsiler, kuyrukları tavanın ortasına, birinin sırtı diğerinin karnına gelecek şekilde dizilerek bir daire formu oluşturulur. Bir tarafı kızaran hamsiler, düz bir tabak yardımıyla çevrilir, diğer yüzünün kızarması için tavaya alınır. Kalan hamsiler gerektikçe tavaya yağ eklenerek aynı şekilde kızartılır. Sıcak bir tabağa alınan hamsi tava, yeşillik ve soğan dilimleriyle servis yapılır.

“Hamsi tavada mümkün olduğunca az yağ kullanılır. Tavadaki yağ yeterince ısınmış olmalıdır. Yağın soğuması, hamsinin fazla yağ çekip yumuşamasında neden olur. Bu da görünümü ve lezzeti olumsuz etkiler, hazmı zorlaştırır. Kılçıkları çıkarılan hamsiler birbirine yapıştırılıp, una bulanarak kızartılabilir. Bu şekilde hazırlanan hamsi tava, özellikle çocuklar için yeme kolaylığı sağlar.

Mısır unuyla harmanlanan hamsiler hamsi tavasında arkalı önlü bir şekilde kendine özgü tavasına dizilir. Soğan hamsi tavanın mükemmel bir eşlikçisidir. Limonla servis edildiğinde tadı daha da katmerlenir.