Hamsi çıtlatması tarifi

(0 oy) 0/5 8
Yorum Yaz


Karadeniz mutfağının en bilinen yemeklerinden olan Hamsi çıtlatması tarifi – Hamsi çıtlatma nasıl yapılır? konulu yazımızı sizlere sunmak istiyoruz. Umarım bu yazımız hamsi tava yapmak isteyen okurlarımız için faydalı olacaktır.

 Hamsi çıtlatması malzemeleri

  • 1 kg. iri, taze hamsi
  • 3 çorba kaşığı
  • Kuru soğan
  • Demet maydanoz
  • 1 çay kaşığı tuz

Hamsi çıtlatması yapılışı

Temizlenen ve bol suyla yıkanan hamsiler tuzlandıktan sonra 15-20 dakika süzgeçte bekletilir. Hamsiler geniş ve yayvan bir sahana veya tepsiye dizilir. Zeytinyağı ilave edilip kapağı kapatılarak pişmeye bırakılır. Kendi bıraktığı suyu çeken hamsilerin üzerine zeytinyağı gezdirilir. Kısık ateşte suyunu iyice çekene kadar pişirmeye devam edilir. İstenirse limon sıkılıp üzerine halka şeklinde doğranan soğanlar konularak, maydanozla birlikte servis edilebilir.

Hamsi çıtlatma, hamsinin en yağlı olduğu dönemlerde yapılır. Su ve yağ konmadan pişmeye alınan hamsiler, bir süre sonra “çıt çıt” sesi çıkarmaya başlar. Bu sade ve lezzetli yemek adını bu sesten almıştır.

Başka bir tarife göre hamsi çıtlatması tarifi şöyledir;

Yıkanıp temizlenen hamsiler ateşe dayanıklı bir kaba dizilir. Kaba zeytinyağı, tuz, su ilave edilir. Ağzı kapatılır ve kısık ateşte 10 dakika pişirilir. Ateşten alınınca hemen üzerine limon sıkılır ve servisi yapılır.