Haftasonu Çubuk gezi rehberi – Çubuk Gezisi

(0 oy) 0/5 160
2 Yorum


İlk ve orta çağdan itibaren  Kral ve İpek yolu güzergahında bulunan ilçe toprakları, tarihi gelişim sürecinde, ister yerleşme, ister ekonomik faaliyetleri ile bazen hızlanan, bazen yavaşlayan dönemleri yaşayarak günümüze gelmiştir. Orta Anadolu bölgesinin geçiş kuşağında bulunan ilçe, Çubuk Ovası ve Çubuk Çayı’nın suladığı topraklar, dünden bugüne yerleşmenin yoğunlaştığı tarım alanlarıdır. Ankara’nın fethedilmesinden sonra kurulduğu tahmin edilen ilçe yerleşim alanı, tarih içinde Hattiler, Hititler, Frigyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bıraktıkları tarihi kalıntı ve izler; bu uygarlıkların kültür ve medeniyetlerini günümüze ulaştırmıştır fakat bu eserler çok yoğun olarak günümüze gelememiştir. Çubuk gezi planında bulunması gereken tarihi eserler ve doğal güzellikler şunlardır:

Çubuk gezi – Tarihi eserler

Çubuk’ta Camili ve Çat Köy’deki kale ve kalıntıları, Güldarpı’da yapılan kazılarda bulunan mermer aslan heykeli bulunmuştur. Sele Köyünde türbesi olan Seyyid Kalender Veli, bir derviş olup, Horasandan gelen yörüklerdendir. İlçenin Cumhuriyet Mahallesinde daha önce bulunan Gül Baba türbesi (Zaviye) de döneme ait izler arasında yer alır.

Kuruçay Müzesi

Müze özelliği taşıyan, Kuruçay köyü dernek binasında yüz elli yıl önce kurulan medreseden günümüze kalan; el yazmaları, Kuran-ı Kerimler bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca 1300’lü yıllardan kalma; perdeden, kemere, gaz lambasına, Çubuk’un tarihini yansıtan eserler sergilenmektedir. Eski dönemlere ait el araçları, tarım aletleri, ayrıca 1913 yılında Çubuk ve çevresinde kurulan medresede ders veren müderrislerin el yazmalarından bir kısmı yer almaktadır.

Tarihi Evler

İlçe merkezinde çeşitli yerlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü tarafından koruma altına alınan 13 adet tarihi ev bulunmaktadır.

Çubuk Gezi – Turşu Festivali

2004 yılında Çubuk Belediyesi tarafından başlatılan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Katkılarıyla Çubuk Turşu ve Kültür Festivali adı altında düzenlenen kültür faaliyetiyle çevre ilçeler, Anlara il merkezi, çevre iller ve hatta yurtdışından turist çekmektedir. Bu yıl beşincisi düzenlenen festivalde yerli ve yabancı grup gösterileri, konserler, yarışmalar düzenlenmiştir. Aynı zamanda açık bir fuar alanı haline getirilen ilçe merkezi caddesinde birçok sayıda yöresel ve bölgesel ürünler satışa sunulmuştur.

Mesire Alanları:

Çubuk ilçesi gezilecek yerler arasında mesire alanları oldukça fazladır. Bunların başlıcaları; Çubuk II Barajı, Karagöl, Aya Kayası ve Meşeli Köyü Yaylası’dır.

Çubuk II Barajı

Çubuk Çayı üzerinde inşa edilen baraj aynı zamanda bir mesire ve piknik alanı olarak ta kullanılmaktadır. Baraj girişi ve göl çevresi ağaçlandırılarak ilçe ve Ankara halkının hizmetine sunulmuştur.  Baraj alanı 2004 yılından itibaren Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Hafta içi ve hafta sonu şehirde bunalan insanların akınına uğrayan Çubuk II Barajı, Çubuk ilçesinin doğal güzelliği ile dikkat çekici zenginliğinden biridir.

Çubuk Gezi – Karagöl

Çubuk ile Kızılcahamam arasında, küçük fakat çok derin, krater bir göldür. Gölün çevresi doğal güzelliğe sahiptir. İlçe ye olan uzaklığı yaklaşık 40 km’dir. Çevresinde spor yapma imkanı vardır. Gölün her iki tarafı çam ve dağ kavağı ile çevrilidir. Göl kenarındaki ormanların içinde kaynak suları vardır. Hafta sonlarının çok yoğun olduğu Karagöl’de hafta içinde de gelip kamp yapanlara sıkça rastlamak mümkündür. Karagöl çevresi özellikle; yürüyüş ve dağ yürüyüşü gibi sporlar için tercih edilmektedir.

Ay Kayası

İlçenin kuzeyinde Yeşilkent ile Uluağaç Köyü yaylaları arasında yer almaktadır. İlçeye olan uzaklığı 38 km’dir. Ulaşım Uluağaç köyüne kadar asfalt kalan 5 km yol ise stabilize yoldur. Yaz aylarında kamp ve piknik yapılabilen mesire alanıdır. Yaz aylarında hafta sonu oldukça yoğun bir ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Meşeli Köyü Yaylası

Aydos Dağı içerisinde doğa ile baş başa kalmak için mükemmel bir mekandır. Yayla özellikle ilkbahar ve yaz aylarında piknik alanı olarak ta kullanılmaktadır. Çubuk gezi planı içerisinde yer alması gereken yerlerdendir.

Mesire alanları dışında ilçede Esenboğa sınırları içerisinde yer alan Melikşah Olimpik Termal Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesisleri yer almaktadır. Melikşah mahallesinin güneyinde bulunan iki termal kaynakta toplam kaynak akım değeri saniyede 20 litre olan kaplıca suyunun sıcaklığı 31 derecedir. Termal suların, romatizmal ağrılara ve bazı cilt sorunlarına olumlu etki yapmaktadır.  Tesislerden, aynı anda 1.000 kişi faydalanabilmektedir. Kışın kapalı termal havuz yazın ise açık termal havuz ilgi görmektedir.(Hicran Sarıdemir-YLT)

    Üzgünüz, bu içerik için benzer bir başlık bulunamadı

Yorum Yaz

Tüm alanlar doldurulmalıdır.

  • aliçibik

    çubuk’a gitmek isteyenler içi perşembe günleri de pazarı oluyor tavsiye ederim. Çubuk gezisi için de karagöl ü mutlaka tavsiye ederim. Ancak akşama doğru sivrisinek biraz fazla oluyor. Tesis yapılacaktı ama bitti mi bilmiyorum. Ama karagöle çıkarken o köyün manzarası baharda çok güzel oluyor. Çubuk gezisi için değiyor inanın.

  • Adna

    Karagöl’e gidiyoruz arkadaşlarla umarım kalabaluk değildir