Haftasonu Beypazarı Gezi Rehberi

(0 oy) 0/5 38
Yorum Yaz


Anadolu’nun tarihi seyrine baktığımızda, Beypazarı ilçesine ilk çağda Hitit, Frig, Galat, Roma, Bizans, daha sonra da Anadolu Selçuklu ve Osmanlılar’ın egemen oldukları görülmektedir. İlçede turizm hem bu kadar eski kültürleri barındırması hem de ilçede tanıtımın iyi yapılmasıyla turizm oldukça gelişmiştir. Beypazarı’nda tarihi zenginlikleri mağaralar, camiler, türbeler, kümbetler, hanlar, ahşap evler ve mesire yerleri oluşturur. Haftasonu Beypazarı Gezi Rehberi adlı yazımızda bu tarihi ve doğal güzellikleri sizlere anlatmaya çalışacağız.

İnözü Vadisi

Beypazarı’nın kuzeyinde bulunan İnözü Vadisi, doğal bitki örtüsü ve kültürel kalıntıları ile oldukça zengin bir görünüme sahiptir. İnözü Çayı’nın aşınmasıyla meydana gelen dar bir vadidir. Bu vadinin her iki tarafında kayalıklar içine oyulmuş, birçok mağara mevcuttur. Mağaraların bir bölümü çok yükseklerde bulunduğundan ziyaretleri çok mümkün değildir. Yamaç eteklerinde olan ve görülebilen oyukların mezar anıtı ve erken Bizans Devri’ne ait ayinlerin yapıldığı kaya kiliseleri olarak düzenlenmiş olduğu tahmin edilmektedir. Koruma kapsamına alınan kaya mezarları ve kaya kiliseleri arkeolojik sit, vadi tabanındaki bağlık alanlar ise doğal sit olarak koruma kapsamına alınmıştır.

Eğriova Yaylası

Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir başka yer Eğriova Yaylası’dır. Pınarların oluşturduğu göleti ve ahşap evleriyle ziyaretçilerine doğayla baş başa kalma fırsatı sunmaktadır. Yaylada, geleneksel olarak her yıl “Karaşar Eğriova Yayla Şenliği” düzenlenmektedir.

Kirmir Çayı

İlçedeki Kirmir Çayı; tarımda ve balıkçılıkta kullanılmaktadır. Yöre halkının mesire alanı olarak da yararlandığı Kirmir Çayı kenarları, yeşil alanlarla kaplıdır. Tekke Yaylası ise piknik alanı olarak elverişli olması amacıyla orman içi parkı şeklinde düzenlenmiştir. Her yıl geleneksel olarak “Piknik ve Güveç” günü kutlanmaktadır.

Beypazarı gezi planı için yeni ve eski olmak üzere birçok cami bulunmaktadır. Bunlar;

Alaaddin camii

Sultan Alaaddin Cami’nin İnşa tarihi Ebuzziya takvimine göre H. 1221-1225 (M. 1805-1809) yıllarına rastlar. Cami Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’a mal edilmektedir. Doğu duvarı hemen hemen ilk haliyle günümüze kadar gelmiştir. Beypazarı’nda ki büyük yangınlardan oldukça etkileniştir. Cami bir minareli olup Selçuklu eserlerinin tipik bir örneğidir. Ankara-İstanbul-Bağdat yolu caminin kuzeyindeki üst yoldan geçer ve caminin etrafında büyük bir pazaryeri kurulmuştur. Türkiye’nin ancak birkaç yerinde bulunan Peygamber Efendimizin Sakal-ı Şerifi bu camide de bulunmaktadır.

Akşemseddin Cami

Akşemseddin tarafından yanında bir medreseyle birlikte 6. yüzyıl başında ahşap olarak yapılmış olduğu söylenmektedir.1869 Beytepe mahallesi yangınında tamamen yanmıştır. Daha sonra Çayırlıoğlu Zeki Efendi tarafından bu sefer taştan yaptırılmıştır.

Kurşunlu Camii

Kurşunlu Cami’nin 17. yüzyılda Sadrazam Nasuh Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Üzeri tamamen kurşunla kaplı olduğu için Kurşunlu Cami ismi verildiği söylenmektedir. İncili Cami 1903 yılında inşa edilmiştir fakat asıl cami düzeninin 13. yüzyılda yapıldığı yapılmıştır. Yapıldığı dönemde Kuyumcular Çarşısı içinde yer aldığı için İncili ismi verildiği verilmiştir.

Suluhan

Beypazarı’nda bulunan Suluhan’a içindeki su sisteminden dolayı halk tarafından ismi verilmiştir. Hanın giriş eyvanı ve girişin sağ ve solunda kalan iki katlı odalar dışındaki kısımları günümüze ulaşmamıştır. Hanın diğer 3 cephesi yıkılmış bugün sadece duvarları kalmış olup bu duvarlarda değişik zamanlarda onarılmıştır.17. yüzyılın başlarında inşaa edildiği bilinmektedir.

Tarihi Çarşı

Tarihi Çarşıda ise Alaattin Sokak üzerinde, Suluhan’ın çevresinde birçok esnaf grubu bulunmakta. Bakırcılar, semerciler, demir ustaları, arastacılar, saraçlar, dokumacılar ve telkari ustaları bu esnaf gruplarından bazılarıdır. Beypazarı’nda turizmin gelişmesiyle çarşı değer kazanmıştır. Bir diğer çarşı olan Bedesten Çarşısı Osmanlılarda çok özel bir çarşıdır.

Boğazkesen Kümbeti

Boğazkesen Kümbeti İnözü Vadisinin girişinde bulunmaktadır. 13. yy’da inşa edilen Kümbetin Türkiye’de yalnızca dört örneği bulunmaktadır. İçerisinde Selçuklular döneminden kalan 2 mezar bulunmaktadır. Vadiye hakim bir yapısı bulunduğu için geçmiş dönemde gözetleme kulesi olarak da kullanılmıştır.

Yediler Türbesi

Yediler Türbesi İnözü Vadisi üzerinde 3 km’de bulunmaktadır. Rivayete göre Horasan’dan gelen 7 ermişin burada bir dergah kurup uzun yıllar yaşadığıdır. Gazi Gündüzalp Türbesi Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Bey’in dedesinin mezarı bulunmaktadır. Beypazarı’nın Hırkatepe köyünde bulunmaktadır. Karaca Ahmet Türbesi İnözü Bağlarına giden yolun üzerindedir. 1915 yılındaki bu bölgede çıkan yangına kadar bu türbe çok ziyaret alırdı. Zamanında bir dergah, makam olarak kullanıldığı ve müritleriyle burada gömülü olduğu bilinmektedir.

İvaz Dede Türbesi kitabesine bakıldığında türbenin H. 1229 tarihinde yapıldığı görülmektedir. Evliya Çelebi’de seyahatnamesinde bu türbeden bahsetmektedir. Karadavut Türbesi Hacı Bayram-ı Veli’nin halifelerindendir. Türbe bakımlı taş bir binanın içindedir. Diğer Türbeler ise Necmettin Kübra Türbesi, Üçkızlar Türbesi, Tahir Baba, Tacettin Baba, Genç Ali Türbesi.

Kültür Evi

Kültür Evi (Müze) Nurettin Karaoğuz tarafından bağışlanmış ve 1996 yılından itibaren “Beypazarı Tarih ve Kültür Evi” olarak kullanılmaktadır. Beypazarı kültürünü yansıtan eserlerin, kıymetli madenlerin, antika eşyaların ve Beypazarı tarihine ışık tutan tarihi belgelerin sergilendiği bir yerdir.

Yaşayan Müze

Yaşayan Müze Beypazarı Belediyesinin bir kültür kuruluşudur. Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş müzenin kurulumunu başlatmıştır. Kent Tarihi Müzesi oda oda Beypazarı’nın ilk çağdan bugüne değin tüm tarihine şahitlik yapmaktadır. Cahide Gürsoy Müze Evi (Halk Evi) zaman zaman sergilerin açıldığı, kongre ve seminerlerin düzenlendiği bir bina olarak kullanılmıştır. Şu anda Cahide Gürsoy Müze Evi olarak kullanılmaktadır.

Alaaddin Sokak

Alaaddin Sokak ise Tarihi çarşının içerisinden geçen uzunca sokağın ismidir Alaaddin Sokak Türkiye Turizmi için önemlidir. Restorasyonu tamamlanmış ve hizmete açılmış birçok Tarihi Konağı barındırmaktadır Beypazarı’nda yer alan yaklaşık 3500 Osmanlı mimarisi özelliği taşıyan evlerin büyük kısmı buradadır. Bu konakları diğer yörelerde bulunan konaklardan ayıran en önemli özelliği ise yaşamın tıpkı eskisi gibi devam etmesidir. Beypazarı’nda gezebileceğiniz 2 müze ev’de bu sokak üzerinde bulunmaktadır.