Gün ışığının tanrısı: Apollon

(1 oy) 5/5 210
Yorum Yaz


Titan Leto ve Zeus’un oğulları, tanrıça Artemis’in ikiz kardeşidir. Lakabı Phoibo‘dur. Yunancada parlak veya saf anlamına gelir.

Tanrıların en etkili olanlarındandır. Her gün, arabasıyla göğü bir uçtan öbür uca geçer. Tanrıların en güzelidir. Tanımlandığı pek çok sıfat vardır. “Işıklı” (Lykeios), “Sarışın” (Ksanthos), “Altın saçlı” (Khyrsokome), “Gümüş yaylı tanrı” (Argyrotoksos). Adı değişmeden Roma mitolojisine geçen tek tanrıdır. Sembolleri, yay, ok, lir, yunus, akbaba, ağustos böceği, karga ve defnedir.

Apollon güneş sembolüdür. Gün ışığının tanrısıdır. Aynı zamanda müziğin, sanatın, hekimliğin, şiirin ve okçuluğun da tanrısıdır. Kehanet yapabilir ve bu özelliğini insanlara verebilir. Apollon’un bir diğer görevi ise insanları cezalandırıp ödüllendirmektir. İnsanların suçlarını kabul etmelerini sağlar ve onları suçlarından arındırırdı.

Apollon görsel olarak daima ayakta, genç ve sakalsız olarak tasvir edilir. Güçlü bir vücuda sahiptir ve bukle bukle güzel kokan saçları vardır. Hafif uzun ve oval bir yüzü, geniş alnı vardır. Kafasında çoğu zaman defne veya zeytin yapraklarından oluşan bir çelenk vardır. Lir, ok vey ay sürekli yanındadır.

O, babası Zeus gibi çok çapkın bir tanrıydı. Bir gün ırmak kenarında gezinirken genç ve güzel bir kıza rastlar. Güzel kızın adı Daphne’dir ve kendini toprak Anaya adamış, asla evlenmemeye yemin etmiştir. Apollon Daphne’yi görünce ona aşık olur ve onunla birlikte olmak ister. Ancak Daphne bunu istemez çünkü toprak Anaya bağlıdır. Daphne Apollon’dan kaçmaya başlar, Koşmaktan yorulan Daphne daha fazla dayanamayacağını düşünüp, toprak Anaya yalvarır. “-Ey toprak ana, beni ört, beni sakla, beni kurtar” der. Toprak ana Daphne’nin bu yakarışlarını duyar ve Daphne’yi bir ağaca çevirir. O günden sonra Defne ağacı Apollon’un kutsal ağacı olur.

Bir başka efsane ise Kral Midas’la ilgilidir. Yarı keçi yarı insan olan Marsyas Athena’nın icat ettiği flütü çalmaktadır. Flütü çok iyi çaldığını düşünen Marsyas Apollon’u kendine rakip olarak görmeye başlar. Bunun üzerine Apollon bir yarışma önerdi. Bu yarışmada Frigya Kralı Midas’ta hakem olarak yer aldı. Yarışma başladığında Apollon ilk olarak gitarını çalar ancak Marsyas da en az Apollon kadar iyi çalar. Kral Midas Marsyas’ın tarafını tutunca Apollon Midas’ın iyi duymadığını ve cezalandırılması gerektiğini söyler ve Midas’ın kulaklarını eşek kulaklarına çevirir. Marsyas ise Apollon’a karşı saygısızlık yaptığı için Apollon onu bir ağaca bağlar ve diri diri derisini yüzer.(D.Karapınar-YLT)