Giyimde renklerin dili

(19 oy) 4/5 8150
5 Yorum


Renkli giyinmeyi hepimiz seviyoruz. Çünkü renkli giyinmek bizi farklılaştırıyor ve hayatımızı daha canlı hale getiriyor. O halde Giyimde renklerin dili nedir anlamaya çalışalım mı? İşte haberimiz:

Kırmızı renklerin dili

Genellikle ilişkilerde soğukluk yaşanılan biriyle görüşüldüğünde tercih edilmesi gereken bir renktir. Kırmızı iyi şansın ve şöhretin rengidir. Bir ortamda dikkat çekilmek isteniyor ise kırmızı tercih edilebilir. Kırmızı renk kişiye kendini güçlü ve canlı hissettirir. Satış işlerinde küçücük de olsa kişinin üzerinde kırmızı bulundurması tavsiye edilmektedir. Kırmızıyı tercih eden bir kişi güçlü, cesur, atak ve girişkendir. Çekingen, toplumdan soyutlanmış kişiler kırmızıyı pek tercih etmezler

Turuncu renklerin dili

Yorgun ve neşesiz zamanlarda tercih edilmelidir. Bulunduğu ortama neşe ve canlılık katan turuncu, bu rengi kullanan kişinin öz güvenin artmasını sağlar.

Sarı renklerin dili

Bir takım işler yavaş gidiyorsa o işi hızlandırmak için kullanılabilir. Sarı hızın, güvenin ve enerjinin rengidir. Öz güven eksikliği ve kararsızlık yaşandığında, önemli bir toplantı ya da konuşmacı olarak bir yere katılma halinde ayrıca iletişim yeteneği güçlendirilmek istiyorsa sarı renkten faydalanılabilir. Ayrıca elbiselerinde bu rengi tercih edenler, iyimser ve neşeli kimselerdir.

Yeşil renklerin dili

Bereketi temsil eder. Maddi konularla ilgilenildiği zaman kullanılması gereken renktir. Ayrıca bu renk duygusal sorunlar olduğu zaman tercih edebilir. Bu renk kişiye pozitif enerji verir.

Mavi renklerin dili

İç huzuru ve sakinlik istenildiği zamanlarda kıyafetlerde kullanabilir. Ayrıca Strese ve içsel sıkıntılara karşı kullanabilir, sadece giyen kişiyi değil aynı zamanda da çevresindeki insanlara da etki eder.

Lacivert renklerin dili

İç huzuru arttırmak ve sakinleşmek için kıyafetlerde tercih edilebilecek bir renktir. Hisleri uyandırır ve doğru karar vermeye yardımcı olur. Ayrıca sabah kalkıldığı zaman rüyaları hatırlamakta güçlük çekiliyor ise gece lacivert bir pijama giyilebilir. Lacivert takım elbise giyen ve mavi kravat takan kişiler iş çevrelerindeki insanların üstünde daha inandırıcı ve daha güvenilir bir etki bırakabilirler.

Mor renklerin dili

Kızgınlık, öfke gibi anlarda kişinin sakinleşmesine faydalı olur. Ayrıca ailevi sorunlar için de olumlu etkiler yapar. Mor, bir ortama huzur getirir ancak fazla kullanılması aşırı hareketsizliğe neden olur. Meditasyon yaparken kullanılacak en uygun renklerden birisidir.

Siyah renklerin dili

Aynı zamanda birçok ifade, hüzün, tutku, hırs, güzel görünüm, kurtarış, gizlilik, güç, şıklık, zarafet anlamına gelir. Bu rengi tercih eden insanlar, insanlarla arasına mesafe koymaktan hoşlanırlar. Yaptıklarında mükemmeliyetçi bir yaklaşım söz konusudur.

Beyaz renklerin dili

Saflığı, masumiyeti ve temizliği simgeler. Beyaz ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar bu yüzden de yazın en çok tercih edilen renktir.

Kahverengi renklerin dili

Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Karşıdaki insanın resmiyetten uzak ve rahat olması isteniyor ise kahverengi kıyafetlerin giyilmesi faydalı olabilir. Toplantılarda ve iş görüşmelerinde özellikle kahverengi giyilmemesini tavsiye eden Academy International’in Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Şerif İzgören; “kahverenginin toprak rengi olmasına atıfta bulunarak, kahverengi elbise giymiş bir kişinin diğer insanların arasında fark edilmeksizin kaybolup gideceğini ifade eder.

Gri renklerin dili

Siyah ile beyazın birleşmesinden oluşur. Gri bir manto gri bir şapka ve aralarına kırmızı bir şal ya da atkı etkileyici ve harika bir uyum olur. Gri ciddiyeti, hareketsizliği ve yavaşlığı temsil ettiğinden dolayı diplomatik ve ağır bir renktir.

Renkli giyinmek

Renkli Giyinirken Nelere Dikkat Edilmeli

Renkli giyinirken ilk önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlarda birisi, kişinin vücudunu tanımasıdır. Çünkü renkler doğru kullanılır ise vücuttaki kusurları örtebilir, kişi olduğundan daha güzel ve çekici görünebilir. Tabi cilt tonunun, cinsiyetin, yaşın da önemli olduğunu unutmamak ve nerede ne renk bir kıyafet giyileceği konusunda dikkatli olmak gerekir. Örneğin; finans kurumlarında ya da bankalarda müşterileri morlarla, kırmızılarla ve sarılarla karşılayan bir kişiye müşteri güvenip paralarını teslim etmek istemezler. Daha ciddi, güvenilir, otoriter bir yöneticiyle muhatap olmak isterler ancak ilk etapta kişilerin karşısındaki insanı tanımadığı için o kişinin giyimi, kuşamı ipucu vermektedir. İletişim sürecinin önemli bir belirleyicisi olan “ilk etkileşimde” elde edilecek olan etki çok önemlidir. Çünkü dünyada tekrarlanamayacak tek şey “ilk izlenim”dir

Renkler mutlaka bir denge içinde kullanılmalıdır. Örneğin; giyside baskın tek renk olur ise kıyafetin diğer parçalarında ya da aksesuarlarda baskın renge uyumlu olacak daha hafif renkler kullanılmalıdır. Kıyafette bir rengi hafifletmek için onun tamamlayıcısı olan tonlardan kullanılmalı ve üçten fazla renk tercih edilmemelidir. Her zaman gardırobunuzda siyah ve beyaz renkte kıyafetler bulundurmanız sizin işinizi kolaylaştıracaktır çünkü siyah ve beyaz her renk ile kullanılabilir. Siyah beyaz gibi gride her renk ile uyum sağlayan bir renktir. Canlı ve açık renkler yüzü ve dekolteyi aydınlattığından dolayı üst parçalarda kullanmak gerekir. Koyu renkler ise genellikle alt parçalarda kullanılmalıdır.

Ayrıca kilolu insanlar sıcak renkleri çok fazla tercih etmemeliler çünkü sıcak renkler bir insanı olduğundan çok daha kilolu gösterebilir. Aynı zamanda çok koyu ya da çok açık renkler vücut hatlarını çok daha fazla belirginleştirir. Soğuk renkler ise bir kişiyi olduğundan daha zayıf gösterir. İnsanlar daima daha zayıf ve zarif görünmek istemişlerdir ve bu sebepten dolayı bu konuda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre olduğundan daha zayıf görünmek için tek renk giysiler tercih edilmeli, bu mümkün değil ise aynı rengin farklı tonları giyilmelidir. Bu insanları olduklarından daha zayıf ve daha uzun gösterir. Seçilecek bir kıyafetin rengi cilt tonuna uyum sağlamalıdır. Örneğin;

Esmer tenli kişilere çok fazla koyu renk önerilmez. Mavi, turuncu, kırmızı, pembe ve altın sarısı renkler ise en çok onlara yakışır.

Kumrallara ise hiç kuşkusuz en çok mavi ve yeşil tonları yakışır. Siyah ve beyaz ise uzak durmaları gereken renklerdir. Onlar yerine krem ve açık kahve tonları tercih edebilirler.

Sarışınlar enerjilerini; lacivert, yeşil, mavi, kırmızı ve beyaz renklerle ortaya çıkartabilirler. Kızıllara bronz, bordo ve mor Bronz, kırmızı, bordo, kahverengi ve mor rengi rahatlıkla kullanabilen kızıllar, maviden ve siyahtan uzak durmalı… ”

Ayrıca sarı ve yeşil gibi tonlar rengi tekrar deriye yansıtır ve cildi hoş göstermez. Bu renkler kıyafetten ziyade aksesuarlarda kullanılabilir. Bej ve soluk pembe de ciltle çok uyum sağlamaz ve bu renkleri kullananların cilt renklerini oldukça soluk gösterir. Hafif ile orta ton birleşimleri sakin bir etki, zıtlıklar ve dramatik tonlar ise kişiye dikkat çekici bir etki yapar.(B. Er-ylt)

 • Renklerin anlamı ve psikolojik etkileri

  Burclar.net olarak yine çok enteresan bir konuyu okurlarımıza sunuyoruz. Bu bölümde Renklerin anlamı ve renklerin psikolojik etkileri adlı yazımızı ok…

Yorum Yaz

Tüm alanlar doldurulmalıdır.

 • cesaret

  Geometrik desenli kıyafetler hoştur.

 • cesaret

  Bence son moda olan puantiyeli kıyafetler her tenli de kullanılır.Şişmanlarda ince puantiye,cilızlarda iri puantiye mümkün.

 • misafir

  Güllü kıyafetler 1970 ve öncesi çok moda idi.Halen yorgan nevresimlerin vazgeçilmezleri.1980 ve sonrası puantiyeli kıyafetler çok moda.Yıllar değişse de puantiyeler değişmez.

 • misafir

  Yorgan nevresimlerimiz güllü ve de puantiyeli.

 • cesaret

  Renklerle,zevkler tartışılmaz.Ama bizim kızlar çok şatafatlı giyinirler.Bahçede gezinen horozu puantiyeli kız sayesinde yakaladık.Puantiyeli kız horozu bir ayağından yakaladı.Horozcağız başladı çırpınmaya.Puantiyeli kız dudak altı gülerek aaa yazık keselim mi şimdi dedi.Annem puantiyeli muniş kopar kafasını dedi.Hemen puantiyeli kız horozu ayaklarının altına aldı.Besmele ile başını kesti.