Giresun Mutfağı Yemekleri ve Giresun Mutfak Kültürü

(0 oy) 0/5 74
Yorum Yaz


Tarihsel süreç içerisinde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Giresun, zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Bu kültürel mirasın önemli bir bölümünü de “Giresun Mutfak Kültürü” oluşturmaktadır. Anadolu’nun kuzey bölgesinde bulunan Giresun mutfağı doğal bitki, sebzeler ve deniz ürünlerinden oluşan yemeklerden oluşmaktadır. Giresun doğasının zengin bir bitki örtüsü ile kaplı olması, Giresun mutfak kültürünü doğrudan etkilemiştir. Yörede yiyecekler genel olarak otsu bitkiler, diken uçları, yıllık bitki yaprakları ve sebzelerden oluşmaktadır. Yaz aylarında bunlar günlük ve taze olarak tüketilmektedir. Kışlık yiyecekler ise, fırınlanmış kuruluklar, turşular, tuzlular konserveler, pekmez ve reçeller, kompostoluk ve çerezlik olarak hazırlanmaktadır.

Giresun Yöresel ürünler

Giresun mutfağında deniz ürünleri önemli bir yer tutmaktadır. Hamsi, istavrit, mezgit, palamut, izmarit, kefal, tirsi, sargan, barbun, kötek en yaygın tüketilen deniz ürünlerindendir. Ayrıca derelerde yaşayan alabalıklarda yöre için çok değerlidir. Yaylalarda ve köylerde hayvancılığa bağlı olarak beyaz peynir (tecen), deri tulumu (tulum), küp peyniri ve çökelek yapılmaktadır. Bunların yanı sıra, Giresun ekonomisi ve kültüründe ağırlıklı yeri olan fındıktan çok çeşitli tatlı ve pastalar yapılmaktadır. Giresun’da bazı doğal bitkiler kurutularak içecek olarak kullanılır. Bu bitkiler kekik, ıhlamur, nane, çay, taflan yaprağı, kuşburnu ve yayla papatyalarıdır. Lezzetli ayranların yanı sıra pekmez, reçel ve marmelatlar sulandırılarak içecek olarak kullanılır. Giresun Hanımları, yemek yapma becerileriyle yüzlerce yemeği geliştirip yerel mutfak kültürünü oluşturarak, Anadolu mutfak kültürünü zenginleştirmişlerdir.

Giresun yöresel mutfağında yer alan yiyecekler aşağıda verilmiştir.

Çorbalar

Pancar çorbası, mendek çorbası, çalıçiçeği çorbası, gemici çorbası, çileklik çorbası, karalahana çorbası, kabak çorbası, beyaz mısır çorbası, ebegümeci çorbası, hoşuran çorbası, pırasa çorbası, pancar çorbası, ısırgan çorbası, mısır çorbası, fasulye çorbası, kabaklı fasulye çorbası, yoğurt çorbası.

Sebze ve Ot Yemekleri

Isırgan püresi, bezelye diblesi, sirkeli pırasa, karalahana diblesi, karalahana sarması, , fırın fasulye kavurması, fasulye turşusu kavurması, fasulye buğulaması, kabak kayganası, şalgam yaprağı döşemesi, yeşil domates mücveri, galdirik kızartması, ebegümeci, karışık dible, mendek diblesi, merevcan kavurması, ısırgan muhallebisi, pezik mıhlaması, kiraz diblesi, sakarca diblesi, kiraz kavurma, taflan tuzlusu, taflan kavurması, galdirik turşusu, yağlaç, mısır (haşıl) pilavı.

Giresun Mutfağı Et Yemekleri

Söğüş et, patlıcan kebabı, bıldırcın yemeği, bıldırcın pilavı, iç pilavlı tavuk.

Su Ürünleri Yemekleri

Alabalık kızartması, barbun buğulaması, barbun kızartması, barasti, gofit buğulaması, kalkan kızartması, çalar (iskorpit), kalkan buğulaması, hamsi kuşu, hamsi buğulaması, hamsi tavası, hamsi çıtlatması, hamsi ekşilemesi, hamsi diblesi, hamsi kayganası, izmarit, istavrit kızartması, sargan diblesi, labine buğulaması, palamut ızgarası, palamut kızartması, mezgit tavası.

Hamur İşleri

Kefal böreği, hamsi böreği, ziron, içli yufka böreği, kıymalı yufka böreği, katmer, yarımca börek, hamsili mısır ekmeği, gelecoş, mısır unu ekmeği, Espiye pidesi, kuşlak hamuru, ekmek makarnası.

Tatlılar

Çırılta, aside helvası, nişasta peltesi, ayva tatlısı, elma tatlısı, armut tatlısı, samaksa tatlısı, darı unu helvesı.