Gebelikte protein alımı

(2 oy) 5/5 91
Yorum Yaz


Proteinler vücudun yapı taşlarıdır ve fetusun büyüme ve gelişmesi için gereklidirler. Yeterli ve dengeli beslenme ile günlük protein gereksinmesi karşılanabilir. Bebeğin büyümesi için gebelik süresince ortalama 950 gr gereksinmesi artar. Bu artış % 30 kadardır ve anneden günde 5 gr protein çekilmektedir. Gereksinmenin altında protein alımı negatif azot dengesi oluşturur. Gebe kadınlar için günlük alınması önerilen protein miktarı 60 gr’ dır . Vejetaryen annelerde ve günlük besinin büyük bir kısmını bitkisel kaynaklardan sağlayan gruplarda günlük alıma 20 gr ek yapılabilir. Bitkisel besinlerle beslenen özellikle vejetaryen gebe ve emzikli kadınlarda yeterli besin öğesi tüketimine dikkat edilmelidir. Günlük enerji ve proteinin yeterli tüketimi yanında, demir, çinko, kalsiyum, D vitamini, B12 vitamini ve riboflavin – B2 vitamini alımı da önem kazanmaktadır.

Proteinler, organizmanın bütün fonksiyonlarında ve reaksiyonlarında yer alırlar. Yeterli ve dengeli beslenme ile günlük protein gereksinimi karşılanabilir. Genel beslenme ilkelerinden biri olarak alınan proteinin % 60’ ının biyolojik değeri yüksek besinlerden karşılanması ilkesi gebelik dönemi için de geçerlidir. Bu nedenle gebe bir kadının günlük protein gereksinmesinin en az 1/3′ ü hayvansal kaynaklı besinlerden sağlanmalıdır. Diyet alımı ile ilgili olarak yapılan son araştırmalar kadınların toplam enerjilerinin % 16 ‘sının proteinden geldiğini göstermektedir.

Kişisel farklılıklar ve değişik çevre koşulları dikkate alınarak, bu eki örnek protein için 10 gram, % 70 kalite için 13 gram/gün olarak belirlemiştir. 2001 yılı tavsiye edilen değerlere göre ise gebelikte günlük alınması önerilen protein miktarı ortalama 71 gr iken; bu değer gebe kadının gebelik ayına göre olması gereken ağırlık başına 0.8 gr ek protein gereksinmesi olarak ta belirlenebilir. Proteinli gıdaların aşırı tüketimi de gebelik sonuçları açısından sakıncalıdır.