Gebelikte c vitamini

(2 oy) 5/5 82
Yorum Yaz


C vitamini kuşburnu, yeşil ve kırmızı biber, turunçgiller, domates ve patateste bulunan, suda eriyen bir vitamindir. C vitamini bazı besin öğelerinin vücutta kullanılmasında yardımcıdır. Özellikle Fe, Ca, folik asit, tiamin, riboflavin, pantotenik asit, A vitamini, E vitamininin vücutta kullanılmasında etkin bir rolü vardır. Özellikle hem olmayan demirin bağırsaktan emilimini arttırır, antioksidan özelliği nedeniyle hücre zarlarını oksidasyona karşı korur, serbest radikallerin olumsuz etkisini azaltır. Gebelikte çok önemli olan bir başka özelliği de vücudu enfeksiyon ve toksinlere karşı korumasıdır. Günlük 85 mg/gün C vitamini alımı dünyada önerilirken, Türkiye için alımı önerilen miktar demir yetersizliği sorunu da göz önünde bulundurularak günde 90 mg’ dır.

Kollojen sentezi ve kemik oluşumundaki kilit rolüne rağmen, C vitamini durumu ile bunun gebelikteki sonuçlarına yönelik çalışmalar çok azdır. Diyet yolu ile alınan C vitamini ile doğum ağırlığı arasındaki ilişkiyi göstermek için yapılan çalışmalarda belirgin bir ilişki saptanamamıştır. Ancak, sağlıklı değişken diyetin bir bölümü olarak, C vitamininden zengin meyve ve sebzelerin tüketimi desteklenmelidir.

C vitamini antioksidan özellikleri açısından da genel sağlık için önemlidir. Hücre zarlarını oksidasyona karşı korur. Tüm bireylerin taze sebze ve meyve tüketimlerini arttırmaları sağlanmalıdır. Ayrıca gebelikte sigara içen kadınlarda C vitamini düzeyi düşmektedir. Gebelikte kesinlikle sigara içilmemelidir.