Gazipaşa gezi rehberi ve Gazipaşa’da gezilecek yerler

(0 oy) 0/5 51
Yorum Yaz


Antalya’nın şirin ilçesi Gazipaşa gezisinde görmeniz gereken en önemli 5 yeri sizlerle paylaşıyoruz. İşte Gazipaşa gezi rehberi ve Gazipaşa’da gezilecek yerler:

Selinus Antik Kenti:

Gazipaşa İlçesi sınırları içerisinde, bugünkü adıyla Hacımusa, antik adıyla Selinus Potamos olan çayın denize döküldüğü yerde, Kale Tepe’nin üzerinde ve yamacında yer almaktadır. Selinus, antik çağın meşhur araştırmacılarına da konu olmuş, günümüze kadar birçok seyyah ve arkeolog tarafından ziyaret edilerek incelenmiştir. Dağlık Kilikia (Kilikia Trakheia) Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olan Selinus’un tarihi, MÖ 6. yy’a kadar uzanmaktadır. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarda, Asur kaynaklarında, kentin adının “Sallune” olarak geçtiği; Prindu Kralı’nın egemenlik sınırları içerisinde kaldığı ve deniz yoluyla Kıbrıs ile bağlantısı olduğu saptanmıştır. Kentin önemli yapılarından sur duvarlarının bir kısmı, Thekla’ya adanmış kilise, sarnıç ve su kemerleri, günümüze ulaşmış kalıntılardır. Diğer yapıların birçoğu tahrip olmuştur. İmparator Trajanus adına yapılan sanal anıt mezar olan Şekerhane Köşkü de, Selinus Antik Kenti içinde yer almaktadır.

Antiocheia Ad Cragum:

İlçe merkezinden 18 km uzaklıktaki Güney Köyü’nde yer alır. Nohut yeri olarak da bilinir. İsmini Kommegene Kralı IV. Antiochis’den alan bu kentin bulunduğu bölge, denize dik inen dağlık bir araziden oluşmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 300 metredir. Kent daha sonra Roma ve Bizans dönemlerinde iskân görmüştür.

Sugözü Irmağı Mesire Alanı:

Sugözü Irmağı, ilçede en çok rağbet gören mesire yerlerinden biridir. Sugözü’ne gitmek için, ilçe merkezinden, Beyobası, Küçüklü, Öznurtepe ve Sugözü yolunu izlemek gerekmektedir. Küçük bir hidroelektrik santralının da bulunduğu Sugözü Irmağı’na, alabalık yavruları bırakılarak üremeleri sağlanmıştır. Mesire alanında birkaç kır lokantası bulunmaktadır. İstenirse yazın en sıcak günlerinde bile, Sugözü’nün soğuk olan suyuna da girilebilmektedir.

Koru Plajı:

Selinti Plajı’nın doğusunda, Kale Tepe (176 m) ile Selinti Burnu arasında yer alır. Koru Mahallesi sınırları içinde kalan plaj, 2 km uzunluğunda ve 50 m genişliğindedir. Koru Plajı’nda yalıtaşı oluşumları dikkat çekicidir. Yalıtaşları, burada, üç doğal havuz oluşturmuştur. Yalıtaşlarından oluşmuş Koru Doğal Havuzları, doğanın Gazipaşa’ya sunduğu ender güzelliklerden biridir. Dalga olmadığı zamanlarda, denizle bağı geçici olarak kopan küçük havuzların suyu iyice ısınıp, çocuklar için eğlenceli bir oyun havuzuna dönüşmektedir. Ayrıca yalıtaşlarına ve havuzlara dalga ile gelip dönen deniz suyu, yabancı maddelerden temizlenmektedir. Yani doğal arıtma tesisi işlevi de gören bu havuzlar, Gazipaşa sahillerinde denizin temizliğine katkıda bulunmaktadır. Bu havuzlarda dalış eğitimleri de rahatlıkla verilmektedir. Bununla birlikte, farklı bir deneyim yaşamak isteyen turistlerin yüzmek için tercih edebilecekleri çok güzel bir noktadır.

Yalan dünya Mağarası:

Gazipaşa’nın 10 km güneydoğusundaki Beyrebucak Köyü’nün kuzeyinde yer alan Asar Tepe’nin (619 m) güney yamacında bulunmaktadır. Mağara, tabanı toprak, çakıl ve molozlarla kaplı olmasına karşın, içerisinde sarkıt, dikit, sütun gibi damlataşı oluşumları barındırmaktadır. Oluşum ve gelişimlerini tamamlayan bu şekiller, çoğu yerde birleşerek mağarayı salon ve 262 odacıklara ayırmıştır. Bütün mevsim kuru olan mağarada yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular, bazı bölümlerde küçük birikintiler oluşturur. Sahip olduğu özelliklerin yanında, ulaşım kolaylığı ve doğal çevre güzelliği mağaranın turizm değerini arttırmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle, önceki yıllarda basit düzenlemelerle turizme açılmıştır. Ancak, gerekli projeler hazırlanmadan, gelişigüzel yöntemlerle yapılan bu düzenlemeler ekonomik olmadığı gibi mağaranın tahribatına da yol açmıştır. Turizm amaçlı kullanım için, mimari ve elektrik projelerinden oluşan uygulama projesi hazırlanarak, mağara turizme kazandırılmalıdır.