Fuşya renginin anlamı nedir? Fuşya rengi nasıl ortaya çıktı?

(1 oy) 5/5 1885
Yorum Yaz


Sevgili okurlar fuşya gerçekten enteresan bir renk. Kırmızı ile morun arasında kombinasyonu zor olan ama iyi kombinasyon yapıldığında da muazzam etkiler yaratan bir renk fuşya. Bu yazımızda Fuşya renginin anlamı nedir? Fuşya rengi nasıl ortaya çıktı? Sorularına yanıt arıyoruz.

Fuşya çiçeği – fuşya nasıl ortaya çıktı

Fuşya ismi 16. Yüzyılda yaşayan Alman bitki bilimci Leonhart Fuchs’un çiçeğe kendi ismini vermesiyle ortaya çıkmıştır. Esasında küpe çiçeğini bulan kişi Fransız botanikçi Charles Plumier’dir. Plumier bu çiçeği Dominik Cumhuriyetinde keşfetmiştir. Leonhart Fuchs kitabında bu çiçeğe yer verdiği için bu renk  kendi ismiyle ölümsüz hale gelmiştir. Fuchs’un bu kitabı önemli botanik terimlerine yer verilen bir başucu kitabıdır.  Pembe fuşya veya pembe neon renk Maria Camila Arango tarafından ilk defa kullanıldı. Şok pembe anlamına gelecek şekilde ilk defa 1937 yılında Elsa Schiaparelli tarafından kullanılan bir kelime olarak karşımıza çıktı. Günümüzde de Küpeçiçeğine fuşya adı da verilir. Kimi yerlerde fuşya rengi çingene pembesi, galibarda veya macenta olarak da adlandırılır.

Fuşyanın kombinasyonu

Fuşya diğer adıyla güçlü pembe iki güçlü ve karakterli renk olan kırmızı ve morun kombinasyonundan elde edilen bir renktir. Kırmızı renk doğanın tınısını ve titreşimlerini temsil ederken, mor enerjiyi dengeleyen en önemli renk olarak bilinir ve negatif enerjileri pozitif enerjilere çevirir. Bu nedenle fuşya son derece canlı ve enerjik bir renk olarak karşımıza çıkar.

Fuşya rengi ve dekorasyon

Fuşya rengi hayat dolu yoğunluğa sahip bir renk olduğundan ev dekorasyonlarında ideal bir renk olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer taraftan çok yönlü olması özelliğiyle de fuşya rengini kolaylıkla favori mekanlarımıza uygulayabiliriz.