Feng Shui ilkeleri nelerdir ?

(1 oy) 5/5 836
Yorum Yaz


Feng Shui’nin üzerine kurulmuş olduğu 3 temel ilke vardır. Bu ilkeler Ch’i’yi yaşam çemberi içinde her şeyi canlı kılan, birleştiren ve hareket ettiren yaşamsal enerjiyi açıklamaktadır.

Feng Shui’nin 3 temel ilkesi şunlardır:

Her Şey Canlıdır: Fiziksel dünyadaki HER ŞEY Ch’i diye bilinen yaşamsal enerjiye sahiptir. Bu cansız diye kabul edilen araba, bilgisayar, eşya ve araçlar ya da kayalar, bitkiler, toprak parçasıve binalar gibi her maddesel nesneyi içerir. Her fiziksel şey “canlıdır” ve kendi Ch’i özellikleri dışında insan tepkileri deneyimleri ve hatıraları ile ona getirilen Ch’i kalitelerine sahiptir. İnsanın kişisel yanıtları, çevresinde bulunan şeylerle uyumlu bir şekilde karıştığı zaman derin bir uyum, konfor ve güvenlik hissi duyar. Açıkçası, kişi çevresine baktığında ve çevresindeki her şeyi “canlı” olarak gördüğünde kendini iyi hissettiği şeylerle birlikte yaşaması son derece önemli hale gelmektedir.

Feng Shui’de binalar, içlerinde yaşayanları tam anlamıyla desteklemek ve beslemek amacıyla dinamik, yaşayan “bedenler” olarak kabul edilirler.

Her Şey Bağlantılıdır: Birbiriyle bağlantılı olma prensibi mekanın içinde de devam eder. Örneğin karman çorman bir dolabın içindeki kaotik Ch’i evin geri kalanına da dağılır ve tüm mekânda kısıtlayıcı bir etkide bulunur. Güzel bir avludan yayılan yatıştırıcı, beleyici Ch’i onu çevreleyen alana da yansır ve üzerinde canlandırıcı bir etkide bulunur. Dahası, o dolabın ya da avlunun Ch’i özelliği hayatın geri kalanıyla da bağlantılı olacaktır. Küçük ve önemsiz gibi gözüken şeyler-rahatsız bir iskemle, sert bir ışık, keskin kenarları olan bir masa onları kullanan kişinin yaşamsal Ch’i’si üzerinde önemli bir etkide bulunabilir. Daha iyi ya da kötü yönde, Ch’i insanı her şeyle bağlantıya sokar ve hayattaki her şeyi önemli kılar.

Her Şey Değişir: Her şeyin içinde bulunan Ch’i sürekli olarak değişime uğrar. Büyüme ve hareket değişime yol açar ve yaşamsal, canlı Ch’i’nin dinamik işaretleridirler. Evrende değişmeyen tek şey değişimdir.

Bakılan her yerde değişim mevcuttur – mevsimler, topluluklar, fiziksel bedenler, zihinsel durum ve duygular. Bu nedenle, yaşanılan çevre sadece canlı ve daha büyük bir çevreyle bağlantılı değil aynı zamanda da sürekli olarak değişim içindedir. Zaman geçtikçe evler ve işyerleri, belirgin fiziksel değişikliklerin yanında içlerinde oturanlarda olan değişiklikleri de yansıtırlar.

 Gerekli olduğu halde yapılmayan değişiklikleri yansıtan bir ev ya da işyerinde hiç bir değişiklik yapılmamışsa o çevrenin kişiyi eski sıkıntılara doğru çekebildiğini fark etmek ilginçtir. Mekan, eski düşünce ve deneyimleri tutan büyük bir mıknatıs veya çapa gibi davranır.

Eski bir Çin sözü, “Hayatınızda değişiklik istiyorsanız, evinizde 27 şeyin yerini değiştirin” der. Değişim hayatın içindedir ve kişinin yararına kullanılabilir. Değişim zevkli de olabilir. Çoğu insan aldığı mobilyayı ve ona uygun olarak seçtiği sanat eserini sonsuza dek kullanacağına inanır. Feng Shui işte bu andan itibaren değişikliğe, büyümeye, harekete neden olduklarını ve bulundukları yeri aydınlatmaya başladıklarını kabul eder. Unutulmaması gereken her şeyin değişime uğradığıdır.

 Canlı, bağlantılı ve dinamik… Feng Shui, evi veya işyerini, onunla uyumlu olunan ya da uyumsuz bir beraberlik sürdürülen yaşayan bir varlık olarak kabul eder.(Ufuk Cubukcu-YLT)