Feng Shui ev dekorasyonu

(0 oy) 0/5 502
Yorum Yaz


Sevgili okurlar feng shui ile ilgili yazıları beğeninize sunmuştuk. Bu yazımızda Feng Shui felsefesine göre ev dekorasyonu nasıl olmalı sorusuna yanıt arıyoruz.

Feng Shui felsefesi nedir?

Feng Shui, Çin’de yaklaşık 3000 bin yıldan beri uygulanan yaşama ve dekorasyon sanatıdır. Feng Shui’ in sözlük anlamı “rüzgâr” ve “su” dur. Feng Shui doğayı etkileyen iki akıcı güç olarak tanımlanır.

Feng Shui, yaşadığımız iç ve dış mekânlarda, hayatımızı etkileyerek, olumlu etkenlerin arttırılmasını, olumsuz etkenlerin de önlenmesini hedefleyen dekorasyon yöntemleridir. Kısacası Feng Shui, doğanın güçlerini ve enerjisini yönlendirme sanatıdır. Bu yöntemleri kullanarak evren ile denge içinde yaşamayı sağlayabilir ve iyi şansları getirip, kötü şansları yaşadığımız veya çalıştığımız mekânlardan uzak tutabiliriz.

Feng Shui’ye göre ev dekorasyonu – oturma düzeni

Çin evreninde beş yön vardır. Bunlar kuzey, güney, doğu, batı ve merkezdir. Güney ışığı temsil eder ve iyi şans getirir. Kuzey karanlığı temsil eder ve kötü şans getirir. Buna göre, evlerin kapıları kuzeybatıya kuzeye bakmamalıdır. Güneye bakmalıdır. Kuzeye bakan dağlarla güneye bakan ev girişi karşılıklı olması, kötü şansları engeller ve iyi şansların kaçışını önler. Bir ev alırken veya inşa ederken en uygun mekân, bir dağın eteği ve nehre bakan cephedir. Kare bir planla yapılan evlerin daha sağlam bir temeli olacağına inanılır.

Feng Shui’ye göre evler şu kurallara uygun olarak düzenlenmelidir:

 1. Evin girişi düzenlenmeli
 2. Alanı arttırmak için aynalar kullanılmalı
 3. Girişin önünü kesecek mobilyalar yerleştirilmemeli,
 4. Masa ve sandalyeleri kapıya doğru yerleştirilmeli,
 5. Kullanılmadığı zaman televizyon kapalı tutulmalı,
 6. Tuvaletin yapıldığı yerin kapağını asla açık bırakılmamalı
 7. Asla yatağın ayakucu tarafına ayna koyulmamalıdır.

Feng Shui’ye göre ev dekore edilirken, yönler ve eşyalar uyum içerisinde yerleştirilmelidir.

 • Yatak odası, güneyde olması ve yatak odası kapısının, evin girişini görmemesi gerekmektedir.
 • Eve giren şansın, sifonun kullanımında akıp gideceği düşüncesiyle, giriş kapısının karşısında tuvalet olmaması uygundur. Eğer tuvalet, giriş kapısının tam karşısında değilse, tuvalet kapısı aynayla kaplanabilir.
 • Giriş kapısının karşısında ayna olmasının da, içeriye giren enerjiyi yansıtarak tekrar dışarı çıkaracağı düşünülür.
 • Duvarlar, pozitif enerji çekmek için belli açılarda inşa edilir.
 • Kapılar, iyi şans çekmek için ünlü imparatorların adlarını taşıyan paralar ile süslenebilir.
 • Köşelerdeki çeşmeler, bazen yakın binaların keskin açılardan gelen, kötü enerji yönünü değiştirmek için kullanılır.
 • Aynalar da, kötü enerji yönünü değiştirmek için kullanılır.
 • Mobilyalar, ayna ve rüzgâr çanları genellikle uygun yerlere yerleştirilir. Çünkü bunların, iyi ve kötü ruhları doğrudan etkilediğine inanılır.

Bununla birlikte Feng Shui ilkelerine göre:

 • Pencereler, enerji akışını sürdürmek için, zaman zaman açılır.
 • Yatak, kuzey-güney yön doğrultusunda olur. Bir evin ön kapısından yatak taşımak, kötü şans olarak kabul edilir. Sadece ölüm ya da boşanma sonrasında olur.
 • Ocak, besin kaynağını temsil eder ve arkasına ayna koyulması bereketi ve pozitif enerjiyi arttırır.
 • Arka kapının yanında ya da çapraz ışığın altında masa ya da sandalye olması kötü şans getirir.

Feng Shui ilkelerine göre mezar seçimi

Feng Shui ilkelerine göre, iyi bir mezarlık alanı, şeytani rüzgârlardan korunmalı ve iyi rüzgârlara açık, iyi manzaralı, suya yakın ve çevresiyle uyum içinde olan bir yerde seçilmelidir. İdeal bir mezar dağ yamacında ve akarsu manzaralıdır.

Mezar seçimi, kişinin Çin burcuna bağlı seçilebilir. Örneğin öküz yılında doğan biri için maymun ve horoz uyumludur. Mezar, bu hayvanları gören ya da yakınında bir yerde olabilir.

Cenaze törenlerinde, genellikle Feng Shui ustaları bulunur. Onların cenaze törenlerinde dini bir figür rolünü üstlenmesi bazıları tarafından çok önemli olarak kabul edilmektedir. (GülizUlu-YLT)