Su yılanı falı bak

(0 oy) 0/5 112
Yorum Yaz


Hititlerde Su yılanı falı bakarken, bir kap (hayata dair çeşitli simgeler içeren) su ile doldurulur ve içine yılan bırakılırdı. Yılanın hareketleri, bu iş için deneyim kazanmış MUNUS SU.GI tarafından izlenir ve yorumlanırdı. Dini yerler, (tapınak, tapınak bayramları, tapınak ve evin ocağı), somut kavramlar (ev, kral sarayı, büyük kapı, hapishane,), soyut kavramlar (uzun yıllar, hayat, gelecek günler, ölüm tehlikesi, günah, hastalık, isyan, kargaşalık) olarak sınıflandırılırdı.

“Kummaha kentinde sürekli olarak kötü fal işaretlerinin verilmiş olmasına gelince: Bununla hangi kötü duruma işaret edilmiştir ? Şimdi (tanrılar) tekrar hangi fal işareti vermek istiyorlar? Şimdi majestenin başının kötü yılan balıkları ve… bunu tespit etsin!… Yılan gitti(ve) “ciddi” olan bölümde saklandı. Olumlu.”

Bu örnekte kral tanrının verdiği işareti herhangi bir şeye yoramadığından olacak ki, yeniden yılan falı baktırmış ve sonuç olarak istediği olumlu yanıtı almıştır.

“Bu kötü işaretler, niçin ortaya çıktı? Hatti ülkesi yok olacak mı? Şayet öyleyse bu olumsuz olsun. Biz Hatti ülkesinin başının yılanını Tanrıların Festivaline çağırdık. O kalktı. O havuzun içinde döndü ve aynısı.. İkinci aşamada: O kapının önünden geri geldi ve o tepede durdu. Aynısı Saray’da oldu.Üçüncü aşamada: O kapının önünden geri geldi ve o kalktı. O havuzda döndü ve aynısı Uzun Ömür’de gerçekleşti.