Hititlerde talih falı

(0 oy) 0/5 981
Yorum Yaz


Hititlerde talih falı türünde, neye benzediği tam olarak bilinmeyen nesneler üzerine uzun yaşam, hastalık, kötülük, iyilik, dostluk ve düşmanlık gibi yaşamın farklı yönlerinin, belli bir şablona göre işaretlendiği tahta bir zemine yerleştirilerek, oluşturdukları kombinasyonlardan yorumlamalar yapılmıştır. Sumerce KIN, Hititçe aniyat- , aniur (iş, amel, eser) olarak adlandırılan bu fal biçiminde, MUNUS SU.GI “ yaşlı kadın” denilen kadınlar falları yorumlamışlardır. Falcı kadın, simgesel nesneler arasındaki ilişkiyi yorumlayarak sonuca varmıştır. Bu nesneler, bakılan fala göre adlandırılmıştır. Fal sırasında beklenen cevap “olumlu olsun” ya da “ olumsuz olsun” şeklinde olmuştur. İyiler çoğunluktaysa sonuç olumlu, kötüler çoğunluktaysa sonuç olumsuz olmuştur.

Kültepe’de bulunan bir fal metninde, kral ve kraliçe tanrılarından yardım istemektedirler:

Kral ve kraliçe kışı Ankuwa kentinde geçirmek istiyorlar. ( Ey tanrılar eğer) Ankuwa’yı uygun buluyorsanız ve kral ve kraliçenin başı için her şey iyi olacaksa, talih falının sonucu “evet” olsun!”

Biz bu örnekte görüyoruz ki, tanrısının kızmasından korkan ve başına bir şey gelip gelmeyeceğini merak eden kral ve kraliçe, kalacakları yer konusunda da tanrılarından yorum istemektedirler. Ayrıca dikkati çeken nokta, bugünün inanış dünyasına garip şekilde benzerliğinin olmasıdır: Kral, tanrısından hayırlı olanı istemektedir.