Eski Mısır ve Keldaniler’de fal

(5 oy) 4/5 2979
Yorum Yaz


Eski Mısır’da falcılık genelde sihirle iç olmakla birlikte çok gelişmiş bir yapıya sahiptir. Çok tanrılı dinlerin merkezi olan Mısır, fal bakımından da tabiatta var olan her şeyden geleceğe dair yorumlar yapma gelişmiştir. Bunda Babillilerin, Mısır medeniyeti üzerinde etkisinin de payı vardır.

Bu dönemde en çok kullanılan fal teknikleri arasında, kristal küre veya suya bakarak gaipten haber verme, sayısal uyumdan hareketle sorulan sorulara cevaplar bulma, rüya yorumu ve az olmakla birlikte astrolojiyi sayabiliriz.

Keldaniler’de fal tutkusu birçok nesne, hayvan ve tabi olayları fal bakmada kullanmışlardır. Keldaniler’e göre yıldızlar gökyüzünün yazılan olup, milletlerin ve insanların kederlerini yansıtmaktadır. Önemli olayların ortaya çıkışında yıldızların konumunu belirleyerek, benzer durumlarda da aynı vakıaların meydana gelmesini beklerlerdi.

Astroloji ile birlikte en çok kullanılan fal türleri; kuşların hareketlerinden geleceğe dair bilgi edinme, su falı, yaprak, yılan ve köpek gibi canlıların şekillerini, renklerini ve hareketlerini yorumlama ve ok falını sayabiliriz.