Doğum falı bak

(10 oy) 3/5 237
Yorum Yaz


Eski çağ Mezopotamya insanının zihin dünyasında, yeni doğum yapmış insan ya da hayvanın yavrusunda bulunan kusur ya da garipliklerin, tanrının insanlara gönderdiği ve geleceğe yönelik mesajları taşıdığı kanısı mevcuttu.  Bu durum bir yönüyle doğum falı bakmaya karşılık geliyordu. Yavrunun bedeninde bulunan ve doğuştan gelen kusurların öncelikle ülke ve krallığın geleceği ile ilgili olduğu düşünülmüş, bu bağlamda gelecek okuma amacıyla yeni doğan insan ya da hayvanların kusurlarının görüntüsü ve biçimi Mezopotamya insanı için önemli olmuştur. Bu sebeple kusurlu doğan canlı incelenmiş ve elde edilen bulgular kaydedilmiştir.

Doğum falına bakmaya örnek olarak şu ifadeyi gösterebiliriz:

  • “Eğer bir kadın doğum yaparsa ve (bebek) sağ tarafında iki kulağa sahipse ve sol tarafında kulağı yoksa; tanrılar sinirlenerek ülkesine geri dönecek ve ülke barış içinde yaşayacak.”
  • “Eğer bir kadın doğum yaparsa ve (bebek) sol tarafında iki kulağa sahipse ve sağ tarafında kulak yoksa; ülkenin hükmü önemsenmeyecek.”
  • “Eğer kusurlu doğan bebeğin sol kulağının içinde ikinci bir kulak  varsa, prensin danışmanları ona kötü tavsiye verecek.”