Eskişehir gezilecek yerler – Eskişehir gezi rehberi

(0 oy) 0/5 98
Yorum Yaz


Trag kökenli Frig Uygarlığı M.Ö. 1200’lü yıllarda Balkanlardan göç ederek Anadolu’ya yerleşmişler ve bu sayede dünyanın da en önemli arkeolojik kalıntılarından biri olan Eskişehir il sınırları içerisinde yer alan Midas (Yazılıkaya) Antik Kentini miras bırakmışlardır. Eskişehir il sınırları kapsamında Friglerden kalan eserlerin yanı sıra, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet’in ilk dönemlerine ait kültürel miraslarında sayısı fazladır. Aynı zamanda Eskişehir’in bünyesinde barındırdığı “Anadolu Türk Kenti” unsurlarını günümüze taşıyarak UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi kapsamına alınan Odunpazarı Kentsel Siti ve Sivrihisar Kentsel Sitleri, ülkemizde oldukça iyi tanıtımı yapılan ve ön plana çıkarılan destinasyonlara karşı yarışacak bir tarihi kültürel mirasa sahiptir. Eskişehir ili kapsamında yer alan tarihi ve turistik yerler yani Eskişehir gezi  rehberi yazısının içeriğinde yer alacak yerler şu şekildedir:

Haller Gençlik Merkezi

Tarihi “Yaş Sebze ve Meyve Hali Binasının” restore edilerek, kültür sanat merkezi olarak hizmete başlamış ve Haller Gençlik Merkezi ismini almıştır. Binanın tarihi formu korunarak yaklaşık bir sene içerisinde restore edildi ve halkın kullanmana sunuldu. Belediye’ye ait tiyatro salonunu, çeşitli hediyelik eşya dükkanı, bar, kafe ve restoran gibi mekanların yanı sıra küçük çaplı resim sergilerinin yapıldığı sergi salonları bulunmaktadır.

Sazova Parkı (Bilim Kültür ve Sanat Parkı)

400.000 metrekarelik boş bir arazi olan Sazova’ya, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı bir projenin sonunda Sazova Bilim, Kültür ve Sanat Parkı inşa edilmiş ve 2008 yılında faaliyete geçmiştir. Bu geniş alan, 25.000 metrekarelik su sporları göleti, Kalyon Gemisi, Bilim Deney Merkezi ve Uzay Evi (Planetaryum), ETİ Su Altı Dünyası ve Masal Şatosu’nun yanı sıra, restoranlar, kafeler, büfeler, piknik alanları, bir konser alanı, amfi tiyatroyu içermektedir. Parkta bulunan “Masal Şatosu” kısa sürede Eskişehir’in sembol yapılarından biri haline gelmiştir. En yükseği 50 metre olan 26 kuleden oluşmaktadır. İçerisinde masal kahramanlarının üç boyutlu animasyonları, optik ışık canlandırmaları, özel yaşam alanları gibi birçok farklı alan bulunmaktadır. Masal Şatosu çocukların hayal dünyalarını geliştirmelerine katkı sağlamak amacıyla masal kahramanlarının ve masal dünyasının objeleri ile donatılmış olup, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşımaktadır. Masal Şatosu’nda rehberler eşliğinde kitaplarda okudukları hikâyeleri yaşama imkanı bulan çocuklar, Dede Korkut, Nasrettin Hoca ve Keloğlan’ın hikayelerini kahramanların kendi anlatımlarıyla dinleme fırsatı yakalamaktadır.

Eskişehir gezi – Kentpark

Eskişehir’in popüler ve güzel parklarından biri olan Kentpark, Eskişehir Şehirlerarası Otobüs Terminal’i karşısında, Gökmeydan Mahallesi’inde yer almaktadır. Parkın en önemli özelliği Türkiye’nin ilk yapay plajına sahip olmasıdır. Toplam 300.000 metrekarelik alan üstüne yapılmıştır. Parkın içinde yapay plaj, açık yüzme havuzları, kafe ve restorantlar, hediyelik eşya satıcıları, at binme pistleri, çocuk parkları ve yapay bir gölet bulunmaktadır. Eskişehir’de deniz olmamasına rağmen, şehirde yapay plaj yapma kararı alınması ve bunun için de en uygun yerin içinden Porsuk Çayı da geçen Kentpark olmasına karar verilmesiyle, Porsuk Çayı’na yakın bir yerde gerçek deniz kumu kullanılarak yapay plaj yapılmıştır. Uzun süre medyanın da ilgisini çeken yapay plajın yanı sıra parkın içinde açık yüzme havuzları da bulunmaktadır. Plaja talep gösterenlerin genellikle genç yaştaki ziyaretleriler olsa da alan içerisinde ailelerin de vakit geçirebileceği alanlar mevcuttur.

Şelale Park

Odunpazarı Semti’nde bulunan Şelale Park, 38.000 metrekarelik alana sahip, Eskişehir manzarasının görülebileceği bir alandır. İsmini içerisinde bulunan 1400 metrekarelik yapay şelaleden almaktadır. Parkın içerisinde, Don Kişot ve Sanço Panço heykelleri, yel değirmeni, çocuklar için oyun parkurları, mini amfi tiyatro, seyir terası, yürüme yolları, restoran ve kafeler yer almaktadır.Eskişehir gezi planı içerisinde gidilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Şehr’i Derya Parkı

Odunpazarı semtinde, Kanlıpınar Göleti yanında yer almaktadır. Kanlıpınar mevkii Ankara-Eskişehir karayolu üzerindeki ağaçlık alan ve gölet çevresinde 2010-2012 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucu yapılmış ve piknik alanına dönüştürülmüştür. Toplamda 1 milyon metrekare olan bölgenin yaklaşık 150 bin metrekarelik alanı ziyaretçilerin kullanımına açılmıştır. 120 bin metrekarelik bir göletin bulunduğu parkta ayrıca piknik alanları, yapay şelale, mangal için bacalar, çocuk parkları, oyun grupları, kamelyalar ve yürüyüş yolları mevcuttur.

Adalar

Şair Fuzuli Caddesi, Atatürk Caddesi ve Porsuk Nehri arasında bulunan bölgenin tamamı eski dönemlerde şehrin tanınmış ailelerinden birine ait olduğundan “Yalaman Adası” olarak anılmaktadır. Porsuk kenarı bir gezi ve eğlence bölgesine dönüşmeye başladıktan sonra “Adalar” olarak isimlendirilmiştir. Eskişehir gezi planları için farklı konseptlere sahip kafeler, gezi ve oturma alanları, Porsuk üzerinde Gondol gezilerinin yapıldığı alan bu bölgeyi merkezi bir vakit geçirme alanı olmasını sağlamaktadır.

Diğer Rekreasyon alanları ve parklar

Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, Anıt Park, Dede Korkut Parkı, Engelsiz Park, Heykel Park, Odunpazarı Botanik Parkı, Esminyatürk (Türk Dünyası Şaheserleri Parkı) vd.

Antik Midas Şehri

Eskişehir’de yer alan eski tarihi yapıtların sahibi Frigler, din merkezi olarak Antik Yazılıkaya kentini tercih etmişlerdir. Han ilçesi, Yazılıkaya köyünde, kayalık bir yerleşim üzerine kurulmuştur. Erken Tunç Çağlarından kaldığı bilinmektedir. Bu antik kentte Hitit kültürüne ait kaya kabartmalarına rastlanmaktadır. Hititlerden sonra Frig kentine dönüşen Yazılıkaya’da Friglere ait kale duvarları, kaya kabartmaları, kaya anıtları, su sarnıçları, yerleşim yerleri, sunak yerleri, kaya mezarları, basamaklı anıtlar, karlıklar, nişler geçmişten günümüze birçok doğa koşuluna maruz kalsalar da günümüze ulaşmayı başarabilmişlerdir.

Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı – Midas Anıtı

Frigler, Tanrıçalarının açık, gösterişsiz, büyük kayalarda yaşadığına inanırlardı. Bu nedenle Frigler tapınak olarak işledikleri kayalar önünde bir takım dinsel etkinlerini gerçekleştirirlerdi. Yazılıkaya yerleşkesinin doğusunda yaklaşık olarak 17 metre yükseklikteki dünyanın önemli anıt kayalarından olan Yazılıkaya, Frigler tarafından Kral Midas’a ithafen Ana Tanrıça Kibele’ye sunmuşlardır.

Odunpazarı

Semt Eskişehir ilinin güney tepelerinde kurulmuştur. Geleneksel Anadolu Türk Mimarisini yansıtan semtin, kıvrımlı yolları, çıkmaz sokakları, ahşap süslemeli cumbalı evleri ile örf, adet gelenek ve göreneklerini içinde barındırarak günümüze ulaşmışlardır. Genel olarak Odunpazarı evleri iki farklı tipe sahiptir. Birinci tip evlerin girişleri sokağa bakan bahçeleri arkada olanlardır. İkinci tip konutlarda ise bahçeler önde, konutlar bahçe içinde yer almaktadır. Konutlar genel olarak 1,2 veya 3 katlı yapılmış, çoğunlukla bir sofa ve etrafında odalardan oluşmaktadır. Odunpazarı evlerinde dini ve sosyal amaçlara yönelik inşa edilen yapılar, kamu ve ticari yapılarda yer almaktadır. Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525’de bir külliye halinde yapılmıştır. Şeyh Sahabettin Türbesi, Tiryakizade Hasan Paşa Camii, Müftü Camii, Sivrioğlu Camii, Akoğlan Camii dini yapıtların en önemlilerindendir. Kamu yapılarının başında birinci ulusal mimarlık dönemi tarzını ve yapısal özelliklerini taşıyan Atatürk Lisesi, Cumhuriyet Tarihi müzesi (Eski Askerlik Şubesi) ve Mal Hatun İlkokulu gelmektedir.

Eskişehir gezi – Dorylaeum (Şarhüyük)

Eskişehir ilinin kuzey bitişiğinde ve Muttalip Köyü yolunun doğusunda yer almaktadır. Dorylaeum kaplıcalarıyla ünlüdür. Şehrin önemli yollar üzerinde kavşak noktası olması, Frig şehri olarak anılan Dorylaeum’u ticaret ve zenginliğe kavuşturmuştur. Şehrin kurucusunun Eretrialı Doryleos olduğu bilinmektedir. Şehrin geçmişi M.Ö. 4000’e (Bakırtaş Çağı) kadar uzanmaktadır. Bölgede M.Ö. 3000­2000 arasındaki İlk Tunç Çağı ile M.Ö. 2000-1500 dönemindeki Orta Tunç Çağına ait yerleşim yerleri yer almaktadır. Asur tüccarlarının bu dönemde bölge sınırlarına kadar etkinlik gösterdikleri bilinmektedir. Yörede yapılan kazı çalışmalarında, Hititler Dönemine rastlayan Son Tunç Çağına ait (M.Ö. 1460-1200), sayıca az da olsa Hitit yerleşim merkezine rastlanmıştır. Bizans dönemiyle birlikte değer kazanan kentte Iustinianus’un yazlık sarayı bulunduğundan söz edilmektedir. Burası, 17 metre yüksekliğe sahip, 450 metre çapında Orta Anadolu’da yer alan orta ölçekli höyüklerinden biridir. Bu bölge de 1989 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi iş birliğinde Prof. Dr. A. Muhibbe Darga başkanlığında bir ekiple arkeolojik kazılar yapılmaktadır. Halen devam eden kazı çalışmalarında, höyükte İlk Tunç Çağ’ından itibaren bir yerleşmeyle karşılaşılmıştır.

Karacaşehir

Roma ve daha sonrasında Bizans Çağı’nda inşa edilmiş, Osmanlılar döneminde eklemeler yapılmış olan kale kenti olarak bilinen antik kenti Eskişehir’e 6 km. uzaklıkta Karacaşehir Köyü’nün güneybatısında yer almaktadır. Şu an antik kentin savunma surlarının tamamı yıkılmış ve yalnızca doğu ve batı girişlerinde kulelerden geriye sadece küçük kalıntılar kalmıştır. Kale içerisinde karargah binaları, sokaklar, sarnıç ve ev harabeleri yer almaktadır.

Bardakçı Köyü (Santabaris)

Eskişehir’in Seyitgazi İlçesine bağlı, 18 km güneydoğusunda yer alan bir köydür. Roma çağında, güneye inen antik yol üzerinde kurulan kente, Santabaris adı verilmiştir.

Han Yeraltı Şehri

Eskişehir’e 86 km uzaklıkta, Çifteler ilçesinin güneybatısında yer almaktadır. İlçe, Romalılar tarafından Antik yol üzerinde kurulmuştur. Hristiyanların ilk barınağı olmuştur.

Eskişehir gezi – Pessinus Şehri

Pessinus Antik Kenti, Eskişehir’in, Sivrihisar İlçesi, Ballıhisar Köyü’nde bulunmaktadır. Antik Pessinus kenti, antik Kral Yolu üzerinde olup gelişmiş ticaretinin yanı sıra Kybele ve Attis adına yapılan ayinleri ile de ün kazanmıştır. Pessinus, çok eski dönemlerden beri Kybele Kültünün en önemli merkezidir.

Kaymaz (Tricomaria-Trocnades)

Kaymaz, Sivrihisar İlçesinin 35 km batısında yer almaktadır. Bugün yerleşim birimi M.Ö. 3500’de iskân edilmiştir.

Frig vadileri

Antik Frigya’nın merkezi olan Yazılıkaya, Eskişehir il merkezine 80 km uzaklıktadır. Yerleşim yeri Han ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Bölgede Kapadokya yöresinde yer alan Peribacalarını andıran çeşitli anıt ve doğan güzelliklere rastlanmaktadır. Frig Vadileri, Eskişehir’in güneydoğusunda, Türkmen Dağı’nın güneyindeki, Midas – Yazılıkaya Vadisi ve Kümbet Vadisi; Eskişehir’in güneyinde, Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kütahya il sınırlarının kesiştiği, Türkmen Dağı’nın güneyindeki, Köhnüş Vadisi ve Karababa Vadisi; Eskişehir’in güneybatısında, Eskişehir ve Kütahya il sınırlarının birleştiği, Türkmen Dağı’nın kuzeyindeki küçük vadilerden oluşmaktadır.

Eskişehir gezi – Zerköy

Eskişehir gezi rehberimiz içerisinde Zerköy, Sivrihisar ilçesinin 32 km kuzeyinde bulunan, ilçeye bağlı bir beldedir. Köy girişinde, ova içerisinde yer alan, Kale adı verilen doğal tepeler üzerinde çok eski çağlardan beri yerleşim vardır.

Eskişehir gezi rehberi yazımıza ilişkin diğer bilgiler aşağıda yer almaktadır:

Termal – Kaplıca

Sıcak su ve yeraltı kaynakları bakımında oldukça zengin bir şehirdir. Eskişehir ovasının hemen 3-5 metre derinliğinde sıcak su tabakasına rastlamak mümkündür. İlk uygarlıklardan itibaren sıcak su kaynakları önemli bir yere sahiptir. Eskişehir, sağlık ve şifa açısından çok sayıda kaplıca, hamam, içme suyu ve sıcak su kaynağına sahiptir. “Sıcak sular” adı verilen bölgede önemli sıcak su kaynakları bulunmaktadır. Bölgede yer alan hamam sularında su ısısı 35-55 derece arasındadır. Şehirde termal otellerin yanı sıra Uyuzhamam, Kızılinler, Sakarılıca, Hasırca, Hamamkarahisar, Yarıkçı, Kızılay Kampı gibi merkezler şifa aramak için gelen yerli yabancı misafirlere ev sahipliği yapmaktadır.

Avlanma – Yaban hayatı

Çatacık ormanları, Eskişehir gezi planı için  av sahası açısından en uygun alandır. Bu bölgede tavşan, keklik, çulluk, yaban domuzu, yaban ördeği, ayı avlanmaktadır. Eskişehir’in kuzey bölgesi, Sakarya vadisinin en karakteristik özelliklerini barındıran, ormanlarla kaplı bu bölgede çulluk, ayı, tavşan, keklik yaban domuzu ve buna benzer av hayvanları yaşamaktadır. Düzensiz avlanma sonucu bu bölgede bazı hayvan türlerinin nesli tükenmek üzeredir. Yine nesli tükenmekte olan geyik türü içinde Çatacık ormanları geyik üretme ve koruma alanı olarak seçilmiştir.

Eskişehir gezi – Müzeler

Eskişehir, birçok Anadolu şehrine nazaran müze bakımından oldukça zengindir. Başta Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Devrim Arabasının bulunduğu TÜLOMSAŞ Müzesi ve Lületaşı Müzesi olmak üzere Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi, Cumhuriyet Tarihi Müzesi, Eğitim Karikatürleri Müzesi, Eskişehirspor Müzesi, ESOGÜ Zooloji Müzesi, Kent Belleği Müzesi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, , Seyitgazi Bor ve Etnografya Müzesi, ETİ Arkeoloji Müzesi ve TCDD Eskişehir Müzesi Eskişehir’in müze şehri olarak anılmasını sağlamaktadır. (Hakan Öncu-YLT)