Erzincan mutfağı hakkında bilgiler

(0 oy) 0/5 24
Yorum Yaz


Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanmış olan Erzincan ili, köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve Doğu Anadolu bölgesinin tarih ve kültür kokan şehirleri arasında yerini almıştır. Günümüzde özellikle ilin kültürel yapısına kanıt olarak kaleler, Urartu – Hitit döneminden şehir kalıntıları, Osmanlı ve Selçuklu dönemi camileri, köprüler, çeşmeler ve kervansaraylar bulunmaktadır. Aldığı göçler ve coğrafi yakınlık sebepleriyle Arap ve Acem mutfağının etkileri Erzincan mutfağı kültürünü şekillendirmiştir. Bu yazımızı Erzincan mutfağı hakkında olacak.

Erzincan mutfağı

Erzincan mutfak tarihi içeriğinde et ürünleri, tahıl ürünlerinden özellikle buğday ve hamur işleri, süt ve süt ürünleri, sebzeler ve kurutulmuş meyveler bulunmaktadır. Kış aylarının uzun ve sert geçmesi nedeniyle yöre halkı için kışlık yiyeceklerin hazırlanması önemlidir. Tarhana, gendime (aşurelik buğday), bulgur, erişte, yarma kış için hazırlanan besinler arasında yer almaktadır. Erzincan tava leblebisi, Erzincan tulum peyniri, Cimin üzümü, Kemah cevizi, Dermason Fasulyesi bölgenin öne çıkan tescilli lezzetleridir.

Erzincan yemekleri

Babikko, kelecoş, borani, gah yahnisi, sırın, Erzincan ketesi, tirit, gendime çorbası Erzincan mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Erzincan tatlıları

Gasefe, Erzincan lokumu tatlısı ve kesme kadayıf Erzincan ilinin en bilinen tatlılarıdır.