Erzincan Girlevik Şelalesi Gezi Rehberi

(0 oy) 0/5 37
Yorum Yaz


Girlevik şelalesi Erzincan kentinin güneydoğusunda yer alan çağlayan, Munzur Dağı’nın devamı olan Mercan Dağında bulunmaktadır. Kent merkezine yaklaşık 30 km. uzaklıkta bulunan Çağlayan beldesi sınırları içerisindedir. Çağlayan kaynağını, Kalecik Köyü arazisindeki Girlevik Deresi’ni (Akpınar Deresi ve Kom Suyu gibi adlarla da anılmaktadır) oluşturan karstik kaynaklardan almakta ve Çağlayan Beldesi’nin 7 km. doğusundan dökülmektedir.

Şelale sularının üç düşüş yüzeyi bulunmaktadır. Birinci düşüş yüzeyi ile yerel taban seviyesi hesaba katıldığında, Girlevik Çağlayanı 53 m. düşüş yüksekliğine sahiptir. Bu özelliği ile Girlevik Şelalesi Türkiye’nin en yüksek çağlayanlarından biridir.

Girlevik Şelalesi Mesire Alanı

Şelale  Erzincan’ın doğal güzellikleri ve dinlenme alanı yönünden önemli bir mesire alanıdır. Kalecik Köyü yakınlarındaki sarp kayalar içerisinde 9 ayrı yerden kaynayan şelale suyu, dere yatağı boyunca uzanarak şelaleye ulaşmaktadır.

Çevresi ağaçlarla kaplı olan şelale, özellikle yaz mevsiminde mesire alanı olarak büyük ilgi görmektedir.

Yaz mevsiminde şelalenin soğuk sularında serinleme imkânı bulunurken, kış mevsiminde ise şelale suyunun donmasıyla oluşan sarkıtlarda buzul tırmanışı yapılmaktadır.

Şelale mevkiinde piknik alanına gitmeden yol üstünde Gül, Hayri Bilgili, Şölen, Ali Doğan Aile Gazinosu, Devran Türkü Restaurant ve Çağlayan Alabalık Dinlenme Tesisi olmak üzere toplam 6 tesis bulunmaktadır. Bu tesislerde genel olarak oto park alanı, çocukların eğlenmesi için yapılmış küçük çocuk parkı bulunmakta ve alabalık – ızgara çeşitleri ile insanlara hizmet vermektedir.