Elhamra sarayını nasıl gezelim?

(0 oy) 0/5 128
1 Yorum


Sevgili dostlar burclar.net olarak sizlere El hamra sarayı ve beraberindeki tarihi eserleri tanıtmak istiyoruz. İspanya’ya giden tüm ziyaretçiler için görülmesi gereken başlıca İslam eseridir El-Hamra sarayı. İşte dünyanın 7 harikasından birisi olan Elhamra sarayı ve Elhamra sarayını nasıl gezelim? sorusunun cevabı..

Elhamra sarayı nedir?

Endülüs dönemindeki peyzaj tasarımlarının en belirgin özelliğini taşıyan yapı Elhamra sarayıdır. El-Hamra sarayının tarihi 9. yy’a kadar eskiye dayanır. 889 yıllarında askeri amaçlarda kullanılmak içim küçük bir yapı olarak Endülüs Emevilerinin devamı olan İspanyada nehirlere bakan tepe üzerinde düzlüğe kurulmuştur. El-Hamra sarayı 1232 yıllarında tekrardan eklentileri yapılmaya başlanmıştır. Toplamda 142.000 m2 alana sahiptir. El-Hamra ismi Arapçada kızıl anlama gelen Elhamra sıfatıyla eş olan cümle ile tanımlanmasından ve inşaatında kullanılan killerin kızıl renge benzerliğinden dolayı El-Hamra ismini almıştır. El-Hamra birbirine bağlı onlarca odalardan, geniş avlulardan ve her avlunun kendine özel bahçelerinden oluşmaktadır. Fakat Elhamra’yı farklı kılan bunlar değildir. El-Hamra’yı benzersiz kılan mimarideki kusursuz uyumdur. Sayısız yapıların ve bahçelerinin hepsi uyum içerisindedir. İslam mimarisinin o dönemde geldiği en üst noktalardan biri olarak gösterilir. Yapı mimarisi olduğu gibi bahçe düzenlemelerinde kusursuz peyzaj mimarisi kullanılmıştır. Her biri farklı amaçlar için yapılmış olan avlular plan ve mimari olarak İslam bahçelerinin örneklerindendir.

El-Hamra sarayı gezi rehberi

Giriş Kapı

Saraya mükemmel bir taç kapıdan girilir. Elhamra sarayı ribatlar, kale, saray ve Cennetül Arif (Generalife) ile dört ana kısımdan oluşur. Harika bir yapıya sahip olan El-hamra Sarayı, birbiriyle bağlantılı sayısız salon ve odalar, bu odaların aralarında bulunan avlular, ferah ve huzur veren yeşil alanlar, fıskiyeli havuzlar, bahçe ve çeşmelerden ibarettir.Duvarlarında Müslümanlığın izlerine rastlamak mümkündür. Dini yazıların işlenmiş olduğu duvarlar dünyada en çok bu sarayda rastlanmaktadır demek mümkün olabilir.

Aslanlı Avlu

Elhamra sarayı iç yapısı çok karışıktır, sayısız koridorlar ve kapıları vardır. Bahçesindeki aslan heykelleriyle süslü ünlü aslanlı havuz ve peyzaj açısından tasarımı diğer ülkelerin kendi bahçe tasarımlarını yaratmakta kaynak oluşturmuştur. Elhamra sarayı elçi kabul salonuna açılan on iki aslan heykelli ve fıskiyeli havuzdan oluşmaktadır. 1361-1391 yılları arasında yapımı tamamlanmıştır. Avluda bulunan havuz yapımında beyaz mermer kullanılmış, etrafında on iki aslan heykelinin taşıdığı havuz küçük bir su yüzeyi tasarlanmıştır.

Havuz çanağından taşan su aslanların ağzından akarak ince su kanalları ile saray içindeki salonlara taşınmaktadır. Bu su kanalları ile avlu 4 parçaya bölünmüştür.

Kız kardeşler Salonu

İsmini döşemesinde bulunan mermerlerin üzerindeki damarların iki genç kız figürüne benzemesinden dolayı almıştır. Endülüs Hat sanatının en güzel örneklerini göstermektedir. İhtişam ve görselliği ön planda olan bu odanın güneş ışığının odaya yansıması, duvar renklerinin ışık ile birleşmesi ile odaya mükemmel bir görüntü vermektedir. Hükümdarın kendisine özel odasıdır ve yatak odaları mevcuttur. Oda içerisinden büyük bir kapı ile aslanlı avluya çıkılmaktadır.

Cennet’ül Arif Bahçeleri – Generalife

Saray ve bahçeleri, 1302 – 1309 yıllarında inşa edilmiştir. Elhamra sarayının en ferah ve gezinti amaçlı bahçesi olan Generalife, Granada’ nın her yerini görebilen bir konuma sahiptir. Bahçe bölümü teraslarla Elhamra saray açılır. İki tarafı sarayla çevrili olan en büyük avlu ise, iç bölümü mermer kaplı bir kanal ile iki kısma ayrılmıştır. Avludaki kanalın etrafından gül, servi ve zakkumlar uzanır. Kanalın diğer ucunda koridorlar üzerinde büyük manzara görünüşü hâkimdir. Genel olarak havuzlar nilüfer çiçeği şeklinde yapılmıştır. İspanya’nın Hristiyanlaşmasından sonra bahçenin büyük bir bölümü değişikliğe uğramış ve tasarım olarak Rönesans döneminin Villa Medici isimli bahçe tasarımlarını yansıtmaktadır.

Sierra Navada eyaletinin dağlarından kanallar ile taşınması sağlanan sular ile birbirinden farklı çiçekler ile peyzaj tasarımı yapılmıştır. Özellikle sultanın yaz günlerinde sıcaktan kurtulmak ve saray işlerinden uzaklaşmak için daha çok tercih ettiği bahçelerdir. Bu yüzden ihtişam ve ferahlık ön planda olmuştur. 160’dan fazla çiçek türü bulunmaktadır. Genel olarak servi, portakal ağaçları ve dağdan akan suların bahçe havuzunu sürekli hale getirmesi sebebiyle bahçeye serinlik katmaktadır.

Labirent Bahçesi

Çoğunluk olarak servi ve güllerden oluşan bahçe büyük bir havuz ve havuz etrafı fıskiyeler ile tasarlandı. Havuz ortasında ayrı bir bağımsız bahçe ve ortasında portakal ağaçları ile süslenmiştir. Bahçe etrafı yüksek duvarlar ile çevrilip etrafında uzun servi ağaçları ile dizayn edilmiş, huzur ve güven veren bir mekan olarak tasarlanmıştır. 1951 yılında peyzaj mimarları tarafından tamir edilip Müslüman bahçesi ismini almıştır.

Çoğunlukta yeşil renklerin muhafaza edildiği bahçelerde birbirinden farklı renkteki küçük çiçek bitkileri de bulunmaktadır. Güneş ışıkları ile yeşil bitki renklerinin karışmasıyla bahçede ihtişam ve güzellik ön plana çıkmaktadır.

Bahçe havuzları etrafı küçük ot bitkileri ile korkuluk görevini üstlenmektedir. Havuz etrafları genel olarak sıralı şekilde fıskiyeler ile su oyunları gösterisi ile bahçe peyzaj ve düzenine ayrı hava katmaktadır.

Sultan Avlusu

ElHamra sarayının kuzey bölgesindeki kapıdan çıkınca karşımıza gelen bahçe avlusudur. Orta bölümünde portakal ağaçları ile küçük yeşillikler ile süslenmiştir ve iki küçük labirent’ten oluşmaktadır. Orta bölümünde büyük bir tas çeşme yapılmış fakat günümüzde yıkılmıştır. Etrafın büyük duvarlar ile sarılmış görüntü ve ihtişam olarak duvarlara yeşillikler ve varaklar ile mimari açıdan görsellik sunulmuştur. İhtişamlı duvarların ön taraflarına karşılıklı olarak iki büyük aslan figürü bulunmaktadır. Duvar etraflarında büyük servi ağaçları bulunduğundan dolayı servili bahçe olarak da bilinmektedir. Kış aylarında aşırı yağmurlu olması sebebiyle El-Hamra saray bahçeleri genel olarak yeşil bitki örtüsü ile kaplı yer yer olarak farklı renkteki bitkilerde bulunmaktadır. Bahçe havuzundaki suyolları ile fazla gelen su dışarı taşınmaktadır.

Birbirinden bağımsız gibi gözüken iki büyük saray yapısı olan El-Hamra ve Cennet’ül Arif Bahçeleri (Generalife) arasındaki bahçe sultan avlusundan geçilerek ulaşılır. Dünya peyzaj miraslarından örnek olarak gösterebileceğimiz bir bölümdür.

Mersinli Avlu

Əlhamra sarayının gösterişli avlu ve bahçesidir. Yan taraftaki salonda elçilerin kabul edildiği, sultanı ziyarete gelenlerin bekletildiği avlunun en gösterişli bölümü ise havuzudur.

Peyzaj olarak bahçe içerisindeki havuzun etrafına dikilen mersinli küçük yeşil bitkiler sayesinde avluya derinlik ve güzel koku etkisi katılmıştır. Bu tasarımdan 300 yıl sonra aynı bahçe ve havuz özelliği Taç Mahal önünde bulunan bahçe ve havuzda uygulanmıştır.

Bahçe sulama sistemi ve havuzlara dağlardan gelen su tasarım mimarisi olarak dünyada tek diyebilir. Bilindiği üzere El hamra sarayı kurak bir tepeye inşa edilmiştir. Sarayı yazın 40 derecelere varan sıcağında serinleten su, daha sonra havuzlardan, çeşmelerden estetik amaçlarla geçtikten sonra ağaçların, çiçeklerin sulanmasında da kullanılıyor, tek damlası israf edilmeden.

El hamra sarayı Bitkisel Materyaller

Genel olarak El Hamra sarayı Endülüs döneminin en görkemli eserlerinden biridir. Özellikle bahçe peyzaj tasarımı halen daha günümüzde örnek olarak gösterilmektedir. Bitki çeşitleri olarak kullanılan örnekler genel olarak Palmiye, Hurma, Nar, Portakal, Yaban Mersini, Porsuk, Sedir, Servi, Gül ve Beyaz Çiçekli Yasemindir. Arap ülkelerinde görülen ağaç ve bitkilerin burada da bulunması Endülüs dönemi peyzaj tasarımının özelliğidir. Bitkisel materyal olarak en farklısı ise bükülerek ve budanarak şekil verilmesidir.(W.Nassıf-YLT)