Diğer şövalye tarikatları

(1 oy) 5/5 520
Yorum Yaz


Hospitalier ve Töton Şövalyelerinin yanı sıra Doğu’da birkaç tane daha küçük diğer şövalye tarikatları mevcuttu. “Aziz Lazarus Şövalyeleri Tarikatı” Tapınak şövalyeleri ve St. Jean Şövalyeleri tarikatının ardından kurulan üçüncü askeri tarikattı. Muhtemelen Kudüs’teki bir Yunan ya da Ermeni cüzzam evinden doğan tarikat yalnızca cüzzam bulaşmış şövalyelerle ilgilenmekte idi. 1100’lerin başında St. John hastanesi tarafından el konuldu ve Hastabakıcıların ilk Baş efendisi Peter Gerard aynı zamanda St. Lazarus Başefendisi de oldu. Efsaneye göre onların tüm Baş efendileri cüzzam hastasıydı. Doğuda ve Avrupa’da cüzzamlılar için evler kuruldu. Bunların adı “Lazarus Evleri” idi. Daha çok hastabakıcılık ile uğraştılarsa da Doğu’da tapınak şövalyelerinin ve Hospitalier şövalyelerinin işlerine yardım ettiler. Tapınak yasasına göre cüzzam hastası olan bir kardeş St. Lazarus tapınağına gönderilmekte idi.

Ayrıca Montjoieli Annemizin Şövalyeleri adlı Tarikat 1180 yılında Papa III. Alexander tarafından yayınlanan bir genelge ile resmi olarak tanındı. Tarikat bir İspanyol şövalyesi olan Kont Rodrigo tarafından kuruldu ve ismini Kudüs’ün hemen dışındaki Monthjoie Kalesinden aldı. (Bu ad hacıların Kutsal şehri ilk gördüklerinde çığlık attığı söylenen kayıtlarda geçmektedir. Bundan dolayı bu isim verilmiştir.) Tarikat en gelişmiş dönemlerinde çalışan üye bulabilmiştir. Ancak diğer zamanlarda zorlanmıştır.1187 yılı felaketinin ardından hayatta kalan kardeşler, Aragon’a döndüler ve adlarını Trufac Tarikatı olarak değiştirdiler.

Bir başka önemli Şövalye Tarikatı olan Canterbuy St. Thomas Hastabakıcıları ya da diğer adlarıyla “St. Thomas Acon Hastabakıcıları”, Töton Şövalyeleriyle aynı dönemde kuruldular. Onların da kökeni III. Haçlı Seferine dayanmaktaydı. St. Paul Katedrali’nin başrahibi İngiliz haçlı askerlerinin vaziyetinden öyle etkilenmişti ki, 1191 yılında Akra’nın alınmasının ardından küçük bir şapel ve mezarlık satın aldı. Kurduğu hastane, yalnızca İngilizleri kabul ediyordu. Ne var ki İngilizlerin çoğu Tapınak şövalyeleri ve Hastabakıcıları tercih etti. Kendilerinin daha iyi tanınan çağdaşları gibi Doğu’dan ve Avrupa’dan toprak bağışı aldılar. V. Haçlı seferi sürecinde askerleştikleri düşünülmektedir.