Derebağ Şelalesi gezi rehberi

(0 oy) 0/5 23
Yorum Yaz


Yahyalı’nın tek kasabası olan Derebağ Kasabasının sınırları içinde kalan bir diğer adı Çağlayan Şelalesi olan Derebağ şelalesi Yahyalı’nın 10 km güneybatısında yer almaktadır.

Derebağ Şelalesi

Şelalenin hemen üst kısmında bulunan karstik erimeler sonucu oluşmuş ikinci bir suyolu bulunmaktadır. Suların debisinin yükseldiği dönemlerde buradan da su gelmektedir. Bölge halkından bazıları suların azaldığı Ağustos ve Eylül aylarında buradan girerek iç kısımlara devam ettiklerini içerde kanalın genişlediğini ve şelaleyi besleyen yer altı nehrinin görülebildiğini belirtmişlerdir.

Yahyalı’nın genelinde olduğu gibi Derebağ Şelalesinin bulunduğu alan da morfolojik olarak dağlık ve engebeli bir yapıya sahiptir. 1400 m rakımında bulunan şelale dik yamaçlarla çevrili bir alandan yeryüzüne çıkmaktadır.

Şelalenin bulunduğu bölge tam olarak karasal step ikliminin etkisi altındadır. Bu durum kullanım açısından bazı sorunlara yol açmaktadır. Örneğin şelalenin en yoğun aktığı Nisan ve Mayıs aylarında bölge tam olarak ısınmadığı için ziyaretçi sayısı oldukça az olmaktadır. Ziyaretçilerin yoğun olarak geldiği Temmuz ve Ağustos aylarında ise sular azaldığından görsel anlamda şelalenin çekiciliği azalmaktadır.

Şelalenin suyu

Şelalenin kaynak suları karstik alanlardan geçtiği için mineral bakımından zengin ve kireçlidir ve içimi serttir. Kısa süre durgun bekletildiğinde yosun tutmaktadır.

Şelalenin çevresi

Bölge orman alanı olması gerekirken tahribat sonucunda bu özelliğini kaybetmiştir. Şelale çevresindeki tarlalarda halk tarafından dikilmiş çeşitli meyve ağaçları ve kavaklar görülmektedir. Bu ağaçlar doğal peyzaj içinde güzel bir görüntü oluşturmaktadır. Bunun dışında şelale çevresindeki dik yamaçlarda likenler, yosunlar, karasal iklime ait çeşitli ot formasyonları ve büyük bölümü tahrip edilmiş meşeler bulunur.

Yaban hayat

Bölgede görülen hayvan türleri ise serçe, sığırcık, keklik, tavşan, tarla faresi, sansar ve tilkidir.(Doğan Kart-YLT)