Çin mitolojisinde hayat ağacı

(3 oy) 5/5 1575
Yorum Yaz


Çin’de hayat ağacı şeftali, böğürtlen, erik ağaçlarıyla tasvir edilirken, Formosa ve Miao gibi bazı kabileler arasında bambu ağacı hayat ağacı olarak kabul edilmektedir. Dünyanın ekseni olarak hayat ağacı Kwan-lung adlı kutsal dağın tepesinde bulunmaktadır. Birbirine geçişmiş dalları olan bu ağaçlar, birbirine karakter açısından zıt çiftleri ya da aşık çiftleri temsil etmektedir.

Bambu, Çin’in en önemli doğal ürünlerinden biri olmakla beraber, malzeme ve kağıt için hammadde sağlamaktadır. Çin’de bambu yaprağının sarkık olması, içinin (kalbinin) boş olmasındandır. Ancak boş bir kalp alçak gönüllülük demektir ve böylece bambu bu erdemi simgelemektedir. Bambu ayrıca erik ağacı ile birlikte karı kocayı temsil etmektedir. Çin Mitolojisinde bambu dalı, beyazlar giymiş merhamet tanrıçası Guan- yin’in simgesidir.

Lotus, Çin mitolojisinde ve kültüründe oldukça önemli bir çiçek olmakla birlikte, kutsal bir ruh taşıyıcısı olarak düşünülmekteydi. Her zaman yeşil olan Kırmızı defne meyvesi ağacı kutsal edilmiştir. Çin mitolojisinde hayat ağacı, meyve ya da mücevher taşıyordu. Cennetteki mercan ağaçları hakkında çok sayıda bilgi var olmakla beraber, sadece Çin’de değil, Avrupa’da da, mercanın bir deniz ağacı veya su ağacı tanrıçası olduğuna inanılıyordu. Dünya Ağacı’ndan şeftali yiyen bir ruh, 3000 yıl boyunca sağlıklı olma şansını elde ediyor, şeftali yemeye devam ettikçe de, gençliği tazeleniyor ve asla yaşlanmıyordu. Kafur ağacı da “yaşamsal güç verici ve dağıtıcı” olarak çam ve selviye katılmaktadır.

Çin’de kafur ağacının afrodizyak etkisine sahip olduğuna inanılmaktaydı. Bundan dolayı, 9. y.y.’da imparator bu bitkiyi günlük olarak tüketirdi. Kafur ağacına diğer yaprağını dökmeyen ağaçlar ile birlikte tapınılıyordu. Kafur ağacı etkileyici boyutlarda büyüyebilen ve bundan ötürü saygı duyulan bir ağaçtı. Yaprağını dökmeyen çam, Çin’de kışı ve uzun yaşamı sembolize etmektedir. Eski Çin’de çamlar, mezarlıklara dikilmekteydi.

Çin’de yaşlı çam ağaçlarına saygı duyulmakla beraber, çift iğneli yapraklarından dolayı evlilikte mutluluk simgesi sayılmaktadır. Çin’de neredeyse hiçbir ağaç veya meyve, şeftali kadar simgesel anlam içermez. Şeftali ağacından yapılan tahta kötü ruhları uzak tutmaktaydı ve ölümsüzlük şeftalileri sadece bin yılda bir olgunlaşırdı. Şeftali Çin’de uzun ömürlülüğün en sık kullanılan simgelerinden biri olup, kötü ruhları uzaklaştırmak için yeni yılda evlerin kapılarının önüne şeftali ağacından yapılan yaylar konurdu. Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan bir diğer ağaç ise Japon hurmasıdır. Japon hurmasının bir ağaç olarak dört önemli erdemi vardır; uzun ömürlüdür, gölge yapar, kuşlar dallarında yuva yapar ve bu ağaçta haşarat yaşamaz. Tapınak bahçelerine sıkça Japon hurması ağacı dikilmesinin nedeni de kuşkusuz bunlara bağlıydı.

Şüphesiz, daima yeşil kalan ağaçlarla ilgili düşünceler, renk sembolizmi öğretileri ile yakından ilgiliydi. Çinlilerin “Cennet Ağacı” özel bir ilgi görmüştür. Sevgili burclar.net okurları ilkbaharda, yaprakları yeşile dönmeden önce kırmızımsı mor ya da kırmızımsı kahverengidir. Ceviz, vişne ve şakayık da, benzer biçimde kırmızımsı yapraklara sahiptir. Adam otunun insan şekline benzeyen kökü, tıbbi amaçlarda kullanılmıştır. Uyuşturucu özellikleri vardır, ayrıca bereket getiren ve doğumlara yardımcı olan bir bitkidir. Çin’de, erkek geyik, leylek ve kaplumbağa, “uzun ömürlülüğün simgeleri” olarak, Hayat Ağacı ile ilgilidirler.”  Ölüler diyarı (yer altı) ile ilişkilendirilen selvi, yaygın olarak mezarlıklarda dikilmiştir. Çin’de mezarların yanlarına dikilen selviler aynı zamanda uzun ömrü simgelemektedir. (Evrim kılıç-ylt)