Ceviz ezmesi tatlısı tarifi

(0 oy) 0/5 10
Yorum Yaz


Yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Burdur ceviz ezmesi tatlısı, yalnızca bu ile özgü olup Burdur’da hazırlanan ve 2008 yılında coğrafi işaret alarak tescillenen bir tatlıdır.

Ceviz ezmesi tatlısı

Eşit miktarlarda ceviz, irmik ve şeker karışımından hazırlanan oldukça hafif ve lezzetli bir yiyecektir. Pişirme, haşlama, kavurma, tavlama ve farklı diğer ısıl işlemler kullanılmadan hazırlanan ceviz ezmesi sağlıklı ve çok hafif bir gıda maddesidir. Yapım aşaması ile hiçbir işleme tabi tutulmayan ceviz ve irmik besin kaybına uğramadan doğrudan vücuda fayda sağlamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan günlük karbonhidrat ihtiyacı ceviz ezmesinden karşılanabileceği gibi vücuda verdiği enerji ile gün boyu dinç ve dinamik tutmaktadır. Burdur ceviz ezmesinin en önemli ayırt edici özellikleri, üretim metodu ile özgünlüğü ve bölgede üretilen doğal ceviz ve irmikten hazırlanıyor olmasıdır. Burdur mutfağına özgü tatlılardan olan ceviz ezmesinin nasıl yapıldığına ilişkin yazımızı sunmak istiyoruz. İşte Burdur ceviz ezmesi tarifi.

Ceviz ezmesi malzemeleri

1000 gr. irmik

1000 gr. ceviz

1000 gr. toz şeker

1 su bardağı su

Yeteri Kadar; pudra şekeri

Ceviz ezmesinin hazırlanışı

Eşit ölçülerde olan ceviz ve irmik bir kaba konulur. Ayrı bir tencerede bir bardak su ocak üzerine alınarak ılıtılır. Isınan suya toz şeker dökülerek eriyinceye kadar karıştırılır. Eriyen şekerin üzerine irmik ve ceviz katılarak karıştırılır. Bir tepsi üzerine pudra şekeri serpilir ve özdeşleştirilen karışım üzerine dökülerek tepsiye yayılır. Baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis edilir.

Yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Burdur ceviz ezmesi, yalnızca bu ile özgü olup Burdur’da hazırlanan ve 2008 yılında coğrafi işaret alarak tescillenen bir tatlıdır. Eşit miktarlarda ceviz, irmik ve şeker karışımından hazırlanan oldukça hafif ve lezzetli bir yiyecektir. Pişirme, haşlama, kavurma, tavlama ve farklı diğer ısıl işlemler kullanılmadan hazırlanan ceviz ezmesi sağlıklı ve çok hafif bir gıda maddesidir. Yapım aşaması ile hiçbir işleme tabi tutulmayan ceviz ve irmik besin kaybına uğramadan doğrudan vücuda fayda sağlamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan günlük karbonhidrat ihtiyacı ceviz ezmesinden karşılanabileceği gibi vücuda verdiği enerji ile gün boyu dinç ve dinamik tutmaktadır. Burdur ceviz ezmesinin en önemli ayırt edici özellikleri, üretim metodu ile özgünlüğü ve bölgede üretilen doğal ceviz ve irmikten hazırlanıyor olmasıdır