Çay kanseri önler mi? Çay ve kanser arasındaki ilişki

(0 oy) 0/5 123
Yorum Yaz


Sudan sonra en fazla içilen çayın, ölüm nedenlerinin en önemlileri arasında yer alan ve giderek de yaygınlaşan kanser riskini azaltıcı etkisi günümüzde geniş şekilde araştırılmaya başlamıştır. En son yapılan istatistiklere göre dünya genelinde her yıl 7 milyon kişi kanserden yaşamını yitirmektedir. Yapılan araştırmalar değişik çayların kanser riskini azaltıcı etkilerinin içerdikleri polifenolik maddelerden ileri geldiğini göstermiştir. Bu nedenle çaylar antiinflamatory, antioksidant, anticarcinogenic ve antimutagenic etkilere sahiptirler. Anılan bu konularda en fazla etkinlik gösterdiği saptanan yeşil çay, epikateşin, epigallokateşin, epikateşin-3-gallat’dan oluşan monomerik polifenolleri içermektedir. Buna karşın siyah çay, theaflavinler ve thearubiginler olarak bilinen dimerik flavanolleri içerirler.  Çay kanseri önler mi? Çay ve kanser arasındaki ilişki konulu yazımızı burclar.net olarak sizlere sunuyoruz.

Çayın kanser üzerine etkileri

Kanser üzerinde dünyada 1990-2008 yılları arasında yapılan araştırmaları gözden geçiren George ve ark (2008) insanin değişik organlarında görülen kanser çeşitleri üzerine çayın ve çaydaki maddelerin etkilerini şu şekilde özetlemiştir:

  1.  Ağız, Yutak, Gırtlak: Çayda bulunan polifenoller ağız, yutak ve gırtlak kanserine karşı korur.
  2.  Akciğer kanseri ve çay: Yeşil Çay sigara içen ve içmeyenlerde akciğer kanserinin oluşumunu geciktirir.
  3.  Karaciğer kanseri ve çay: Yeşil çay alkol alanlarda ve sigara içenlerde karaciğer kanser riskini azaltır.
  4.  İdrar Yolları kanseri ve çay: Çay kadınlarda idrar yolları kanser riskini azaltır.
  5. Deri kanseri ve çay: Siyah çay derideki kanser hücreleri oluşum riskini azaltır.
  6.  Meme (Kadınlarda) kanseri ve çay : Yeşil çay meme kanseri riskini azaltır.
  7.  Mide kanseri ve çay:  Yeşil çay alkol alan ve sigara içenlerde mide kanseri riskini azaltır.
  8. Prostat (Erkeklerde) kanseri ve çay:  Yeşil çay prostat kanser riskini azaltır.

2007 yılında yayımlanan çay ve kanser ilişkisi konulu bir başka çalışmada aralarında theaninenin de bulunduğu 13 çay bileşeninin meme, kolon, karaciğer, prostat kanserlerindeki ve normal karaciğer ve akciğer hücrelerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma sonunda theaninenin çayın kanserden koruyucu etkisine katkı sağlayabileceği belirtilmiştir.