Çankırı mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 16
Yorum Yaz


İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde, Kızılırmak ve Batı Karadeniz ana havzaları arasında yer alan Çankırı, batıda Bolu, kuzeybatıda Karabük, kuzeyde Kastamonu, doğuda Çorum, güneyde Kırıkkale ve Ankara illeriyle komşudur. Çankırı’da genellikle İç Anadolu Bölgesi iklim yapısı görülmektedir. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk geçmektedir. Çankırı ilinde genel olarak tüm turizm türlerine rastlamak mümkündür. Merkez ilçede ise öne çıkan turizm türleri; kültür turizmi, doğa turizmi, inanç turizmi, mağara turizmidir. Çankırı mutfağı ise kendine özgü olan bir Anadolu mutfağıdır.

Çankırı mutfağı

Çankırı yöresinde geleneksel beslenme biçimi etkin olmaktadır. Yöre halkının beslenme alışkanlıklarında Orta Anadolu özellikleri görülmektedir. Beslenmenin temelinde buğday ve buğdaydan elde edilen ürünler bulunmaktadır. Tarhana, bulgur, keşkek, erişte, yarma vb. yiyecekleri ev ekonomisi çerçevesinde yöre halkı kendisi üretmektedir. Çankırı ilinde, Anadolu’nun pek çok yerinde olduğu gibi yiyecek maddeleri kurutularak, salamura edilerek ve turşu kurularak kışa hazırlanmaktadır. Hamur işleri çeşitli ilave maddeler ile sacda, yağda, fırında ve tencerede pişirilerek farklı türde yemekler hazırlanmaktadır.

Çankırı yemekleri

Yaren güveci, mantı, bazlama, keşkek, tutmaç, bamya, katmerli ve yağlı gözleme Çankırı mutfak kültürünün öne çıkan lezzetleridir.

Çankırı mutfağı tatlıları

Miyaneli helva, don helva, hameyli, ince ekmek muskası, çalma, çullama, nokul, yumurta tatlısı ve çekme helvası Çankırı ilinin en bilinen tatlıları arasındadır. (Tuğçe Cebeci-YLT)