Çanakkale Gezi Rehberi – Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

(0 oy) 0/5 30
Yorum Yaz


Çanakkale ili, Marmara Bölgesi ile Ege Bölgesi arasında geçiş noktası oluşturan, hem Avrupa’da hem de Asya’da yer alan iki ilimizden bir tanesidir. Ülkemizin en önemli tarihi dönüm noktalarına şahitlik eden bu şehir her zaman görülmeye değerdir. Çanakkale için plan yapıyorsanız sizler için Çanakkale gezi rehberi olabiliriz:

Troya Tarihi Milli Parkı:

Çanakkale ilinin Asya kıyısındaki topraklarında, Boğazın Ege’ye açıldığı kesimde, Kara Menderes (Scamandros) Ovasının doğusunda yer alan, Hisarlık tepesinde, Teşvikiye köyü hudutları içinde yer alır, Çanakkale’ye 30 km. mesafededir. Ezine ilçe sınırlan içerisinde yer alır. Milli parkın ana kaynak değerini Troyalılar ile Akaların 10 yıl süren savaşlarındaki kahraman savaşçıların efsanevi hikâyeleri ile uluslararası bir üne sahip olması oluşturmaktadır. Milli parkın ve çevresinin tabiat tarihi ile ilgili en önemli özelliği jeolojik özelliğidir. Milli park alanı içerisinde görülebilecek yerlerin başında Troya kenti gelmektedir.

Homeros’un İliada ve Odysseia Destanına konu olan efsanelerle olduğu kadar, Türkiye’de yapılan ilk kazılardan biri oluşu ve tüm sanat kollarım etkilemiş olan Troya Savaşlarının yaşandığı yer olması yönüyle de büyük önem taşır. Troya’da kazılar yüzyılı aşan bir zaman süresinden beri değişik aralık ve ekiplerce sürdürülmektedir.

Assos Ören Yeri:

Assos, Edremit Körfezi ile Lesbos Adası’nın (Midilli) karşısında, bir volkanın eteğinde, Andezit kayalıkları üzerinde kurulmuş, Antik Çağların önemli yerleşim merkezlerindendir. Assos’da kesinlik kazanmaması ile birlikte Tunç Çağı’nda (M.Ö. 3000-1200) burada yaşayanların olduğuna dair arkeolojik kalıntılar bulunmuştur.

Çanakkale Deniz Müzesi:

Çanakkale il merkezinde 1915 Deniz ve Kara Savaşlarının anlatımına yönelik bir bilgilendirme kompleksinin bulunmaması nedeniyle bu ihtiyacı karşılamaya yönelik çalışmalar sonucunda 1982 yılında kurulmuştur. Müze içerisinde geniş bir park, Çimenlik Kalesi (Kala-i Sultaniye, Nusrat Mayın Gemisi Maketi, resim ve fotoğraf galerisi ve kütüphane bulunmaktadır

Nusrat Mayın Gemisi:

Nusrat Mayın Gemisi maketi birebir kopyası olarak 1982 yılında yapılmıştır. Çanakkale Deniz Savaşlarına katılan Gemi, 42 m. boyunda, 7.5 m. genişliğinde olup, Çimenlik Kalesi’nin sahil şeridindedir. Nusrat Mayın Gemisi’nin savaştaki rolü; beş dakika süreli dijital animasyon gösterisiyle sunulmaktadır.

Aynalı Çarşı:

1889 yılında 2. Abdülhamid’in padişahlığı sırasında Çanakkale’nin önde gelen Yahudi ailelerinde birine mensup İlya Halyo tarafından onarılmıştır. Savaşta tahrip edilen çarşı İngiliz işgali sırasında atlan için ahır olarak kullanmıştır. Aynalı Çarşı 1921 yılından sonra yıkık bir yapı olarak kalmış ve 1967 yılında Sadi Fenercigil tarafından temizlenen kitabe, bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Saat Kulesi:

Kent merkezinde 1897 yılında inşa edilen saat kulesi, Ayvalık taşından yapılmış olup dört cephesinde de birer saat bulunmaktadır. Gövdesi dikdörtgen silmelerle beşe bölünmüştür. En üstte çanın asıldığı çokgen gövdeli kubbeli köşk yer alır. İki ve üçüncü katlarda birer hafif sivri kemerli aydınlık penceresi ile 2. katta bir balkonu bulunmaktadır. En altta güney cephede bir kapı, kuzeyde basamaklı silmeli çeşme nişi görülür. Çeşmenin mermer kuması ve ayna taşı vardır.

Zeus Altarı:

Ayvacık İlçesi Küçukkuyu beldesi Adatepe köyünün hemen yanı başında bulunan dev kaya kütlesi, Troya’yı gün yüzüne çıkartan Alman maceraperest Heinrich Schlineman ve arkeoloj Judeich tarafından İda Zeus Altarı (sunağı) olarak tanımlanmıştır.

Adatepe Zeytinyağı Müzesi:

Türkiye’de türünün ilk örneği olarak “Zeytinyağı Fabrika Müzesi” 2001’den bu yana yerli yabancı on binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır. Küçükkuyu’daki tarihi sabunhane binası restore edilerek, bir yandan kuru baskı tarzında zeytinyağı üretimine devam edilirken, öte yandan civar köylerden toplanmış zeytin, zeytinyağı ve sabun üretimine ilişkin çeşitli araç -gereç ve aksesuarlar fabrika binasında sergilenmektedir. Müzede eski zeytinyağı presleri, zeytin toplama aletleri, taşıma ve saklama kaplan, çeşitli folklorik objeler görülebilir. Aynı zamanda geleneksel usulde zeytinyağı sabun yapım tekniği de açıklamalı olarak sergilenmektedir.

Gelibolu yarımadası tarihi milli parkı

Kilitbahir Kalesi:

Deniz kilidi anlamına gelen Kilitbahir Kalesi, boğazların kontrolü ve İstanbul’un güvenliği için Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. 1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından onarılan kalenin ortasında yonca yaprağı şeklinde bir iç kale ve yedi katlı kulesi vardır.

Şehitler Abidesi:

Çanakkale savaşlarında şehit olan 253.000 kahramanımızın anısına yaptırılmıştır. 1954 yılında başlayıp 1960 yılında tamamlanan, 25×25 m. kaide üzerine 41.70 m. Yükseklikte oturtulan dört ayak şeklindedir. Hisarlık tepe ismi verilen bölgede boğaza hâkim bu anıt yarımadanın en görkemli anıtıdır.

Helles Anıtı:

Anıt 45 metre yüksekliğindeki Gözcübaba Tepesi’nin üzerine 1924 yılında yapılmıştır. Gelibolu seferinde ölen mezarı belli olmayan kaybolan, denize defnedilen askerler için yapılmıştır.

Fransız Anıtı:

Fransızlara ait 8 ayrı bölgede bulunan mezarların birleştirilmesiyle oluşturulan anıt, Fransızlara ait tek mezarlıktır. Anıtın üzerindeki tabelalarda kara ve deniz savaşlarında ölen Fransız askerleri anılmaktadır.

Yeni Zelanda Anıtı:

Conkbayın’nda bulunan anıt 20,5 m. yüksekliğinde 1925 yılında Yeni Zelandalılar tarafından yapılmıştır. Anıtın üzerinde “Yeni Zelanda Seferi Kuvvetleri Anısına -8 Ağustos 1915 – Dünyanın en Uzak Ucundan” yazısı bulunmaktadır.

Lone Pine /Tek Çam Anıtı:

Geliboluda savaşan ve mezarları bilinmeyen Avustralya ve Yeni Zelandalılar adına yapılan ortak anıtıdır. Alanın Türkçe adı Kanlı Sırt olarak geçmektedir.

İlk Şehitler Anıtı:

Seddülbahir Kalesin solunda görülen beyaz anıt ilk şehitler anıtıdır. 3 Kasım 1914 tarihinde altı yabancı kruvazör yaklaşık 1500 m’den Seddülbahir’i bombalamış ve Türk cephaneliğine isabet ederek infilak etmesine yol açan top mermisi 5 subay ve 81 erin şehit olmasına sebep olmuştur. Çanakkale Muharebelerinin ilk şehitleri olan bu askerlerimiz anısına yaptırılmıştır.

Haşan Mevsuf Anıtı:

18 Mart 1915 Deniz Savaşları’nda şehit düşen Dardanos bataryası kahramanlarından Üsteğmen Haşan ve Teğmen Mevsuf ve üç erimiz yatmaktadır. Şehitliğin arka kısmında Dardanos bataryasından bazı toplar hala durmaktadır.

Nuri Yamut Anıtı:

Alçıtepe köyü Şehitler Sırtı üzerinde yer alır. Zığındere Muharebesi sırasında, güney ve doğu yamaçları üzerinde meydana gelen şiddetli çarpışmalarda Türk birlikleri şehit ve yaralı olmak üzere 15.883 kişi kaybetti.

57. Alay Piyade Şehitliği:

57. Alaya bağlı askerlerin anısına Bombasırtı’nda inşa edilen sembolik şehitlik 1992 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır. 2011 yılında tekrar onarılan şehitliğin girişinde Çanakkale Savaşlarının en yaşlı gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın heykeli de bulunmaktadır. Girişin sağındaki duvarda 25 Nisan 1915 günü yaşananların anlatıldığı rölyef çalışması vardır.

Conkbayın Mehmetçik Anıtı:

Cesarettepe, Kılıçbayın ve Düztepe’yi izleyerek Çimentepe’ye çıkan yolun batısında yer alan bu anıt Conkbayın’nda vatanı için çarpışırken şehit olan askerlere adanmış, bir eli sembolize eden beş yazıttan oluşmaktadır.

Arıburnu Şehitliği:

19 Mayıs 1915 günü 4 tümen kuvvetle yapılan Arıburnu taarruzlarında binlerce şehit verdiğimiz yarlarda, askerlerimiz bu kahramanlığın sembolü olarak Cesaret tepe nöbetine devam etmektedir.

Ezineli Yahya Çavuş Anıtı:

25 Nisan 1915’de savaşın ilk günü bölükten şehit olan subay ve erattan 18 kişinin adına 1962 yılında Çanakkale Şehitleri Anıtlarına Yardım Derneği tarafından yaptırılmıştır.