Çakra nedir? Çakraların özellikleri nelerdir?

(9 oy) 4/5 4119
Yorum Yaz


Vücutta bir takım enerji merkezlerinin bulunduğu, pek çok din ve inanışta yaygın olarak ortaya çıkar. “Çakra” adı verilen bu enerji merkezler, kişi çok çalışıp deneyim kazandığı takdirde açılabilir ya da tam tersi koşullarda kapanabilir. Çakra noktaları renkler ile sembolize edilir. Her insanın vücudunda hissettiği ancak varlığından haberdar olmadığı bu Yedi Çakra’yı (7 Çakra’yı) en üstten en alta doğru inceleyelim. İşte Çakra nedir? Çakraların özellikleri nelerdir? konulu yazımız:

7-Taç Çakrası – Menekşe veya Beyaz

Başın dört parmak yukarısında yer alan bu çarka, mavi ve menekşe renkleriyle sembolize edilir.  Benliğini dünyayla bir kavramanın ayrıca bilgeliğin de merkez noktasıdır. Eğer Taç Çakra’nız aktifse önyargısız ve etrafındaki insanlara saygıyla yaklaşan bir insansınız demektir. Kapalı olduğu takdirde ise dünyaya at gözlükleriyle bakan, ruhanilikten oldukça uzak insanlardansınız demektir. Normalden fazla çalıştığı takdirde vücudun gereksinimleri gözünüze değersiz gelir, kendinizi ruhani dünyada o kadar kaybeder ve etrafınızda olan biteni pür dikkat incelemeye başlarsınız.

6-Alın Çakrası – Mor

Alın Çakra’sı iki kaşın biraz yukarısında konumlandırılmıştır ve mor renkle gösterilir. Zihnin iç görü ve canlandırma merkezi olan bu çarka, açık olduğu takdirde normal içgüdüleri ve hayal kurma eğiliminizi ortaya çıkaracaktır.  Ayrıca sezgilerinizin de güçlendiğini hissedeceksiniz. Fakat Alın Çakra’sı kapalı olduğu takdirde kendi üstünüze pek kafa yormaz, hayatınızda ne konuda olursa olsun başkalarının bir yön göstermesini umarsınız. Ayrıca kafanızın karışması, dikkatinizin dağılması kolaylaşır ve inançlara bağnazcasına bağlanmaya başlarsınız. Eğer hayal dünyasında yaşadığınızı hatta doğaüstü halüsinasyonlar da gördüğünüzü düşünüyorsanız çakranız aşırı aktif demektir.

5-Boğaz Çakrası

Boğaz Çakra’sı isminden de anlaşılacağı üzere boğazda, ortada boyun kökünde yer alır ve mavi renkle sembolize edilir. Bedenimizdeki elementler arasında beşinci sırada gelen boşluğun merkezidir. İletişim ve kendini ifade edebilme yeteneğini kontrol eden bu çakra, düşüncülerimiz ile duygularımız ve dürtülerimiz ile tepkilerimiz arasında bir köprü kurar. Bir insanın Boğaz Çakra’sının kapalı olduğunu içine kapanık ve utangaç olmasından anlayabilirsiniz. Çok konuşan ve başkalarının sözlerini dinlemeyen insanlarda da normalden fazla aktif demektir.

4-Kalp Çakrası – Yeşil

Gövdenin orta yerinde kalp hizasında konumlanmış olan Kalp Çakrası yeşil renkle sembolize edilir. Bedenimizin dördüncü elementin merkezi olan bu çakra bedenin üst tarafındaki üç çakra ile alt tarafındaki üç çakra arasında köprü kurar. Sevgi enerjilerini kontrol ettiğinden aktif olup olmadığını merak ediyorsanız etrafınızdaki insanlarla ilişkinizi ve kolay arkadaş edinip edinemediğinizi bir gözden geçirin. Eğer soğuk ve mesafeli bir insansanız kapalı demektir.

3-Göbek Çakrası – Sarı

Göbeğin iki parmak üzerinde yer alan Göbek Çakra’sı sarı renkle sembolize edilir. Bedenimizin üçünü elementi Ateş’in evi, kişisel irade gücünün, enerjinin ve aktivitenin kontrol merkezidir. Aktif olup olmadığınızı ürkek ve kararsız olup olmadığınıza bakıp anlayabilirsiniz. Aşırı aktif olduğu durumlarda sizi agresif ve baskıcı bir insana dönüştürecektir.

2-Sakral Çakra – Turuncu

Sırtın alt bölümü ile kuyruk sokumu arasında yer alan Sakral Çakra turuncu renkle sembolize edilir. Sonucunda yeni bir hayatın ortaya çıktığı cinsellik de dahil her türlü yaratıcılığın merkezidir. Bedenimizin beş elementinden ikincisi, su elementinin evidir. Sakral Çakra duyguları ve cinselliği kontrol ettiğinden açık olması duygusal olmanız değil hissettiklerinizi rahatlıkla dile getirebilmeniz , kapalı olması ise hislerini kendine saklayan dışarıya hiçbir duygusunu belli etmeyen bir insan olduğunuz anlamına gelir.

1-Kök Çakra – Kırmızı

Kuyruk sokumunda, cinsel organlarınız ve anüs arasında yer alan Kök Çakra, kırmızı renkle sembolize edilir. Bedenimizdeki beş elementin en başında gelen Toprak elementinin evidir. Bedenlerimizle olan ilişkimiz Kök Çakra’nın kontrolü altındadır, madde dünyasıyla aramızdaki köprüyü kurduğu için iyi çalışması günlük hayat için önemlidir. Kök Çakra’nız aktif değilse korku ve paniği sık sık hisseder, fazla aktif olduğu zamanda ise paranoyakçasına güvenliğe takılır değişime şiddetle karşı çıkarsanız. Aşırı aktif olduğu zamanlarda insanların açgözlü ve materyalist bir hale geldikleri de görülmüştür.