Burcunuzun Özelliklerine Göre Türk Müziği

(8 oy) 4/5 4326
Yorum Yaz


Yapılan araştırmalara göre Klasik Türk Müziği ile insan yaşamı üzerinde büyük ve derin öneme sahip olan burçlar arasında sıkı bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur. Müzik kavramı içinde türlü oluşumları barındıran insanlık tarihi kadar eski, duygu, düşünce, arzu ve isteklerimizin değişik formlarda bestelenerek bir dizge haline getirilişidir musiki. Toplumların kültür taşıyıcılığında büyük öneme sahip olan müzik her insan için vazgeçilmezdir. Ruhumuzu dinlendiren, doyuran ve besleyen yegâne değerlerimizdendir. Özellikle Türk Musikisi.

Bu yazımızda Türk müziğinin müstesna makamları ile ilgili burçlar ve bu burçların yaşayacağı başlıca sağlık sorunlarını sizlerle paylaşacağız.

KOÇ:

Rast Makamı: Bu makam Koç burçlarına tekabül ediyor ve gece yarısı etkilerini göstermeye başlıyor. Koç burçlarının uykuyla arasını bozucu bir etkiye sahip bir müzik makamıdır. Koç burcu insanları bu makamın etkisiyle çok fazla uyuyamıyor. Ancak insanın en derinindeki huzuru ve mutluluğu ortaya çıkaran bir etkiye de sahiptir. Koç burcu insanlarının sefa sürmelerine de olanak tanıyor. Vücuttaki etkilerine baktığımızda, kemik, beyin ve fazla kilolara iyi geldiğini görüyoruz. Ayrıca kişinin ruh sağlığına da düzenleyici tesire sahip.

BOĞA

Irak Makamı: Boğa burçları üzerinde kendini gösteren Irak Makamı genellikle kuşluk ve ikindi vaktinde etkili olmaya başlar. Boğa burçlarını dingin ve rahat kılar. Vücutta özellikle beyin bilgesinde sağlıklı etki yaratır. Ayrıca akıl hastalıkları üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Panik atak gibi rahatsızlıkları ve saldırganlığı engelliyor. Boğa burçlarına rahatlık ve ferahlık sunuyor.

İKİZLER

İsfahan Makamı: Bu makam İkizler burçlarının boyun, el, kollar, ayaklar ve ense bölgelerinde rahatlatıcı etkiye sahiptir. İkizler burçlarının hareket etme yeteneklerini geliştirerek spor yapma eğilimlerini arttırıyor. Zekâyı yenileme, güven duygusu arttırma gibi konularda da oldukça yardımcıdır. Ayrıca geçmişte yaşanılan güzel anıları yeniden canlandırma ve hatırlatma özelliklerine sahiptir.

YENGEÇ

Zirefkend Makamı: Bu makam genellikle Yengeç burçlarına uyku vaktinde tesir etmektedir. Sırt, bel, boyun ve kasık ağrıları üzerinde güzel bir etki bırakır. Kalp, akciğer, pankreas, böbrekler ve dalak üzerinde meydana gelebilecek hastalıkların iyileşmesinde sağlıklı bir etkiye sahiptir. Yengeç burçlarına derin ve sonsuz bir heyecan duygusu katan bu makam ruhu coşturur. Adrenalin hissini hat safhada yaşatır.

ASLAN

Büzürg Makamı: Aslan burçları üzerinde etkisini gösteren Büzürg Makamı, fecirden kuşluk vaktine kadar etkisini yoğun şekilde hissettirir. Aslan burçlarının zihinlerini arındırarak olumsuz ve kötü duygulardan arınmalarına zemin hazırlar. Kişiyi zırh gibi güçlü kılar. Boyun, boğaz, göğüs, ciğer ve kalp bölgelerinde etkilidir.

BAŞAK

Zengule Makamı: Bu makam Başak burçlarının kas ve iskelet sistemlerini iyileştirir. Kalpte meydana gelebilecek çarpıntılara iyi gelir. Menenjit be beyin ağrılarını tedavi edici bir etkiye sahiptir. Başak burçlarına açık uçlu hayaller kurdurur. Uyku ve masallar âleminde yaşıyormuşçasına hislerin kapılarını aralar. Ruhu sakinleştirici bir etkiye sahiptir.

TERAZİ

Rehavi Makamı: Terazi burçları için Rehavi Makamı seher vakti ve ikindiyle yatsı arasında etkilidir. Baş ve boyun ağrılarına iyi gelir. Varsa mide bulantılarını düzenleyici etkiye sahiptir. Göğüs ve midede oluşabilecek rahatsızlıklar üzerinde etkili olur.

AKREP

Hüseyni Makamı: Bu makam sabah ve gün ağarırken etkilerini göstermeye başlar. Akrep burçlarına rehavet, rahatlık, sakinlik ve dinginlik sunar. Barış ve yardımseverlik duygularına teşvik eder. İç organları özellikle bağırsakları düzenleyici etkiye sahiptir. Akrep burçlarına özgüven ve kararlılık duygularını aşılar. Otistik ve spastik hastalıklara maruz kalan bireylerde iç ferahlatıcı ve problem giderici etkiye sahiptir.

OĞLAK

Nihavend Makamı: Oğlak burçlarının musiki makamı Nihaventtir. Bu makam Oğlak burcu bireylerinde kan dolaşımını güçlendirir. Karın, uyluk ve bacak bölgelerini güçlü ve dayanıklı kılar. Ruh sağlığı yaşayan bireylere akıl sağlığı verir. Tansiyon ve bel ağrılarına iyi gelir.

YAY

Hicaz Makamı: Yay burçları için en etkili müzik makamı olan Hicaz makamı kişiye alçakgönüllülük, tevazu ve iyimserlik vasıflarını yükler. Üreme organları ve böbrekler üzerinde sağlıklı etkiye sahiptir. Ayrıca küçük çocuk hastalıkları üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. Yatsıdan sabaha kadar etkisini sürdürür.

KOVA

Neva Makamı: Neva Makamı, Koç burçları için gece ve kuşluktan ikindiye kadar geçen zamanda etkisini arttırır. Bu makamın kendine has özelliği ise gönül okşayan bir makam olmasıdır. Kötü düşünce ve enerjileri yok ederek bireye iyilik, doğruluk ve güzellik duyguları aşılar. Akıl ve ruh sağlığı üzerinde de rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu gözlemleriz.

BALIK

Uşşak Makamı: Bu makam Balık burcu bireylerine uyku ve dinlenme alanı sunar. Bireyi rahatlatır ve mutlu eder. Huzuruna huzur katar. Vücutta kalp, ayak, ayak bilekleri, el, kollar üzerinde etkili olur. Güç ve irade duygularının yanı sıra heyecan, sevinç, coşkunluk gibi duyguları da sunar. Balık burcu bireylerinde sürekli bir kahkaha atma hissi uyandırır.