Bosna Hersek Mutfağı

(0 oy) 0/5 66
Yorum Yaz


Bosna-Hersek denilince de insanların akıllarına ilk önce Boşnak böreği gelmektedir. Ancak burada “Börek” dendiği zaman Boşnaklar için bu kelime kabaklı böreği temsil eder. “Burek” dendiği zaman ise kıymalı börek ifadesi kullanılmış olur. Türk mutfağında genel olarak et kullanımı çok yaygındır ve bu durum Boşnakların da yemek kültürünü etkilemiş durumdadır. Örnek olarak kuru eti verirsek, Bosna-Hersek’te kuru et isli olur ve lezzet olarak mükemmeldir. Aynı zamanda günümüzde bu şekilde isli yemekler popüler olmaya başlamıştır ancak Boşnaklar yaklaşık olarak 500 yıldır bu yöntemi kullanmaktadır. Bosna hersek mutfağı denildiğinde aslında benzer ama kendine özgü yemekleri de olan bir balkan mutfağı görürüz.

Bosna-Hersek yemeklerinden bir kaçına değinecek olursak:

 

 

 

 

 

 

 

“Begova Çorbası” (Bey çorbası) içerisinde kuru bamya, soğan, havuç, kuzu ve dana eti gibi malzemeler konulan çorbadır.

“Kukus” da kırmızı lahana kullanılarak yapılan bir yemektir. Lahananın doğranıp tuzlanması, yanına domates ve rendelenmiş halde havuç eklenmesi ile birlikte servis edilir.

Bosna Hersek’in meşhur börekleri ise; “Sindiça”, “Kumpriça”, “Zeleniçe”, “Jupita”, “Ribitsa”dır. Bunlar sırasıyla, peynirli, patatesli, ıspanaklı, gül böreğidir. Ayrıca ribitsa ise börek gibi olan bir Boşnak mantısıdır.

Sultanahmette yapılan köftere benzer şekliyle “Cevapi” adında Boşnak köfteleri de mevcuttur aynı zamanda “Pleskaviçe” adında yassı şekli ile bir köfte daha vardır. Özellikle Bergama da yaşamlarını sürdüren Boşnaklar bu yemek çeşidini hala daha yaşatmaktadır

Bununla birlikte Balkan mutfağının sahip olduğu bazı özellikler ise: Aşırıya kaçmayan bir baharat kullanımları vardır. Sos ile yapılan yemekler Anadolu’da yapılanlara benzemektedirler, et ve sebzeler bir arada kullanılır aynı zamanda kendi sularında pişirilmektedir. Dana ve kuzu eti çok yaygın olarak kullanılır. Dana ve kuzu eti kullanılan Begova çorbasının tavuk ile yapılmış hali de bulunmaktadır. Dolma ve sarma, Türk mutfağında ki gibi aynı şekildedir. Sadece tek bir farktan söz etmek mümkündür o fark ise, yapılan dolmaların içerisine ne konulduysa onların tadının alınmasının gerektiğidir.

Bu durum sadece Rakliçe (şişte pişirilmiş et), rakneiça (kavrulmuş kuzu şiş), iki metal levha arasında pişirilen sotelenmiş dana eti,

“Soka” Boşnak mutfağının yemeklerinden biridir. Koyun sütü, tuz ve yeşil dolmalık biber kullanılarak “Soka” yemeği yapılmaktadır.

Bununla birlikte ise ekmek olarak birkaç çeşit bulunmaktadır ve şunlardır: “Kurutsa” (etli ekmek ve “Libebaça” (sebzeli ekmek) ve kızartılarak yapılan içi peynir dolgulu olan lokmaları da bulunmaktadır.

Bosna-Hersek mutfağında bulunan Türk mutfağı etkilerinden bazıları :

Tarhana ve İşkembe çorba çeşitleri olarak görülmektedir. Bunlar en net şekilde görülen Türk mutfağı etkisidir. Ayrıca Bosna-Hersek’te Türkiye gibi kahve kültürü oldukça gelişmiştir. Türk kahvesine benzer şekilde yapılmakta olan Boşnak kahvesi ülke içerisinde sıklıkla tüketilen bir içecektir. Genel olarak tatlı yiyeceklerin yanında ikram edilir ve Türk kahvesi gibi servisi yapılır.(Ömer C. İşsever-YLT)