Bölgelere Göre Fransız Mutfağı Yemekleri

(0 oy) 0/5 436
Yorum Yaz


Fransız mutfağının bu denli çeşitli olmasının sebepleri kültürel etkileşimler ve ülkenin farklı bölgelerinde yetişen birbirinden farklı ve zengin malzemelerdir. Fransa, gastronomik açıdan dokuz bölgeye ayrılmaktadır. Burclar.net olarak sizlere Bölgelere Göre Fransız Mutfağı Yemekleri konulu haberimizi sunuyoruz:

Paris Bölgesinde Fransız Mutfağı Yemekleri

Paris havzası, ülkenin kuzeyindedir. Birçok sebze ve meyve türünün yetiştiği bu bölgedeki topraklar, dünyanın en verimli topraklarındandır. Bölge mutfağının en çok kullanılan yiyecekleri ise domuz, geyik, tavuk, soğan, mantar, sarımsak, kremadır. Bölgenin coq au vin (kırmızı şarap, mantar ve soğan soslu tavuk), bæuf à la bourguignonne (kırmızı şarap, mantar ve soğanlı sığır güveç) gibi yemekleri ülke sınırını aşarak tüm dünyada ün kazanmıştır. Bölgenin Fransız Mutfağına özgü diğer yemekleri ise marcassin farci au saucisson (sosis dolgulu yaban domuzu), escargots à la bourguignonne (maydonoz ve sarımsaklı tereyağı ile sotelenip servis edilen asma yapraklı salyangoz), kırmızı şarap soslu et ya da balık yemeği olan en meurette’tir. Bu bölgede bulunan Dijon şehri çok fazla çeşidi bulunan hardalıyla ünlüdür. Burgundy şehri ise kir ismi verilen beyaz şarapla yapılan kuşüzümü likörüyle tanınmaktadır. Bu bölgedeki yemeklerde Belçika sınırında olması sebebiyle Flaman etkisi vardır. Patates, lahana, pancar gibi soğuk iklim sebzeleri bölge mutfağında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bölge ayrıca şampanyasıyla da ünlüdür. Paris şehri ise Ortaçağ’dan beri sadece ülkenin başkenti değildir; aynı zamanda kültürün, sanatın, modanın, ticaretin ve endüstrinin de gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu sebeple “Fransa’nın bahçesi” olarak tanımlanan Paris’in Fransız yaşamında eşsiz bir yeri vardır.

Kuzeydoğu Fransa’da Mutfak

Kuzeydoğu Fransa, Alsace ve Lorraine şehirlerini kapsamaktadır. Yüzyıllar boyunca bu bölgenin yönetimi Almanya ve Fransa arasında gidip geldiği için bu etki yöre mutfağına da yansımıştır. Bu bölgeye ait fransız mutfağında lahana turşusu ve domuz tüketimi yaygındır. Bir tür marine edilmiş geyik ya da domuz eti yemeği olan baeckeoffe bölgede sevilerek tüketilmektedir. Bölge çeşit ve lezzet bakımından ekmekleriyle ünlüdür.

Rhone-Saone Bölgesinde Fransız Mutfağı

Bu bölge ülkenin doğusunda yer alır ve en önemli şehri Lyon’dur. Lyon mutfağını en ünlü yapan iki şey ise mevsiminde kullanılan sebze ve meyveler ile sakatat ağırlıklı yemeklerdir. Lyon’un gastronomi açısından öne çıkmasında, bulunduğu konumun etkisi de vardır. Lyon, en iyi yiyecek tedarikçilerine erişmede en iyi konuma sahiptir. Dünyaca ünlü şef Anthelme Brillat Savarin de Lyonludur.

Alpler-Jura Bölgesinde Fransız Mutfağı Yemekleri

Rhone vadisinin tam olarak doğusunda bulunmaktadır. İsviçre ve İtalya sınırında bulunan bu bölge, dağ göllerinden çıkan balıklarıyla ve fondüsüyle bilinmektedir.

Auvergne Bölgesinde Fransız Mutfağı Yemekleri

Fransa’nın Auvergne bölgesi, basit ve tok tutan tariflerin yapıldığı kırsal bir bölgedir. Yemekler genelde domuzun lahana, turp, soğan, sarımsak, patates ve pırasa kombinasyonlarıyla yapılan yahnisi ya da çorbası şeklindedir. Domuz pastırması ve sarımsağın haşlanmış patates ve peynirle karıştırılması şeklinde yapılan truffade, bölgenin en sevilen yemeklerinden biridir. Ayrıca, bölgede koyun sütünden yapılan Roquefort peyniri dünyaca ün kazanmıştır.

Kuzeybatı Fransa’da Mutfak Yemekleri

Bölge Amorican platosunda yer almaktadır. Bölgedeki Normandiya bölgesi Vikingler tarafından Fransaya getirildiği sanılan Normande Sığırı ile ünlüdür. Normande sığırının sütü Camembert peyniri gibi yağlı peynirlerin yapımında kullanmak için idealdir; çünkü bu süt bol kaymaklıdır ve yüksek yağ oranı içermektedir. Ayrıca Normandiya bölgesinde geniş elma bahçesi arazileri bulunmaktadır. Bu bahçelerde meyve olarak tüketilebilen elmaların yanında tadı acı olan ancak şıra ve calvados adı verilen brendi yapımında kullanılan elmalar da yetiştirilmektedir.

Riviera Bölgesinde Fransız Mutfağı Yemekleri

Fransa’nın güneydoğusunda yer almaktadır. En ünlü şehirleri Nice, Cannes, Marsilya olan bölgenin Akdeniz iklimi etkisinde olması bölgede zengin meyve yetiştiriciliği yapılmasına imkan vermiştir. Şeftali, kavun, çilek ve zeytin bölgede en çok yetiştirilen meyvelerdir. Bölgede yüzyıllardan beri var olan üzüm bağları şarapçılığın gelişmesinde önemli bir etken olmuştur.

Akitanya Bölgesinde Fransız Mutfağı Yemekleri

Fransa’nın gastronomi açısından öne çıkan bir diğer bölgesi ise Bordeaux şaraplarıyla ünlü olan Akitanya bölgesidir. Bölge üzüm yetiştiriciliğinin yanında yemekleriyle de öne çıkmaktadır. En ünlü yemeklerinden biri ise “Entrecote Marchand De Vin” ismi verilen Bordeaux şarabı, tereyağı, arpacık soğanı, kemik iliği ile birlikte pişirilen antrkottur.

Pirene Bölgesinde Fransız mutfağı yemekleri

Ülkenin gastronomik açıdan son bölgesi ise Pirene Dağları’dır. Pirene Dağları Fransa-İspanya sınırı boyunca uzanmaktadır ve bölgenin dağlık olması sebebiyle bölgede sığır ve koyun besiciliği yapılmaktadır. Bölge mutfağı ise güçlü aromalı baharatlarla birlikte pişirilen yerel ürünleriyle meşhurdur. Bu bölge mutfağında Katalan etkisini görmek mümkündür. Bölgenin kıyı kesimindeki Collioure’da ise yemekler ançüez soslu ya da sarımsaklı mayonez soslu olarak tüketilmektedir. (V. Goller-YLT)