Bitlis mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 76
Yorum Yaz


Doğu Anadolu Bölgesi’nin birçok yöresinde olduğu gibi Bitlis’te de üç temel öğenin başında et, tahıl ve sebze gelmektedir. Özellikle dağ yamaçları, vadi ve yaylalarda yetişen yöresel sebze ve bitkilerin katılmasıyla yapılan yemekler, bitlis mutfağı kültüründe önemli yer tutar. Kullanılan bitki ve sebzelerin başında; Evelik, Uşkun, Yemlik, Mende, At turpu, Sirmo, Parpar (Semiz Otu), Turşumak, Kenger (Kertli Ot), Jag, Yığınç (Isırhan Otu), Pıdım, Yarpuz, Göbelek (Mantar), Kari (Yabani Ispanak), Çireş, Hittik (acur) ve Nane gelmektedir. Bitlis yemekleri içerisinde et çok taze tüketilmektedir. Yemeklerde en çok kullanılan tahıl ve bakliyat türleri nohut, mercimek ve buğdaydır.

Bitlis mutfağı çorbaları

Ayran Aşı, Sütlü Bulgur Çorbası, Turşu Aşı, Erik Aşı (Aşure), Kelle- Paça, İşkembe, Kurud Aşı (Kurti Çorbası), Çorti Aşı, Pıçoç Aşı, Pişrük Çorbası, Kari Aşı, Helim Aşı, Umanç (Tutmanç) Aşı, Avşor, Gebol, Çireş Aşı, Yarma Aşı, Bezirgan Çorbası ve Erişte Aşı’dır.

Bitlis mutfağına ait bazı yemekler

İçli Köfte (Bitlis Köftesi), Yalancı Köfte, Gıllorik (Sulu Köfte), Köki (Tava Kebabı), Keledoş (İskender Kebabı), Kabak Boranisi, Pazik Boranisi, Yoğurtlu Parpar, Şille, Mişevşi, Sıkma, Ciğer Taplemesi (Ciğer Köftesi), Sucuk (Mumbar), Çorti Taplemesi (Köfte), Şekalok, Etli Keşkek, Ayvanet (Eyvanet), Büryan Kebabı, Halise, Şalgam Yemeği, Jağlı Yumurta, Çılbır, Dövmeç, Patates Ezmesi, Doğramaç ve Murtuğa’dır.

Bitlis mutfağı dolma türleri

Katıklı Dolma (Yoğurtlu Dolma), Yalancı Dolma, Turşulu Dolma (Ekşili Dolma), Hes Dolması, Yalancı Köfte, Ayran Dolması, Salatalık Dolması, Soğan Köftesi (Dolması)’dir.

Bitlis mutfağı hamur ve tatlı türleri

Halbur Hurması, Şirin Kaynenağ, Şeker Helvası, Kaysefe, Cevizli Fetir ve Kade’dir. (Yeşim Araboğa-YLT)