Bitlis Adilcevaz gezi rehberi

(0 oy) 0/5 116
Yorum Yaz


Doğal güzellikler ve tarihi ile meşhur Bitlis ilinin Van gölü kıysonda sevimli bir ilçesidir Adilcevaz. Küçük gibi durduğuna bakmayın çok önemli tarihi eserler ve doğal güzelliklere sahiptir. Adilcevaz gezi rehberi – Adilcevaz gezilecek yerler yazımız sizlere bu küçük ilçemizi tanıtıyor.

Arin Gölü

Diğer adı Sodalı Göl olan Arin Gölü Bitlis’in kuzeyinde yer alır. Van Gölü’ne oldukça yakın olan göl Adilcevaz ilçe merkezinin 20 km doğusunda bulunmaktadır. Van Gölü’ndeki bir koyun ağız kesiminin dolmasıyla oluştuğu tahmin edilen göl, 13 km2 lik bir alana sahip olup, suları sodalıdır. Bu gölün su yüzeyi Van Gölü’nden 5 metre kadar yüksektedir. Gölden su kullanımı mevcut değildir ve göl çevresinde kuru tarım yapılmaktadır. Nesli tükenmekte olan Dikkuyruk kuşlarının (Oxyura leucocephala) üreme ve tüy değişimi döneminde konaklama alanı olması sebebiyle dünya ölçeğinde önemli bir alandır.

Aygır Gölü

Van Gölü’nün kuzeyinde, Van gölü ile Süphan Dağı arasında ve Süphan Dağı’nın güney yamacında oluşan göl Adilcevaz ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Gölün suları tatlıdır. Göle sürekli su taşıyan herhangi bir dere veya güçlü bir kaynak bulunmadığı için göl yer altı sularının yanı sıra yağmur ve kar sularıyla beslenmektedir. Sadece gölün kuzey yamacında birkaç küçük kaynak bulunmakta ve buradan çıkan sular çevredeki köyün içme ve sulama ihtiyacını karşılamaktadır. Göl çevresindeki arazi genel olarak kuru tarım, sulu tarım ve mera olarak kullanılmaktadır. Çevredeki su kaynaklarının yetersiz olması sebebiyle genellikle kuru tarım yapılmaktadır.

Aygır Gölü küçük olmasına rağmen çok ilgi çekmektedir. Bu ilgi; gölün oluşumu, su kalitesi (tatlı), düzgün dairesel görünümlü muhteşem manzarası ve ulaşım kolaylığından kaynaklanmaktadır. Süphan Dağı eteğinde olması göle ayrı bir önem kazandırmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde maar (püskürme ve patlamayla birlikte lav ve mağmanın oluşturduğu, geniş, hafif kabarmış bir krater gölü) sık görülmediği için aynı zamanda bir doğa eğitim sahası özelliği taşımaktadır. Kışın sıcaklığın -10 derecenin altına düştüğü zamanlarda göl suları donmaktadır. Gölde oluşan buz katmanı kırılarak suya oltaların daldırılmasıyla balık tutulabilmektedir. Ayrıca Süphan Dağı’na yapılan tırmanışlarda üç farklı rota kullanılmaktadır ve bunlardan en çok tercih edileni Aygır Gölü kıyısından başlayan güney rotasıdır. Dolayısıyla Aygır Gölü kıyısı dağcılar için önemli bir toplanma ve kamp alanı işlevi görmektedir.

Heybeli Gölü

Adilcevaz ilçesinde bulunan göl yaklaşık olarak 150 m2’ lik bir alana sahiptir. Gölün suyu tatlıdır ve taban ve yüzey suları ile beslenmektedir. Göl üzerinde bulunan sazlık alanlar kuş popülasyonu açısından önemlidir. Heybeli, kuş zenginliği açısından en önemli göller arasındadır.

Adilcevaz Kef Kalesi

Adilcevaz ilçesinin 6 km kuzeyinde volkanik bir tepeye kurulan kalenin doğu, batı ve güney cepheleri dik ve sarp kayalıklar üzerine kurulmuştur ve kaleye sadece kuzeyden ulaşılabilmektedir. Bu sebeple kale kapısının kuzeyde olduğu tahmin edilmektedir. Kale sadece Urartular Dönemi’nde kullanılmıştır. Kalenin kuzey kısmında yapılan kazılarda 4 km aralıklarla 4 fil ayağı (pylon) bulunmuştur. Bu buluntularla yöredeki duvar ve fil ayaklarında görülen yapı tekniği, Urartular ile ilgili bilgileri güçlendirmektedir. Bu buluntular, Urartular’ın taş işçiliğinde başarılı olduklarını göstermektedir. Bu taş kabartmalar üzerinde Urartu tanrılarıyla ilgili bilgiler yer almaktadır.

Adilcevaz Sahil Kalesi

Yapım tarihi bilinmeyen kale, Van Gölü kıyısında sarp kayalar üzerinde kurulmuştur. Azerbaycan şahlarından Tacettin Alişan tarafından yaptırılmıştır. Kesme taşlarla yapılan kalenin iç ve dış kale olmak üzere iki kısmı vardır. Kalenin 38 tane kulesi olup içerisinde 70’e yakın ev, bir cami, cephane mahzeni, buğday ambarları, su sarnıçları, mehterhane kulesi ve dizdar (kale muhafızı) bulunmaktadır.

Urartu Mezarlığı

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Urartu Krallığı’nın egemen olduğu bölgede gün geçtikçe yeni kaya mezarları bulunmaktadır. Krallığın madencilik ve özellikle taş işçiliği yönünden ulaşmış olduğu boyut, yalçın kayalıklara büyük zorlularla açıldığı anlaşılan çoğu anıtsal nitelikteki bu yapıları fazla sorgulamaya gerek bırakmamıştır. Bu nedenle bölgede saptanan bütün kaya mezarları Urartu Krallığı’nın ürünü olarak görülmüştür. Urartular, dünyadaki yaşamın öbür dünyada da devam edeceğine inanmışlar ve bu yüzden mezarlarını oda ya da ev biçiminde yaparak bunların içine özel eşyalarını koymuşlardır. Yer altına yapılmış oda mezarlar Urartu coğrafyasında en yaygın görülen mezar biçimidir. Ortaçağ’dan beri kaya mezarlarının tümü defineciler ve hırsızlar tarafından sürekli olarak tahrip edilmiştir.

Urartu Mezarlığı, Adilcevaz’ın Durakbur Mahallesi’nde 1971 yılında yapılan kazılarda ortaya çıkarılmıştır. Yüzeye yakın olan bu mezarlar ne yazık ki yıkık durumdadır. Mezarların birinde bronz bir kemer bulunurken diğerinde kırmızı astarlı bir vazo bulunmuştur. Bu mezarların bir bölümü kayalara oyulmuşken bir bölümü de doğal kaya oyuklarına yapılmıştır. Bölgede ayrıca oda mezarlara da rastlanmıştır. Bu oda mezarların incelenmesi sonucu Urartular’da ölüleri hem yakma hem de gömme geleneğinin olduğu anlaşılmıştır.

Adilcevaz Kıztaşı Plajı

Adilcevaz ilçesinin 5 km batısında Kıztaşı’nda çevre düzenlemesi yapılarak plaj kabinleri inşa edilmiştir. Hem turistlerin hem de halkın kullanımına açıktır. Kumsalı, göl suyu, doğal yapısı gibi özellikleri ile kullanıma elverişlidir.

Süphan Dağı

Van Gölü’nün kuzeyinde Adilcevaz, Malazgirt, Patnos ve Erciş ilçeleri arasında yükselen Süphan, Ağrı Dağı’ndan sonra Türkiye’nin en yüksek (4058 metre) ikinci dağıdır. Van Gölü’nün batısında Nemrut Dağı ile başlayıp Tendürek ve Ağrı dağlarına kadar uzanan vol kanik dağlar dizisinin bir halkasını oluşturan dağ, Dicle ve Van Gölü havzalarını da birbirinden ayırır. Dağın zirvesinde derinliği çok fazla olan bir krater göl bulunmaktadır ve bu gölün maviliği okyanus sularından daha etkileyici bir yapıya sahiptir.

Süphan dağı; tırmanma, dağcılık ve yürüyüşler için elverişli bir yapıya sahiptir. Volkanik bir kütle olan dağın kuzey eteklerindeki kayalıklar, derin yarıklar ve mağaralar, güney eteklerindeki balık avcılığına ve kampçılık yapmaya elverişli Aygır Gölü, çevresinde Kef Kalesi ve Adilcevaz Kalesi gibi tarihi kalıntıların bulunması ve Van Gölü’nün kıyı olanaklarının da kullanılır turizm açısından buranın çekiciliğini artırmaktadır.(Yeşim Araboğa-YLT)

Tuğrul Bey Camii

Adilcevaz Ahlat yolu üzerinde yer alır. Van Gölü kenarında bulunan bir başka tarihi eserdir. Kuzeyinde Adilcevaz Kalesi bulunur. Osmanlı kaynaklarından alınan bilgiye göre Camiinin inşasına 1572 senesinde başlanmıştır. Mimar Sinan inşasını başlatmıştır. Camii 1580 yılında açılmıştır. Bu Camii Anadolu’da bulunan ilk kubbeli Camii özelliği taşımaktadır. Camiinin üstü 12 kubbe ile örtülmüştür. 1965 yılında yeniden onarımı yapılan camiide şu an ibadet yapılmaktadır.