Bitkisel zayıflama ürünleri ile kilo vermek

(0 oy) 0/5 428
Yorum Yaz


Kolay temin edilebilen ve sıklıkla zayıflama amaçlı ürünlerin bileşiminde yer alabilen bazı bitkiler bir başka deyişle Birçoğu bitkisel zayıflama çayları olarak da kullanabilen Bitkisel zayıflama ürünleri ile kilo vermek konulu haberimizi kaçırmayın.

Sinameki ile zayıflama

Bütün laksatifler (bağırsak yumuşatıcılar)  gibi sinameki bitkisi de teşhis edilememiş akut ve sürekli abdominal semptomlarda verilmemeli ve sinamekinin uzun süreli olarak laksatif amaçlı kullanımından kaçınılmalıdır. Kronik laksatif kullanımı kolonda pigmentasyona  (renk dğişinmi) yol açabilir ve geri emilimi etkileyebilir. Yüksek dozlarda alımı ishale bağlı, su ve elektrolit kaybı görülür. Laksatiflerin kronik kabızlık durumlarında kullanımı önerilmemektedir

Anason ile zayıflama

Dispeptik şikayetler, hazımsızlık, hafif spazmlı gastrointestinal şikayetler, şişkinlik ve gazda kullanılan anason bitkisinin içeriğindeki anetolün, duyarlı kişilerde kullanımı allerjik reaksiyonlar meydana getirebilir. Anetolün fazla dozda alımı nörolojik etkiler gösterebilir. Ayrıca bergaptene duyarlı kişilerde fotosensitiviteye neden olabilir.

Isırgan otu ile zayıflama

Hafif diüretik ve hemostatik aktiviteye sahip olduğu bilinmektedir. Bitkinin toprak üstü kısımlarının kalp ve böbrek rahatsızlıklarından dolayı oluşan ödemlerde kullanılması önerilmezken, kökleri, hafif mide ve barsak rahatsızlığı meydana getirebilmektedir. Deride meydana getirdiği yakıcı etkinin, tüylerde bulunan histamin ve asetilkolin sebebiyle oluştuğu bilinmektedir.

Keten tohumu ile zayıflama

Dahilen kabızlık, irritabl barsak sendromu, gastrit ve enteritin kısa süreli tedavisinde, haricen ise ağrılı deri enflamasyonlarında kullanılır. Bitkinin tohumları belirli bir dozdan fazla alındığı takdirde bağırsaklar için zararlar meydana gelebilir. Ağırlık problemi olanlar, tohumların içerdiği enerji miktarından dolayı keten tohumunu parçalamadan tüketmelidir.

Biberiye ile zayıflama

Zayıflama çaylarında çoğunlukla bulunan, laksatif, safra arttırıcı ve diüretik olarak kullanılan biberiye, dahilen aşırı dozda alındığında, gastroenterit (mide gribi) ve nefrite (böbrek iltihabı) neden olabilmektedir.

Domates ile bitkisel zayıflama

Bileşenlerinden biri olan likopenin biyolojik sistemlerde oksidasyonun en önemli önleyicisi olduğu gösterilmiştir. Benzer sonuçlar domates tüketimiyle mide barsak sistemi, pankreas, mesane, serviks (rahim ağzı kanseri) ve akciğer kanserlerine yakalanma riskinin de azaldığını göstermiştir.

Sarımsak ile bitkisel zayıflama

Hayvan deneyleri ile klinik deneylerde sarımsağın damar sertliğini tedavi edici, tansiyon düşürücü ve özellikle Low Density Lipoprotein (LDL) kolesterolü, düşürücü etkileriyle, sindirim sistemi rahatsızlıklarını önleyici etkileri gösterilmiştir. Bunun yanı sıra antimikrobiyal, antifungal, antiviral, hipokolesterolemik, hipotansif ve antioksidan etkilerinden özellikle allisinin sorumlu olduğu gösterilmiştir. Allisinden oluşan ajoen sarımsağın, aspirin kadar etkili antitrombotik(pıhtılaşmayı önleyen) ajanıdır.

Kinoa ile zayıflama

Glutensiz bir ürün olması sebebiyle, gluten-free (glutensiz) diyetlerde kolaylıkla kullanılabilmektedir. Esansiyel aminoasitleri oldukça dengeli bir oranda içerir ve protein kalitesi bakımından da süt proteinine yakın bir değerdedir. Esansiyel doymamış yağ asitlerince zengin bir içeriği vardır (137,139). Bu biyoaktif bileşenlerin, kan kolesterol seviyelerini düşürdüğü, kanser hücrelerinin gelişimini engellediği, toksinleri yok ettiği, bağışıklık sistemi güçlendirdiği ve kardiyovasküler hastalıkları önlediği gösterilmiştir.

Chia ile zayıflama

Yapısal olarak yaklaşık %40.0 diyet lifi, %30.0 yağ ve %20.0 protein içermektedir. Yağ içeriğinin %60.0’ı, insan vücudunda eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) yağ asitlerinin sentezlenmesini sağlayan omega- 3 yağ asididir. EPA ve DHA insan gözü ve beyninde yüksek oranda bulunan yağ asitleridir. Ayrıca kalp rahatsızlıkları, kanser türlerine karşı olumlu etkileri bulunmaktadır. Chia tohumunda yaklaşık % 40.0 oranında diyet lifi bulunmaktadır. Amerikan Diyetisyenler Birliği, sağlıklı bireylerin günde 20 – 35 gr diyet lifi tüketmesinin bağırsak faaliyetlerini düzenlediğini, kanser türlerinden korunmaya yardımcı olduğunu bildirmiştir. Yüksek oranda içerdiği antioksidanlar olan kamferol ve kuersetinin yağ oksidasyonunu önleme kapasitesi vitamin C’ nin yağ oksidasyonunu önleme kapasitesinden daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca kolesterol düşürme ve diyabetle mücadele  etkileri bulunmuştur. Chia tohumunun müsilaj oluşturması jelleşme özelliğini ortaya çıkarmaktadır ve kendisinin 27 katı kadar su tutma kapasitesine sahiptir.

Yulaf ile zayıflama

Son zamanlarda antioksidan etkiye sahip bileşenleri ve yüksek beta glukan içeriği ile ticari anlamda ön plana çıkmıştır. Yulafın aminoasit kompozisyonu diğer tahıllara göre daha iyi durumdadır. Diğer tahıllardan farklı olarak önemli oranda lisin, arginin, lösin, izolösin aminoasitlerini içerir. Yulaf kepeği diğer suda çözünür lifler gibi serum kolesterol düzeyini önemli ölçüde düşürmektedir. Aynı zamanda içerdiği diyet lifi ile kalp hastalıkları, kanser, diyabet ve obezite ile ilişkisi gösterilmiştir. Çölyak hastalarında 50 g tüketimi toksik değildir.

Mate ile zayıflama

İçerdiği kafein ile iştahı baskıladığı belirtilmektedir; ama bu etkisi kısa sürelidir ve ağırlık kaybını sağlamamaktadır.

Ardıç otu ile zayıflama

Diüretik – idrar söktürücü etkili olup uzun süreli kullanımlarda böbrek harabiyetine yol açabilmektedir.

Nane ile zayıflama

Nanenin bileşenlerinden biri olan mentol, hassas kişilerde alerji yapabilir. Aynı zamanda safra taşı, safra yolları ve karaciğer rahatsızlıkları olan kişiler ise dikkatli kullanmalıdır.

Meyan kökü ile zayıflama

Preparatlarının yüksek dozlarda uzun süre alınması halinde neden olduğu hipokalemi sonucu kas kasılmasında anormallik, hipernatremi, ödem, baş ağrısı, hipertansiyon ve kardiyak bozukluk görülür. Bu yüzden 4-6 haftadan fazla alınmaması gerekir. Böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, hipertansiyon, potasyum yetersizliği olan kişiler, kortikoid kullananlar ve hamilelik durumu olanlar kullanmamalıdır.

Sinirli ot ile zayıflama

Bitkinin tohumları, ağırlık kaybına yardımcı preparatların bileşiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda bitkinin tohumlarının müsilaj içeriği nedeniyle tokluk hissi meydana getirdiği görülmüştür. Ancak bu etkinin kısa süreli olduğu ve bitkinin, klinik çalışmalarda ağırlık kaybına sebep olabilecek düzeyde bir etkisinin olmadığı kanıtlanmıştır. Müsilaj içeriğinin, tip 2 diyabet hastalarında lipit ve glikoz metabolizmasını düzenlese de obezite üzerine herhangi bir etki göstermediği görülmüştür. Sinirli ot tohumlarının yüksek miktarda kullanımı şişkinlik, bulantı, ishal gibi gastrointestinal yan etkilere neden olabilmektedir.

Yeşil çay ile bitkisel zayıflama

Yeşil çay ekstresi ile yapılmış bir çalışmada 270 mg’ı epigallokateşingallat (EGCG) olan 375 mg kateşin ve 150 mg kafein içeren kapsül içindeki miktarın dörtte biri gün içinde alınmıştır. Hafif şişman gruptaki 70 kişi üzerinde 3 ay boyunca devam eden çalışma sonucunda vücut ağırlığında % 4.6, bel çevresinde % 4.5 azalma meydana gelmiştir. Obez Asyalı bireylerde diyet programı ile birlikte her gün 100 mg EGCG ve 87 mg kafein içeren yeşil çay karışımı 12 hafta uygulanmış, yeşil çay karışımı ile diyet yapan bireylerde, sadece diyet yapan bireylere göre daha fazla vücut ağırlığı kaybı tespit edilmiştir. Buna göre yeşil çay yağ metabolizmasına dinlenme ve egzersiz durumlarında etki ederek vücut ağırlığı ve yağ oranını düşürmeye yardımcı olabilmektedir.

Yağ yakıcı bitkisel çaylar için uyarı!!!!

1978 yılında Almanya’da kurularak tıbbi bitkiler konusunda uzman doktor, eczacı, farmakolog, toksikolog, epidemiyolog ve diğer ilgili bilim dallarından uzmanlardan oluşan E Komisyonu’nun bildirilerine göre ‘Aloe vera’, barut ağacı, rezene, meyan, nane ve papatya kombinasyonu, meyan, çuha çiçeği, hatmi ve anason kombinasyonu, sinameki, nane yağı ve Frenk kimyonu yağı kombinasyonu, ardıç, meyan kökü, adaçayı ve sinameki bitkilerinin gebelikte kullanımı önerilmemektedir.