Bilgece Söylenmiş Kızılderili Atasözleri

(0 oy) 0/5 42
Yorum Yaz


Her milletin, ortak hafızasını yansıtan özlü sözleri vardır. Kuzey Amerika Yerlilerinin de inanç dünyalarını yansıtan binlerce yıllık kültür mirasından süzülen atasözleri ve özdeyişleri derin anlamlar içermektedir. Bu miras, doğayla uyum ve ahenk içinde yaşamanın önemini anlatırken, insanın doğada bencilce davranmasının yanlış olacağını öğretir. Gelişmiş ya da az gelişmiş çoğu toplumda olduğu gibi Kızılderili atasözleri içinde de dini vurgular bulunmaktadır.

Bu meyanda kader inancı, nefis terbiyesi, gayretin önemi, aza kanaat etme gibi güzel hasletleri salık veren özlü sözlerden bazıları şunlardır:

Kızılderili Atasözleri

 1. “İlkbaharda hafifçe yürüyün; Toprak Ana hamile.” (Kiowa kabilesi)
 2. “Sadece ihtiyacın olanı al ve bulduğun gibi bırak.” (Arapaho kabilesi)
 3. “Çocuklarınızın kendinizin olmadığını unutmayın, onlar ancak Yaratan tarafından size ödünç verilir.” (Mohavk kabilesi)
 4. “Gökkuşağı, her şeyde olan O’ndan bir işarettir.” (Hopi kabilesi)
 5. “Öldüğünde, gökyüzündeki yıldızlar gibi konuşulacaksın.” (Yurok kabilesi)
 6. “Bilgelik, sadece onu aramayı bıraktığınızda ve Yaratan’ın sizin için tasarladığı hayatı yaşamaya başladığınızda gelir.” (Hopi kabilesi)
 7. “Paylaşmak ve vermek Tanrı’nın yollarıdır.” ( Sauk kabilesi)
 8. “Toprak Ana’dan yaratıldık ve yine Toprak Ana’ya geri döneceğiz.” (Audrey Shenandoah, Onondaga kabilesi)
 9. “Aç insan duasını kısa tutar.” ( Paiute kabilesi)
 10. “Tok kuş, aç kuşla uçamaz.” (Omaha kabilesi)
 11. “Öngörülen bir tehlike kısmen engellenebilir.” (Cheyenne kabilesi)
 12. Yeryüzüne dokunmak doğaya uyum sağlamaktır.” (Sioux kabilesi)
 13. “Bilgi değil bilgelik arayın. Bilgi geçmişten gelir, bilgelik (hikmet) ise bakidir.” (Lumbee kabilesi)
 14. “Cesur adam bir kez ölür ama korkak birçok kez.” (Kabile bilinmiyor)
 15. “Yaşlılık, ölüm kadar onurlu değildir, ama çoğu insan onu ister.” (Crow kabilesi)
 16. “Bir insan doğadan uzaklaşınca kalbi katılaşır.” (Lakota kabilesi)
 17. “Bir adam bir yılan gibi bilge ise, bir güvercin kadar zararsızdır.” (Cheyenne kabilesi)
 18. “Hayat ölümden ayrı değildir, sadece öyle görünür.” (Blackfoot kabilesi)
 19. “Ölüm yok, sadece dünya değiştirmek var.” (Duwamish kabilesi)
 20. “İnsanoğlunun yasaları bakış açısına göre değişirken, yalnız değişmeyen hep aynı kalan Yüce Ruh’un yasalarıdır.” (Crow kabilesi)
 21. Bütün kuşlara yuva yapmayı Yaratıcı öğretti ama yine de her yuva birbirinden farklıdır. (Duwamish kabilesi)
 22. Gördüm ki hiçbir büyük işi başarmak, insanın sadece kendine güvenmesiyle olmuyor.(Isna La Wica, Sioux kabilesi)
 23. Çadırının içinde oturmuş, hayatı ve manasını düşünen, bütün yaratıklarla akrabalığını kabul eden ve kâinatın tek bir şey olduğunu anlamış adam, iddia ederim ki medeniyetin özünü kavramıştır. (Dinelen Ayı, Sioux kabilesi)
 24. Güç istiyorum, kardeşimle dövüşmek için değil, en büyük düşmanımla, kendimle dövüşmek için istiyorum. (Atasözü, kabile bilinmiyor.)
 25. Taşlı bağın duaya değil, kazmaya ihtiyacı vardır.(Navaho kabilesi)
 26. Bir insan haftanın bir gününde ibadet edip (pazar ayinini kastederek), geri kalan altı günde hırsızlık yaparsa Büyük Ruh öfkeyle gürler, şeytan sevinçle güler. (Oklahoma kabilesi)
 27. Bizim halkımız ile beyazlar arasındaki en büyük fark alçak gönüllülüktedir. Bizim insanımız ne kadar yükselirse yükselsin, ne kadar ileriye giderse gitsin, bilir ki Yaratıcı’nın ve evrenin önünde bir kum tanesidir. (Lincoln Tritt, Atabaşkan Kabilesi)
 28. Biz ruhun bütün yaratıklara verilmiş olduğuna, her yaratığın bir ruha sahip olduğuna inanırız. Ağaç, şelale, boz ayı, her biri cisimleşmiş bir ruhtur, her biri saygıyı hak eder.(Ohiyesa, Sioux kabilesi)
 29. Wakan Tanka, Kızılderili ülkesini yarattı ve bir yorgan gibi yere serdi. Üzerine bizi yerleştirdi. Biz bu ülkede yaratıldık. Irmağın akmaya yeni başladığı zamandı o. Sonra Wakan Tanka ırmakta balığı, dağda geyiği yarattı. Beyaz adamın gelişinden çok önceydi.(Menincock, Yokuna kabilesi)
 30. Wakan Tanka’nın tuttuğu tempoyu kaybederseniz, hayatın ve barışın temposunu da kaybettiniz demektir.(Cheyenne kabilesi)
 31. Bizim eski inancımıza göre, toprakta büyümüş olanı oradan söküp almak yanlıştı. Onlar kesilebilirdi ama sökülemezdi. Bizler, ağaçların ve çimenlerin ruhu olduğunu kabul ederiz. İyi bir Kızılderili ne zaman onlardan bir kısmını kesecek olsa çok kederlenir, ihtiyacı nedeniyle kestiği için dua edip af dilerdi. (Tahta Bacak, Cheyenne kabilesi)
 32. Bitkilerin canlı olduğunu düşünürüz. Onların suyu, kanlarıdır. Doğar ve büyürler. Aynı gerçek, ağaçlar için de geçerlidir. Her şey ölür. Her şey öldüğüne göre, her şey canlıdır. Her şey canlı olduğu için, her şeye hediyeler vermek, gönüllerini hoş tutmak gerekir (Ralganal Benson, Pomo kabilesi).
 33. Eğer bu toprakta yaşıyorsak, eğer atalarımız bu toprakta uyuyorsa, bu toprağın sahibi olduğumuza inanırım. Derinizin rengi düşüncemi değiştirmez. Ben insanları renklerine göre ayırmayı öğrenmedim. Bana, insanların Büyük Ruh’un bahçesindeki çiçekler olduğu öğretildi. Hepimiz aynı kökü paylaşıyoruz, o kök Toprak Ana’dır (Oh Shinnah, Apaçi kabilesi) (M.Kekevi)