Bilecik mutfağı yemekleri

(0 oy) 0/5 19
Yorum Yaz


Osmanlı İmparatorluğu’nun kurulduğu yer olan Bilecik ili, tarihi değerleriyle antik çağlardan günümüze bu tarihi zenginliğin izlerini taşımıştır. İlin Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri’nin kesişme noktasında yer alması üç farklı iklim tipinin yaşanmasına neden olmaktadır. Tarım alanlarında bağcılık açısından gelişmekte olup, özellikle şarap üretiminde kullanılan siyah üzüm bölgede çokça yetiştirilmektedir. Pamuk, susam, tütün, meyve ürünleri ve haşhaş bölgede yetiştirilen diğer tarım ürünleri arasında bulunmaktadır. Bilecik mutfağı beslenme biçimlerinde geleneksel özelliklerini belirli bölgelerde devam ettirmektedir.

Bilecik mutfağı yemekleri

Bilecik mutfağı içerisinde, tahıl türleri ilk sırayı almaktadır. İl mutfağına özgü yemeklerin çoğunluğu hamur işlerinden oluşmaktadır. Yöre halkı makarna, tarhana, kuskus, erişte gibi hamur işlerini kendisi hazırlamaktadır. Büzme, dağ eriği ekşili kesme çorba, nohutlu mantı, keşkek, zırz, ovmaç çorbası, mercimekli mantı, kesme hamur, saçta yufka böreği, yağlı yufka, su böreği, keklik kebabı, kuru fasulye, kuskus pilavı, piruhi ve samsı Bilecik mutfağının öne çıkan lezzetleri arasındadır.

Bilecik mutfağı tatlıları

Cevizli büzme tatlısı, linga tatlısı, Pazaryeri helvası, kıtırcı helvası, nişasta helvası ve köpük helvaları Bilecik ilinin en bilinen tatlılarıdır.