Bandırma Gezi Rehberi – Bandırma’da Gezilecek yerler

(0 oy) 0/5 78
Yorum Yaz


Balıkesir’in Bandırma ilçesi, Marmara Denizine kıyısı olan önemli bir sahil ilçesidir. 150 bine ulaşan nüfusa yoğunluğuna sahiptir. Gelişmişlik açısından ise Ülkemizin önemli ilçelerindendir. Ayrıca Altıeylül ve Karesi ilçelerinin hemen ardından Balıkesir’in en büyük üçüncü ilçesi durumundadır. Bandırma ilçesi antik özellikleri ve Manyas kuş cennetine yakınlığı ile gezi açısından önemli imkanlar sunmaktadır. Bu nedenle bandırma gezi rehberini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bandırma Ulaşım

Deniz yolu ulaşım olanakları konusunda Bandırma, önemli bir potansiyele sahiptir. Gelişmiş ve donanımlı limanı ile Marmara Bölgesi’nin denize açılan kapısı konumundadır. Bandırma-İstanbul arasındaki uzaklık 64 mildir. 1998 yılında başlatılan İstanbul-Bandırma arasındaki hızlı feribot ve deniz otobüsü seferleri, ulaşımda büyük kolaylık sağlamaktadır.

Yaz aylarında karşılıklı hafta içi dört, hafta sonu altı seferi bulan yoğun taşıma programı ile iki saat gibi kısa bir sürede, İstanbul’a ulaşmak mümkün olmaktadır, Bandırma’dan her gün Tekirdağ ve İstanbul’a Ro-Ro seferleri yapılmaktadır. Ayrıca Marmara Adası, Paşalimanı Adası ve Türkeli (Avşa) Adasına da günlük yolcu taşıma amaçlı seferler düzenlenmektedir.

Daskyleion Antik Kenti

Bandırma’nın 30 km. güneyinde herkes tarafından bilinen kuş cennetine çok yakın Ergili Köyünün 2 km. doğusunda Kuş gölünün güney-doğu ucunda yer alıyor. M.Ö. 7.y.y.da Daskylos adıyla bilinen ünlü Lydia Kralı’nın Sardis’ten hanedan kavgaları nedeniyle buraya gelmesiyle kent Daskyleion adını almıştır.

Kyzikos Antik Kenti

Kyzikos, Kapıdağ eteklerinde Bandırma- Erdek karayolunun geçtiği yerde kurulmuştur. Yöre tarihi, Kurt Bittel tarafından yapılan araştırmalar sonucunda Neolitik (M.Ö. 6. bin) ve Kalkolitik (M.Ö. 5. bin) Dönem’ e kadar inmektedir.

Plaksa Antik Kenti

Bandırma İlçesi sınırları içinde yer alan antik yerleşim.

Bandırma Arkeoloji Müzesi

1989 yılında Bandırma Belediyesi’nden alman arsayla Bandırma Müzelerini Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından müze binasının yapımı planlanmış ve 1992’de inşasına başlanmıştır. 1993 yılında su basmanı seviyesine gelindiğinde ise inşaat Kültür Bakanlığı’na devredilmiştir. İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün kontrolörlüğünde 1995 yılından itibaren çalışmalara devam edilmiştir. Bandırma Arkeoloji Müzesi, Ziraat Bahçesi olarak da bilinen Atatürk Parkı’nın yanında yer almaktadır.

Bandırma Camileri

Haydar Çavuş Cami: Tek kubbeli kare planlı sade bir yapı olan camiyi, 19.yy başlarında Haydar Çavuş yaptırmıştır. 1873 yılında yanan cami, neo- klasik anlayışta yemden yapılmıştır.

Sunullah Cami, Habibullah Hamarat Cami, Hacı Yusuf Cami, ,Çınarlı Şevkiye Cami, Bandırma Ulu Cami, Eski Doğruca Köyü Cami, Emre Köyü Cami diğerleridir.

Bandırma Plajları

Kapıdağın Bandırma’ya bakan sahillerinde doğal ve geniş kumsallar bulunmaktadır. Bunlardan Kocakum ve Tanaşa mevkiindekiler ünlüdür

Manyas Kuş Cenneti Milli parkı

Manyas Kuş Cenneti, 266 kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. 1959 yılında milli park olarak ilan edilen Manyas Kuş Cenneti, uluslararası öneme sahip olup, kuş zenginliği ve başarılı koruma uygulaması nedeniyle 1975 yılında Avrupa Konseyi’nce ‘A Sınıfı Avrupa Diploması’ ile ödüllendirilmiştir. Bu nedenlerden dolayı Manyas Kuş Cenneti, kuş gözlemciliği turizmine katılmak isteyenler için önemli bir potansiyel oluşturmaktadır. Fauna bakımından ise göl biyolojik üretim yönünden ülkemizin en verimli göllerinden biridir. Başta su kuşları olmak üzere çok zengin bir yaban hayata sahiptir. Nesli tükenmekte olan türlerden Tepeli Pelikan, Kaşıkçı, ve Çeltikçi’nin büyük üreme kolonileri bulunmaktadır. Tatlı su İstakozu gölde bol miktarda bulunmakta olup, ticari amaçla avlanır. Gölde 20 den fazla balık türü yaşamaktadır.