Balkabağı ve çekirdeğinin faydaları

(4 oy) 4/5 932
Yorum Yaz


Balkabağı çok zengin mineral içeriğe sahiptir. Bünyesinde C, E, PP, K, B grubu vitaminleri, mineral ve iz elementler (demir, bakır, potasyum, florür, çinko, kalsiyum), fruktoz, pektin maddeleri bulunmaktadır. Böyle zengin bir içeriğe sahip olan bu gıdanın çekirdeğinin insanın çeşitli organları ve sistemleri için de çok büyük faydaları bulunmaktadır.

Balkabağının faydaları

  • Sindirim sistemi için çok yararlıdır. Karaciğer, safra için özellikle yararlıdır. Çünkü bu organları temizler ve çalışma verimini artırır. Karaciğer sirozu  ve iltihapları sırasında tedavi aracı olarak kullanılır.
  • Suyu sinir ve kalp-damar sistemine olumlu etkileri bulunur, damarları temizler ve güçlendirir, nevroz ve uykusuzlukla mücadele eder.
  • Demir açısından oldukça zengindir. Dolayısıyla anemiyadan (kansızlık) mustarip insanlar bu sebzeyi kendi menüsüne mutlaka katmalıdır.
  • Balkabağı suyu öksürükle mücadele eder, bronşları temizler.
  • Çeşitli deri hastalıkları (psoriasis, egzama) ve yanıklar için taze balkabağı etkili bir tedavi aracı olarak kullanılabilir. Bunun için taze kabağın 1 parçasını alıp, kabuğunu soymak, ezmek ve hasarlı alana koymak gerekir.
  • Yüz derisini de çok olumlu etkiler, gençleştirir, daha pürüzsüz ve sağlıklı kılar.

balkabagi-cekirdegi-faydaları

Balkabağı çekirdeğinin faydaları

Kabağın çekirdekleri da çok faydalıdır. Çekirdekleri çinko bakımından zengindir. Çinko ise erkeklerin cinsiyet işlevine çok olumlu etkisi bulunmakta olup, potansiyeli  artırır. Sperm üretimini olumlu etkiler.