Baharatlı Hint Mutfağı Yemekleri Hakkında Bilgiler

(0 oy) 0/5 142
Yorum Yaz


İnsanları, müziği, dansları, festivalleri ve renkleriyle dünyanın özel bir yerine sahip olan Hindistan, mutfağıyla da özel bir yere sahiptir. 25 eyaleti, 7 bölgesi, 18 dili ve farklı inançlarıyla kültürel bir mozaik halindedir. Hindistan, Dünya’nın en eski medeniyetine ve kültürel değerlerine sahip olan bir ülkedir. Burclar.net sizlere Baharatlı Hint Mutfağı Yemekleri Hakkında Bilgiler sunuyor

Hint mutfağı nedir? Özellikleri nelerdir?

Bol baharatlı ve tavuklu yemeklerden oluşmaktadır. Hindistan mutfağı, tarihsel sürecin ve ülkeye gelen dinlerin etkisi altında kalarak çok farklı şekillerde oluşumunu tamamlamıştır. Ülke, kuruluşunun ilk zamanlarında Budizm ve Şamanizm etkisi ile vejetaryen beslenmeye yönelmiş, daha sonra Müslümanlığın etkisi ile belirli hayvanların tüketimine son verilerek uygun et kesimlerine başlamıştır. Ülke, kuru meyve hazırlanışı ve baharat kullanımı gibi birçok farklı tatlarla bugünkü mutfak kültürüne ulaşmıştır. 1525 yılında Moğol İmparatorluğu’nun gelmesi, sadece mimariyi ve yaşam tarzını değiştirmemiş, Moğol pişirme yöntemleri benimsenmeye başlanmış ve İslam daha etkin olmaya başlamıştır. Domuz tüketimi azalmış ve Müslümanlığın uygun gördüğü kesim şekli ile kesilmiş tavuk ve kuzu etlerinin tüketimi arttırmaktadır. Moğol mutfağının etkileri günümüzde de kuzey bölgelerinde görülmektedir.

Hint Mutfağına Çin Etkisi

Hint mutfak kültürünü etkileyen bir diğer unsurda ticari ilişkileri olmuştur. Çin ile olan ilişkiler sonucunda Çin’in sunum tekniklerinden etkilenilmiştir. Yemek servislerinde bu kültüre ait izler görmek mümkündür. Zamanla Fransa, Portekiz ve İngiltere ile gelişen ilişkiler karşılıklı olarak ülkelerin mutfak kültürü etkilemiştir. Bu üç ülkenin Hindistan’a topraklarına gelmesiyle, Hıristiyanlık yaygınlaşmaya ve bu kültürler aracılığıyla Yeni Dünya’dan patates, domates ve biber çeşitleri Hint yemek kültürünün birer parçası olmaya başlamıştır. Ülke halkının birçoğunun vejetaryen ve Budist olmasından dolayı, domuz ürünleri kullanımı çok sık görülmemektedir. Kuzey bölgelerinde hayvan etlerinden yapılan yemeklerin daha fazla görülmesinin sebebi ise yıllarca süren Moğol Hükümdarlığı olmaktadır.

Bölgelere Göre Hint mutfağı

Hint mutfağında yemek kültürü, bölgesel karaktere göre belirlenmektedir. Yağmurun bol olduğu alanlarda pirinç ve balık tüketimi fazla iken kurak bölgelerde, et, tavuk ve buğday tüketiminin fazla olmaktadır. Hint mutfağı ”Kuzey Mutfağı” ve ”Güney Mutfağı” olarak ikiye ayrılmaktadır:

1-Kuzey Hindistan mutfağı

Yemeklerinde Moğol ve Pencap etkisi görülmektedir. Et yemekleri, özellikle kuzu eti ve bakliyatın en çok bu bölgede tüketilmektedir. Et ve baklagiller dışında ekmek çok fazla tüketilmektedir.

Günlük ürünlerden; yoğurt, lor (paneer), Malai (bir tür krema) yemeklerin yanında sunulan çeşitli ürünlerdendir. Pirinç tüketiminin diğer bölgelere göre çok daha az olmaktadır.

Kashmir mutfağı, yüzlerce yıldır gelişmekle birlikte Orta Asya, İran ve Kuzey Hint Ovaları gibi çeşitli mutfakları kuvvetle temsil etmektedir. Kashmir mutfağında, en önemli bileşenin koyun olmaktadır.

Punjabi mutfağı, vejetaryen olmayan birini tamamen vejetaryen yapabilmektedir. Bazı favoriler arasında dolmalık paranthlar, süt ürünleri (özellikle paneer-hint sote peyniri), Mah Di Dal (mercimek) ve Sasron Da Saag (hardal yaprakları) bulmaktadır. Bir bölgenin bu kadar zıt yemek alışkanlıklarını barındırması ve benimsenmesinde sofranın birleştirici özelliğini en belirgin şekilde göstermektedir.

2-Güney Hindistan mutfağı

Portekiz etkileri görülmektedir. Güney’in yemekleri Kuzey’e göre çok daha hafiftir ve daha lezzetli tatlar içermektedir. Misket limonu, demir hindi, hindistan cevizi, kakule, zerdeçal, vanilya, biber, sarımsak ve zencefil kullanımının çok yaygın olmaktadır. Güney mutfağının diğer bir önemli özelliği ise yemeklerin elle yenilmesidir. Kaşık, çatal gibi araçlar bu mutfakta kullanılmamaktadır. Güneylilerin inanışlarına göre yemeği elle yemek, lezzeti doğrudan hissetmenizi sağladığı sanılmaktadır.

Pirinç

Güney Hindistan mutfağının temel ürünü pirinçtir. Pirinç, üç temel kategoriden oluşur; beyaz uzun ömürlü pirincin kullanımı çok yaygındır; kısa ömürlü pirinç, tatlı yemekler yapmak için kullanılır; Yuvarlak zararlı pirinç ise Sağlık, Servet ve Doğurganlığı temsil eden ibadetler için kullanılmaktadır.

Köri nedir?

Hindistan mutfağının bir diğer önemli ürününü, köri sosları oluşturmaktadır. Köri sosu diye bir şey esasen bulunmamaktadır. Fakat Hintliler’ in balık, et ve sebzelerde kullandıkları baharatları ayrım yapmada ifade eden bir İngiliz terimi olarak kullanılmaktadır. Yani her yemeğin kendine has, kendine özgü bir baharat karışımı bulunmaktadır. İşte bu baharat karışımına da “köri” denmiştir.

Masala nedir?

Hint mutfağında, herkesin kullandığı baharatın kendine özgü mutfağını yansıttığı bilinmektedir. Benzer yemekler için kullanılan baharatların bölgeden bölgeye, kentten kente ve evden eve değişmektedir. Karışımlar, tamamen her ev kadınının kendi mutfağını oluşturmaktadır. Hintli ev kadınları, aynı parçayı farklı yorumlarla seslendiren caz sanatçıları gibidir. Bu kişinin, bölgenin, kentin ve evin mutfağını yansıtan baharat karışımının, masala denilmektedir. Örneğin; Garam-masala, acı kırmızı biberin yoğun olduğu bir karışım iken, Chana-masala yani nohut yemeğinde kullanılan bir karışım ve Pulau-masala ise pirinç pilavında kullanılan bir karışımdır.

Hindistan mutfağında baharatlar

Mutfağın en çok kullanılan baharatının yanında acı biber, siyah Hindistan’da yetiştirilen başlıca tahıllar; pirinç, buğday, sorgum (jowar), sorgum (bajra) baharatlar; ülkede 63 yetişen farklı baharat türleri arasından, karabiber, kakule, zerdeçal, kırmızı biber hayvancılık; sığır, manda, keçi, koyun, domuz, deve, at, tavuk diğer ürünler arasında; şeker pancarı, çay ve kahve bulunmaktadır. Hindistan dünyanın en büyük karabiber üreticisidir. Brezilya’dan sonra dünyanın en büyük ikinci şeker kamışı üreticisidir. Hindistan’ın yemeklerinde kakule, birçok baharat, hindistancevizi, tarçın, haşhaş tohumları, kimyon tohumları, çemen, sos, sarımsak ve karanfil kullanılmaktadır.

Hint mutfağında çay

Hint mutfağında bitki ve bitki türlerinin bu kadar fazla kullanılmasına rağmen, çayın çok sade kullanımlarının olmadığı görülmektedir. ”Çayın ve dünyadaki çay kültürünün anavatanı olduğu halde, Hindistan’da çay yalnızca tatlı, baharatlı ve İngilizlerden öğrendikleri biçimde sütlü olarak tüketilmektedir”. Uzakdoğu’nun yeşil çay geleneğinin ile Ortadoğu’nun demli ve şekersiz çay alışkanlığı bu ülkede bulunmamaktadır. Halbuki, ”insana bunca yüzyıldır çayın her türlüsüyle haşır neşir olup da onu en saf ve katışıksız haliyle bir türlü tüketmiyor olmaları olanaksızmış gibi gelmektedir”.

Hint mutfağının gelişimi

Hindistan mutfağı, ticari yolların üzerinde bulunması ve birçok ülkeyle etkileşime girmiş olması sebebiyle bu etkilerin izlerini de kendisinde barındırmaktadır. Bu etkileşimleri şu şekilde sıralanmıştır:

  • Aryan dönemi boyunca, Hint İmparatorluklarının mutfağı yiyeceğin gerçek yönlerine konsantre olmuş ve özünün beden, zihin ve ruh gelişimine nasıl katkıda bulunacağı üzerine yoğunlaşmıştır.
  • Moğolistan, et ve patates yahni yemeklerini Hindistan’a getirmiştir.
  • Hint mutfağı üzerindeki en önemli ikinci etki, Hindistan’da kurulan Babür İmparatorluğunu kuran Pers hükümdarlarının esintileri görülmektedir. Pers hükümdarları zengin yemek ve yemiş kültürünü tanıtmışlardır. 400 yıldan daha fazla süren bu etkileşim, şimdilerde Hindistan yemek kültürünün ayrılmaz bir parçası konumundadır. Bu iki kültürün birleşimi şimdilerde, Mughlai mutfağında harika bir mutfak olarak ortaya çıkmıştır.
  • Çinliler, Hindistan’a Wok tavada kızartmanın yanı sıra yiyeceklere tatlı bir tat katmışlardır. Çinlilerin etkileri çoğunlukla batıda Hindistan’da hissedilmiştir.
  • İngilizler çayı ve ketçabı Hindistan’da popüler yapmış, ancak İngiliz yemekleri Hindistan’da popüler olmamıştır. İngiliz sömürgeciler çoğunlukla Hint yemeklerini keskin olarak tanımlamış olsalar da biber özlü köriler, pirinç ve gözlemeler uygarlaşmamış putperestler için sayılabilmektedir. Ancak günümüzde Hint yemekleri, İngiliz yemeklerinden önemli bir diyet oluşturmaktadır.