Bagua nedir

(4 oy) 5/5 747
Yorum Yaz


Bagua (Pa Kua) yani Sekiz Trigram (trigram; üç şekilli) da Yin ve Yang’ın bir türevidir. Bagua Feng Shui’nin haritasıdır. Kökeni I Ching (yijing) değişimler kitabına dayanır. I Ching’de her biri yin ve yang özellikleri taşıyan temel sekiz trigram, doğadaki beş element, yönler, renk gibi özellikleri dikkate alınarak sekizgen bir şemada birleştirilmiştir. Bu haritanın merkezindeyse yin yang sembolü bulunmaktadır. Bu da merkezde tüm zıt güçlerin bir arada dengede bulunduğu anlamına gelir. Bu sekizgen şekil aslında doğanın küçük bir sembolü gibidir. Feng Shui de mekân düzenlemesinde kullanılan bir şablon görevi yapar.

Sevgili burclar.net okurları Bagua’nın sekizgen şekli, sekiz ayrı yönü temsil eder. Bu yönler meslek, bilgi, sağlık, zenginlik, ün, evlilik, çocuklar ve yardımcı insanlar gibi temel yaşam alanlarını yönetir. Her bir pusula yönü beş elementin yön özellikleriyle de ilişkilendirilmiştir. Ağaç, ateş, metal ve su dört ana yön olan kuzey, güney, doğu ve batı ile ilişkilidir. Beşinci element toprak ise haritanın ortasında yer alır. Tüm maddeler bu ana unsurların birleşiminden oluşur ve birlikte Chi’yi oluştururlar.

Yaşanılan ortamı zenginleştirmek için kullanılan pratik yöntemlere ek olarak, Chi felsefi ilkelerinin bir araziye, bir eve, bir odaya, bir mobilyaya ya da bir kişiye uygulanmasıyla da yaşanılan ortam daha iyi hale getirilebilir. Tüm bu işlemler Ba­gua biçiminin içselleştirilmesi üzerine kuruludur. Çinliler Bagua’yı ve onun evlerle, insan bedeniyle ve şansla olan ilişkisini anlamanın kaderlerini mistik bir biçimde yönetmelerine yardımcı olacağına inanırlar. (Bilge Şahin-ylt)