B vitamini nedir? B vitamini eksikliği

(2 oy) 5/5 56
Yorum Yaz


B vitamini vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli vitaminlerden bir tanesi. Bu yazımızda b vitamini çeşitleri, b vitamini hangi gıdalarda bulunur ve b vitamini eksikliği hangi hastalıklara neden olur? sorularını cevaplamaya çalışacağız.

B1 (Tiamin) Vitamini

B1 vitamini bir diğer adıyla tiamin, ilk bulunan vitamindir. Bu sebeple B1 vitamini ismi verilmiştir. B1 vitamini vücuda alınan besin öğelerini enerjiye çevirir ve karbonhidratlardan enerji yapımı görevini üstlenir.

B1 vitamini eksikliği

Tiamin eksikliği karbonhidrat metabolizmasında bozulmalara sebep olur. Sıklıkla görülen yetersizlik belirtilerinde yorgunluk, huzursuzluk, iştahta azalma, sindirim sistemi bozuklukları gibi belirtiler oluşabilir. Eksikliğine bağlı olarak kas ve sinir sistemi sistemini etkileyen hastalıklar ve beriberi görülebilmektedir. Yağ alımıyla beraber tiamin ihtiyacı da artar. Yetişkin bir insanın günlük tiamin ihtiyacı 1-2 mg/gün’dür. Alzheimer veya yaşa bağlı mental bozukluk gelişen hastalara önerilen doz ise, 3-8 g/gün’dür. Tiamin, tahıl ürünlerinin dış tabakalarında oldukça fazla bulunmaktadır.

B1 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Tiaminden zengin besinler; karaciğer ve diğer organ etleri, kuru baklagiller, tahıllar, ceviz, soya fasulyesi, ayçiçeği çekirdeği, yer fıstığı ve yumurtadır.

B2 (Riboflavin) Vitamini

B2 vitamini bir diğer ismiyle riboflavin, ışığa duyarlı, suda kolay çözünebilen ve kristal halinde olan bir vitamindir Işığa duyarlı olması nedeniyle riboflavin içeren yiyecekler ışıkta uzun süre bekletilmemelidir. Suda eriyen bir vitamin çeşidi olduğu için sebzelerin pişirilme suyu yada yoğurdun suyu dökülmeden tüketilmelidir.

B2 vitamini eksikliği

Riboflavin eksikliği belirtileri nadiren görülmektedir. Genellikle kadınlarda ve adolesan dönemindeki bireylerde görüldüğü tespit edilmiştir. Eksikliğinde büyümenin durması, dilde iltihaplanma, anemi, seboreik dermatid, gözlerde vaskülarizasyon başlangıcı sonucu katarak da gelişebilir.

B2 vitamini hangi besinlerde bulunur?

En çok bulunduğu besinler sırasıyla; karaciğer, süt ve süt ürünleri, et, yumurta, balık gibi hayvansal gıdalar, yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar gibi bitkisel kaynaklı gıdalardır. Günlük önerilen B2 vitamini miktarı 1.3-1.8 mg’ dir.

B3 (Niasin) Vitamini

Kristaller şeklinde olan B3 vitamini ısıya, alkaliye ve asitlere karşı dayanıklı olan bir vitamin çeşididir. Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında görev alır.

B3 vitamini eksikliği

Niasin eksikliğinde pellegra hastalığı görülebilmektedir. Pellegra hastalığı genelde tek yönlü beslenen ‘‘sadece mısır tüketen kişilerde” görülmektedir. Bu hastalığın görüldüğü bireylerde özellikle kol ve bacaklarının güneş gören yerlerinde yaralar oluşmaktadır.

B3 vitamini hangi besinlerde bulunur?

En çok bulunduğu besinler; karaciğer, et, balık, buğday, yeşil sebzeler, kurubaklagiller ve fındıktır. Triptofan vücutta niasine dönüştüğü için alınan vitamin miktarı niasin eş değeri olarak hesaplanmalıdır. Günlük ihtiyaç her 1000 kalori için 6.6 mg’dır.

B6 Vitamini

B6 vitamini alyuvar, akyuvarların oluşmasında yardımcıdır.  Çoğunlukla protein metabolizması ile ilgili olduğundan, diyetteki protein miktarının artışına paralel olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek sinir sisteminin sağlıklı kalmasında önemlidir. Antioksidan özellikte olan B6 vitamini DM’li hastaların beslenmesine eklendiğinde oksidatif stresi azalttığı ve diabette oluşan komplikasyonları azaltığı görülmüştür.

B6 vitamini eksikliği

B6 vitaminin kullanıldığı bazı durumlar; astım, otizm, kardiyovasküler hastalıklar, karpal tünel sendromu, DM, depresyon, epilepsi, immün sistemi kuvvetlendirme, böbrek taşlarında, gebeliğe bağlı bulantı ve kusmada, osteoporoz, premenstrüal sendrom şeklinde sıralanabilir. Eksikliğinde büyüme ve gelişmede geri kalma, sindirim sisteminde bozukluk ve böbrekte taş oluşumu gibi bazı hastalıklar görülebilmektedir.

B6 vitamini hangi besinlerde bulunur?

En çok bulunduğu besinler; karaciğer, böbrek, tahıllar ve kuru baklagillerdir. Günlük ihtiyaç 1.3-1.7 mg arasındadır.

B12 (Kobalamin) Vitamini

B12 vitamini suda ve alkolde çözünebilen ve yapısında metal atomu içeren tek vitamin çeşididir. İnsan ince bağırsağında bakteriler bir miktar B12 vitaminini sentez edebilirler ve bu sayede emilimleri sağlanır.

B12 vitamini eksikliği

En belirgin eksiklik belirtileri bacaklarda uyuşma, duyu azalması, ruhsal bunalım ve vücutta kasılmalar şeklindedir. Yetersizliğinde ‘‘Pernisiyöz anemi” ve ‘‘nörolojik bozukluklar” görülmektedir.

B12 vitamini hangi besinlerde bulunur?

Yalnızca hayvansal kaynaklı besinlerde bunulan B12 vitamininin en çok bulunduğu besinler et, süt, peynir, yumurta ve balıktır. Normal bir diyet günde ortalama olarak 5-15 p,g civarında B12 vitamini içermektedir. İnsanlarda depo edilebilen yaklaşık olarak 2 mg kadar olup bunun en önemli kısmı karaciğerde depo edilmektedir. 1 mg kadarı ise kas, kemik, böbrek, kalp, beyin ve dalak gibi organlarda depo edilebilmektedir.(kübra özkan-ylt)