Ateşin anlamı nedir? Ateş sembolizmi

(0 oy) 0/5 277
Yorum Yaz


En sık rastlanan sembollerden biri de ateş sembolüdür. Her şeyden önce ateşin çevresine etkide bulunan bir güç kaynağı, doğal bir ışık ve ısı kaynağı ile çıkardığı ışıkla karanlığı aydınlatan özelliklerini belirtmek gerekir.Ateş dört unsur içinde ( ateş, hava, su, toprak), aktif ve eril olan iki unsurdan biri (diğeri hava) olup diğer üç unsuru da aydınlatan, ısıtan ateştir. Ateş genellikle olumlunun, hakikatin, arınmanın, ıstırabın, gücün ve etkililiğin sembolü olarak bilinir.  Kutsal bir unsur olarak kabul edilen ateşe insanların zamanla, bunu ateşe tapınmaya kadar götürdüklerini görebiliriz. Ateşin anlamı nedir? Ateş sembolizmi konusunu çeşitli kültürlere göre ateşin neyi sembolize ettiğini ve ne anlama geldiğini sizler için özetlemeye çalışacağız. Beğeneceğinizi umuyoruz.

Ateşin anlamı

 1. Mesela Mecusi olarak bilinen ateşperestlerin ateşgedelerde ateşi yakıp karşısına geçerek onun karşısında ibadet ettikleri bilinmektedir. Bu tapınmanın amacı, insanın kendini, kuvvetlinin, yani ateşin yerine koyarak onunla aynileşmek suretiyle tatmin olmaktı.
 2. Zerdüştçülükte de ateş İyi- Tanrı’nın sembolüdür.
 3. Platoncular’a göre ilahiliğin tezahür biçimlerinden biri ateştir.
 4. Mazdeizm’de ise ateşin arındırıcı ve yenileyici bir unsur olarak kabul edildiği görülür.
 5. Grek geleneğine göre ateş ruhu kirlerden arındırır.
 6. Altay Türklerine göre güneşin yerdeki simgesi ateştir.
 7. İlahi gücün simgesi olarak bilinen ateş aynı zamanda bir dönüşüm aracıdır. Sufilik’te “nar” a (ateşe) giren nur olur, denir. Ateş, yaktığı nesnelerin hafiflemesini sağlar. Ayrıca ateş tüm mikropları yok ederek temizliği sağlar. Cehennem azabında ateşle cezalandırma konusunda ise günahkâr insanların ateşle canının yanması, acıması, vicdan azabı, ızdırap simgelenmektedir.
 8. Eski Mısır’da ve Babil’de de ateş kültüne rastlanmaktadır. Bu medeniyetlerde ateş iki önemli özellik arz ederdi: Cezalandırma ve temizleyicilik. Bunun için işkence genelde ateşle yapılıyordu.
 9. İbrahim’in kavmi tarafından ateşe atıldığını ve ateşle cezalandırılmak istendiğini Kur’an-ı Kerim’den öğreniyoruz.
 10. Yahudilikte Tanrının Sina dağına ateş içinde indiğinden bahsedilmiştir.
 11. Hristiyanlıkta ise kiliselerde ve ayrıca ölüler için mum yakmanın ateş kültüyle alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

Işığın kaynağı olan ateş böylelikle aydınlığın sembolü olduğu gibi cezanın aracı olarak da simgeleştiği görülür. (H.Aras-YLT)