Yıldızname

(11 oy) 4/5 6676
Yorum Yaz


Sırrın ve gizemin yuvasıdır astroloji. Kadim diyarların saygın alimlerinin gözlerinden ellerinden kağıtlara dökülmüştür astroloji ilmi. Bir de bu sırlı dünyanın en derinlerinde bulunan Yıldızname vardır. Yıldızname eski gözlemlere ve kişiler üzerindeki gökbilimsel etkilere göre tarfilenen bilgilerdir. Ve Yıldıznamenin kaynağı da eski bir kitaptır. Bu burçlar üzerine yürütülen tahminlerde yapılan bir yanlış var. Kuran-ı Kerim kutsal bir kitptır ve Yıldıznamenin içeriğiyle herhangi bir benzerlik taşımaz. Yıldızname dini bir kaynak değildir. Yıldızname yazılmasının üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen her daim ilgi görmüştür. Çünkü modern astrolojiden daha farklı bir yönteme sahiptir. Yıldıznameye gereğinden fazla enlam yüklenmiştir. Halbuki Yıldızname burçların üzerine yazılmış astroloji alanında bir rehberdir. Burçlar için tahmin yapılırken astrolojinin ihtiyacı olan gün ve saatler bilinmediğinde Yıldızname oldukça işlevlidir. Bu gibi tahminlerin yürütülmesi için Yıldıznamede yer alan burçların ve isimlerin osmanlıcasını bilmek gereklidir. Ebcet hesabı başlıca yol göstericidir. Bu hesaplama şu şekilde gerçekleşir. İsminizin ve annenizin ismindeki harflerin ebcet değerlerini toplayıp on ikiye bölmelisiniz. Kalan rakam, astrolojik çizelgede burçların diziliş sırasına tekabül eder. Ancak bu yol kimi zaman yanlış sonuçlanabilir. O yüzden Yıldıznameyi kontrol etmek en iyi yöntemdir.

Yıldıznameye bakılırken çeşitli verilerin elde olması gerekebilir. Kişinin ismi, anne adı, doğum tarihi, doğum saati bu bilgilerdendir. Bu bilgilerin ışığında kişinin doğumundan ölümüne kadar olan hayat çizelgesi tahmin edilebilir. Yıldızname bir fal çeşidi değildir. Fala göre çok daha açık ve güvenilirdir. Yıldıznameye bakma belirli bir alt yapı gerektirir. Bazı temel bilgilerin edinilmesi gerekir. Yıldızname insanların özel hayatları ve iş hayatlarıyla ilgili önemli konularda yol gösterici olabilir.

Yıldızname tarihsel olarak oldukça büyük bir geçmişe sahiptir. Kadim bir astroloji kaynağıdır. Yıldızname, özellikle Osmanlı döneminde burçlar yorumunda oldukça önemli bir yer teşkil eder. Osmanlı döneminde Yıldızname oldukça revaçtaydı. Günümüzde de oldukça sık başvurulan, konunun meraklılarının bildiği bir eserdir. Ancak Yıldızname konusunda iyi bir uzman bulmak zorundasınız. Günlük hayatta fal bakımından farklı olarak herhangi bir aracı olmadan da bakılabilir. Ancak konuya hakim ve alanında ehil olmak gereklidir. Yıldızname asla bir fal çeşidi olarak değerlendirilmemelidir. Yıldızname sadece burçlar veya astroloji alanında değil kimi hastalıklar alanında da bir başvuru kaynağıdır. Ancak Yıldızname bir tedavi aracı bir tedavi yöntemi değildir. Yıldızname sadece burçlara bağlı olarak çeşitli öneriler sunabilir. Astrolojik alanlar fiziki ve ruhsal bunalımlara işaret edebilirler. Ruhsal anlamlardan kasıt modern tıbbın alanına girmemektedir. Bunlar arasında cin çarpması, kısmet bağlılığı, nazar, uyumsuzluk büyüsü gibi şeylerdir. Yıldızname çeşitli astroloji verilerine dayanan, Allah tarafından kimi zatlara bahşedilen gözlem yetisinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bir belgedir.

Daha önce de defaten vurgulandığı üzere Yıldıznamenin içerdiği burçlar konusunu kesinlikle eğlenilecek veyahut dalga geçilecek bir konu değildir. Günümüzde kimi yanlış bilgilendirmeler yüzünden fal bakmayla Yıldızname tasvirleri iç içe girmiş gibi gözükmektedirler. Yıldızname’nin sadece biçimi bile bir fal bakımından oldukça farklıdır. Falda kahve telvelerine, çeşitli tarot kartlarına, suya, insanların ellerine, taşlara veyahut ilgili materyallere ihtiyaç duyulurken Yıldızname için daha ruhani kabul edilen iç göz, kalp temizliği, cebir, ebcet hesabı, ilm-i cifir, dua gibi yöntemlere başvurulur. Elde edilen bilgilerde temel amaç bellidir. İlgili kimsenin çeşitli kötü etkiler üzerinde olup olmadığına dair tahminler yürütmek ve kimi sorunlara çözüm getirebilecek öneriler geliştirmek Yıldızname’nin astroloji alanında kullanım sebeplerinden biridir. Yıldızname ile fal bakma arasında gözetilmeyen bu farklar çeşitli yanlış anlaşılmalara yol açmaktadırlar. Çoğunluk için fal tam olarak inanılmasa da ilginç bir deneyim bir eğlence aracıdır. Oysa ki Yıldızname burçlar için önemli bir astroloji kaynağıdır. Yıldızname gündel, popüler fal söylemlerine yuvalık etmez. Üç vakte kadar, veyahut  beş vakte kadar kimi belirsiz tanımlamalar Yıldıznamenin ilgi alanı içerisinde değildir. Yıldızname bakımının emek ve bilgelik gerektiren bir iş olduğunu unutmayın. Bir çok insan Yıldıznameden hareket ettiğini söyleyerek fal bakma kolaycılığına kaçmaktadır. Kimi sorularla onları test etmenizde fayda olabilir. Yıldızname üzerine edineceğiniz temel bilgiler sizi yanlış yönlendirmelerden koruyacaktır. İsterseniz erkekler için hazırlanmış burçlara özel erkek yıldızname yorumlarınızı okuyabilirsiniz veya kadınlar için hazırlanmış kadın yıldızname yorumlarını okuyabilirsiniz.