30 Haziran Venüs ve Jüpiter Buluşması

(6 oy) 4/5 4132
Yorum Yaz


Geceleyin gökyüzünde heyecan verici bir görüntü var….

Roma mitolojisindeki romantik aslanların davranışları gibi, dev Jüpiter’le Venüs gittikçe birbirine yaklaşıyorlar. Bu yakınlaşma 30 Haziran’da en yüksek noktaya erişecek.

Europress’in raporlarına göre Haziran ayı geceleri Venüs ve Jüpiter’in yakınlaşmasının izlenebilmesi için iyi bir fırsat olacak.  Bu yakınlaşma güneş battıktan sonra gökyüzünün batı yönünde görülecek.

18 Haziran’da Venüs’le Jüpiter arasındaki ayrılık 6 derece olacak. Aynı dönemde, – NASA verilerine göre 19, 20 Haziran’da – bu fenomenal olayın teleskop ile görülmesi mümkün olacak. Bu durum Jüpiter’in uydularından olan Europa’nın üzerindeki karanlık çizgilerin gizemini ortaya çıkaracak. Jüpiter ve Venüs yavaş yavaş 30 Haziran’a kadar her geçen gün birbirine yaklaşıyor. 30 Haziran bu buluşmanın en tepe noktası olacak. Bu tarihte şaşırtıcı biçimde Venüs ile Jüpiter arasındaki açı sadece 3 derece oluyor. Bu fark dolunayın çapından bile az. Jüpiter ve Venüs görünürlüğü daha fazla ve daha parlak olacak. Tabi teleskop ile takip etmenin çok daha enteresan olacağını belirtelim.