Önyıldız nedir? Nasıl oluşur?

(19 oy) 4/5 1295
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurları yıldızların oluşumu ile ilgili olarak sizlere Önyıldız nedir? Nasıl oluşur? yazımızı beğeninize sunuyoruz:

Önyıldız nedir?

Önyıldız, kendi kütle çekimi altında dağılmadan durabilen yoğun yıldızlar arası karanlık molekül bulutlarının varlığıdır.

Önyıldız nasıl oluşur?

Önyıldızlık, yıldız oluşumundaki ilk adımdır. Özdeciksel bir bulut içerisinde, yoğunluğu artan bir merkez ile başlayıp T Tauri (İki güneş kütlesinden az kütleye sahip genç yıldızlara T Tauri yıldızı denir.) yıldızının oluşumu ile sonlanır. Bu oluşum on veya on beş milyon yıl kadar sürer. T Tauri yıldızları, değişken yıldızlar sınıfıdır. Değişken ışıksallıkları ve güçlü renk yuvarı çizgileri ile tanınırlar. Bir yıldızın oluşumu, bir özdeciksel bulutun içinde oluşan ve sıklıkla bir üst novanın (büyük yıldız patlamaları) ya da iki gök adanın çarpışmasından oluşan şok dalgalarının tetiklediği kütle çekimsel bir kararsızlık ile başlar. Kararsızlık kıstaslarını sağlayacak kadar bir madde yoğunluğuna erişen bölge kendi kütle çekimsel kuvveti altında çökmeye başlar. Bulut çöktükçe, ayrık kümelenmeler oluşur. Bu kümelenmelerin içerisinde, elli güneş kütlesine denk gelecek kadar madde yer alabilir. Çökme ve yoğunluk giderek artar bu da sıcaklığı çok artırır. Önyıldız bulutu, kütle çekime dayalı sıkıştırma dengeli bir duruma geldiğinde, bulutun ortasında bir önyıldız meydana gelir.(S.Çalışkan)