Horary Astroloji

(7 oy) 3/5 2271
Yorum Yaz


Astrolojinin bu alanı çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar bu alanın Mezopotamya uygarlıkları dönemine kadar uzandığını göstermektedir. Mezopotamya döneminde Horary Astroloji yani Soru Astrolojisi kullandığını somut bir şekilde kanıtlar nitelikte, birçok kil tablet, resim ve belge bulunmuştur. Yine M.Ö. 400’lü yıllarda pek çok kil tablet ile astrolojik kalıntılara rastlanılmıştır. “Astroloji Tarihçesi” alanı altında incelenen bu konu göstermiştir ki;  saray astrologları, bu yöntemden fazlasıyla yararlanmışlardır. Eski zamanlardan beri gelecek olayları öğrenme merakı taşıyan insanoğlu için gelecek her zaman merak uyandıran ve öğrenilmesi arzulanan bir muamma olmuştur. Geçmişten bugüne bu bilinmeyenin çözümü için farklı yollara başvurulmuştur. O zamanın insanları,“doğan çocuk ileri de kral olabilecek mi”, “yeni bir savaşa girilecek mi”, “girilecekse kim kazanacak” gibi pek çok soruya yanıt bulmaya çalışmışlardır.

Horary Astrolojisi, Astroloji terimlerinde, aynı zamanda soru astrolojisi ve saat astrolojisi olarak da adlandırılır. Sorulan bir sorununun zamanı, o zamandaki gökyüzü durumu ve yıldız haritası gibi gözlemleri kaynak olarak kullanarak, sorunun cevabını bulmaya yarayan bir tür astrolojik metottur. Normal şartlarda bir burcun aşk hayatı, mali durumu, iş hayatı, eğitim ve aile hayatı ve gelecek olaylar analiz edilip öngörülerde bulunurken, kişinin doğum haritasına bakılmaya ihtiyaç vardır. Soru astrolojisinde ise buna ihtiyaç yoktur. Çünkü Horary astrolojisi, doğum haritasını temel almaz; ancak gerekli bulunursa ihtiyaç halinde faydalanır. Dahası temelde Soru astrolojisinde karakter analizi yapmaya pek ihtiyaç yoktur. Astrolojik olarak yalnızca sorulan sorunun niteliği ile ilgilenir ve soruyu sorulduğu zamanın niteliğine göre değerlendirmeye alır. Kısa, öz ve açıktır.

Horary Astrolojisi’nin temel prensibi “moment” ilkesine dayanır. Her şey an ile başlar ve içinde bulunulan an tüm şartlar açısından doğru nitelikteyse sorduğunuz sorunun şekillenmesi daha kolay olur. Günümüzde ise Soru Astrolojisi, iş, ilişki, önemli bir buluşma ve yatırım gibi konularda doğru anı saptamaya çalışan insanlar için yol gösterici nitelik taşımaktadır. Eyleme başlanacak olan an, ne kadar nitelikli ve uygun olursa, sizi bekleyen koşullarda buna göre şekillenecektir. Doğum haritası yönteminde pek çok insan ne zaman doğduğunu bilmediğinden, gün, ay, yıl, saat gibi bilgilere ihtiyacınız olmadan Horary Astrolojisi başvurulacak değerli bir kaynaktır. Bu nedenle doğum haritasının cevaplayamadığı soruları, Soru Astrolojisi cevaplayabilmektedir.

Sevgilinizle ayrıldığınızda ne zaman barışacağınızı merak ediyorsanız, ilişkinizi bir adım öteye taşımak için doğru anı kestiremiyorsanız, önemli bir işi görüşmesi için doğru zamanı kestirmeye çalışıyorsanız, sizin için önemli bir sözleşme için en uygun anın hangisi olacağını bilmek istiyorsanız, kaybettiğiniz bir eşyayı arıyorsanız, sağlığınıza kavuşacağınız gün için merak içerisindeyseniz, mevcut bir iştirakten ne zaman kârlı çıkacağınızı bilmek istiyorsanız, açılan bir davanın sonucu netleşmiyorsa ve gelecek plânlarınızı buradan öğreneceğiniz sonuca göre oluşturacaksınız, yola çıkmak için doğru an olup olmadığı konusunda tereddüt içerisindeyseniz, önemli bir eseri piyasa sürmek için doğru anın ne zaman olacağını öğrenmek istiyorsanız Horary Astrolojisi, Astroloji Biliminin başvurulacağı ilk kaynakları arasındadır.