Hint astrolojisi ve burçları

(20 oy) 4/5 10159
Yorum Yaz


Sevgili burclar.net okurlarımız bir halkayı daha tamamlıyoruz. Şu ana kadar birçok astroloji çeşidini sizlere sunmuştuk. Şu ana kadar yayınlamadığımız hint felsefesine de paralel olan hint astrolojisi astrolojiler türleri arasında en özgün ve eski olanlardan bir tanesi. Bu nedenle hint astrolojisi ve burçları konulu yazımızı beğeninize sunuyoruz.

Hint Astrolojisinin Tarihçesi

Hint astrolojisinin tarihi MÖ 1500 yıllarına kadar uzanmaktadır. Vedalar olarak adlandırılan bu kültürün ilk referansları antik dini metinlerde belgelenmektedir. Dolayısıyla Vedik astroloji ya da Jyotish olarak adlandırılan bu kültür Sanskritçede “ışığın vücut bulması, göğe ait” olarak adlandırılmaktadır. Hint astrolojisine batı astrolojisinin etkisi MÖ 150 ve MS 140 yılları arasında ortaya çıkmıştır. Muhtemelen bu etki astronom, coğrafyacı ve matematikçi Yunan Hipparkos’un (MÖ 190 -120) metinleri aracılığıyla oluşmuştur. Bu kültüre ait antik astronomi bilgilerinin çok önemli bir kısmı Müslümanların (MS 664) istilası nedeniyle kaybolmuştur.

Şu an için Hint astrolojisi, özellikle Kalyana Varman metinlerinde bulunan klasik orta çağ astrolojisi derlemelerine dayanmaktadır.

Hint astrolojisinin özellikleri

Hint astrolojisi ya da Jyotish 12 burçtan meydana gelmektedir. Batı astrolojisine ait yorumların etkisine rağmen Hint astrolojisinde ekvatorsal devinim nedeniyle bir gecikme ortaya çıkmaktadır. Bu durum yeni bir astrolojiyi ortaya çıkardığı gibi diğer taraftan da gezegenlerin ve gök cisimlerinin pozisyon durumlarından dolayı batı – klasik astroloji ile uyumsuzluğa neden olmaktadır.

Hint astrolojisi astrologların farklı durumlar için yaptıkları çalışmaları yorumlamalarına bağlı olarak temelde 3 ana dala ayrılır.

 • Siddantas: Gök cisimlerinin astronomik özellikleriyle ilgilenir.
 • Samhitas: Dünyevi astroloji anlamına da gelir. Atmosferik olaylar, doğal afetler, ekonomik hareketler, savaşlar, salgın gibi makro meseleleri tahmin etmeye çalışır.
 • Jyothisha Phalitha: her bir kişinin yıldız kartlarına dayalı olarak bireysel bazda yapılabilecek tahminleri içeren Hint astrolojisi dalıdır.

Hint burçlarının karakter özellikleri:

 1. Kumbha Kethu (19 Şubat için 21 Ocak) Bu burçta doğanlar cesur ve çalışkan kişilerdir. Ailelerinin ve dostlarının olmasını isterler. Genellikle insanlarla iyi geçinir. Hatalarını kabul etmede zorlanabilir, inatçıdır.
 2. Meena Galika (20 Şubat – 20 Mart): Hint astrolojisinde bu burca ait olanlar çok sezgisel, duyarlı ve sanata yetenekli kişilerdir. Bu kişiler doğa ile temas etmeye ihtiyaç duyarlar. Çok gürültülü ya da stresli ortamlarda çıldırırlar. Hizmetkardır ve muhtaç kimseye yardım etmeyi çok severler.
 3. Meşa Angaraka (21 Mart – 20 Nisan): Vedik astrolojisine göre bu kişiler zorba, bazen aşırı baskın, samimi, dinamik ve tutkulu olurlar. Bu kişiler eşlerine karşı çok nazik ve özenlidirler. Onları çok fazla sahiplenirler.
 4. Vrishaska Surkra (21 Nisan – 20 Mayıs): Bu tarihler arasında doğanlar Jyotish’e göre, iyi kalpli, tutkulu, zorluklar karşısında çelik gibi azmi olan kişilerdir. Gençliklerinde kariyere çok fazla odaklandıklarından, orta yaşa geldiklerinde aşkla tanışırlar.
 5. Mithuna Budha (21 Mayıs – 22 Haziran): Bu Vedik Burç girişimci, inisiyatif almaktan kaçınmayan ve zorluklarla mücadelede yılmayan bir karakterdir. Bununla birlikte ilişkilerinde istikrarlı değildir. Çıkarlarına olan düşkünlüğü nedeniyle aşk ilişkilerinde başarısız olabilirler.
 6. Kataka Chandra (23 Haziran – 22 Temmuz): Savunmasız, güvensiz, nazik ve duygusaldır. Arkadaşları arasında güveni ön planda tutar. Anne ve babasının onu korumasını ister. Ama savaşçı bir tarafları da vardır. Mücadele ettiğinde genellikle istediğini elde ederler.
 7. Simaha Ravi (23 Temmuz – 22 Ağustos): Doğuştan lider, karizmatik, pratik, hayalci ve her zaman olmasa da yaratıcıdır. Aşkta doğru insanı bulursa onunla istikrarlı bir ilişki yaşar. Fakat diğer taraftan her zaman farklı maceralara açık olacaklardır.
 8. Kanta Budha (23 Ağustos – 23 Eylül): Bu aylarda doğan kişiler, parlak, çok sosyal bir zihne sahip dolayısıyla birçok arkadaş sahip ve eğlenceli olmayı seven bir karakterdir. Aşk hayatında onun bu enerjisini dengelemesi gereken bir partnere ihtiyacı vardır. Yoksa ilişkilerinde karşı tarafa daha az empati gösterdiğinden istikrar sağlayamayabilir.
 9. Thula Sukra (24 Eylül – 23 Ekim): Hint astrolojisine göre bu burç erdem ve büyük ruhları simgeler. Kendisi için değil ama diğer kişiler için gereken en büyük faydayı arar her zaman. Bireyci değildir bu yüzden. Aşk hayatında maneviyatı ön planda tutarlar ve istikrarlı ilişkileri severler.
 10. Vrischica Angaraka (24 Ekim – 22 Kasım): Kendi çıkarlarını çok önemser. Kendini öne çıkarmayı sever. Savurgan, provakatör, eksentrik ve yaratıcı kişilerdir. Bununla birlikte duyarlıdırlar. Ayağı yere basan ilişkilere ihtiyaç duyarlar. Çünkü fantazilerde kaybolabilirler.
 11. Dhanus-Brishaspati (23 Kasım – 22 Aralık): Zeki, sevimli, karizmatiktir. Üstlendiği her şeyde başarılı olmak ister. Gençlik dönemlerindeki aşk ilişkilerinde istikrarsızdır. Eğer istikrarlı bir ilişkiye hazırsa iyi bir eş olacaktır.
 12. Makara Sani (20 Ocak – 23 Aralık): Talepkar, genellikle ilişkilerinde sıkı, cimri olsa da iyi bir yöneticidir. Hayatındaki en önemli şey çok fazla bir araya gelemese de eşi ve ailesidir.

Hint astrolojisi hakkında bir ilginç anekdot;

2000 yılında Hindistan Üniversite Ödenekleri Komisyonu ile İnsan Kaynakları Geliştirme Bakanlığı Hint bilim adamlarının yaygın eleştirilerine rağmen Hindistan Üniversitelerinde “Vedik Astrolojiyi” bir disiplin olarak kabul etti.