Gezegenlerin Mitolojisi ve Burçlarla İlişkileri: Venüs, Mars, Jüpiter

(4 oy) 5/5 3229
Yorum Yaz


Venüs ( Terazi Burcu) : Sevgi, güzellik ve kadınlığın gezegenidir Venüs. İsmini de Eski Roma’nın güzellik ve aşk tanrıçası Venüs’ten ( Eski Yunan’da bu tanrıça Afrodit’tir) almıştır.  Gökyüzünde Güneş’ten sonra en parlak ve en dikkat çeken gezegendir. İnsanların aşk hayatını, estetik ve güzellik anlayışını etkilemektedir. Burcunun insanlarına güzellik, çekicilik, yaratıcılık, keyif ve zevk anlamında katkılarda bulunur.

Venüs; Eski Yunan mitolojisinde tanrıça Afrodit’e karşılık gelmektedir.  Yunan Mitolojisinde Afrodit aşk, sevgi, kadınlık, güzellik ve cinsellik tanrıçasıdır.

Venüs gezegeni ve tanrıça Afrodit Terazi burcunu temsil etmektedir. Venüs Terazi burcunun yönetici gezegenidir. Terazi de aşk burcudur, estetik tarafı gelişmiştir ve sosyal bir burçtur.

Mars ( Koç Burcu): İsmini Eski Roma’nın savaş tanrısı Mars’tan almaktadır. Mars gezegeni savaş, fiziksel enerji, cinsellik ve cazibeyi temsil etmektedir.  Bu gezegen burcunun insanına, kendini savunma ve mücadele gücü, enerji, cinsellik, cesaret, hırs ve çekicilik vermektedir.

Mars, Eski Yunan mitolojisinde savaş tanrısı Ares’e karşılık gelmektedir. Hera ve Zeus’un oğlu Ares barışı hiç sevmezdi, hep mücadele etmek ister ve çevresinde sürekli savaşların çıkmasına sebep olurdu. Bu nedenle çok sevilmezdi.

Mars gezegeni ve tanrı Ares, Koç burcunu temsil etmektedir. Mars, Koç burcunun yönetici gezegenidir. Koç’ta gezegeni ve tanrısı gibi fiziksel enerjisi yüksek, yerinde duramayan sabırsız ve meraklı, hırslı, inatçı, cinsel gücü ve çekiciliği yüksek bir burçtur.

Jüpiter ( Yay Burcu): İsmini Eski Roma’nın en büyük tanrısı olan Jüpiter’den almaktadır. Güneş sistemindeki gezegenler arasında da en büyük olanıdır. Neşe, bereket ve bolluk, mutluluk, iyimserlik ve gelişme gezegeni olarak bilinir. Burcunun insanını iyilik, gelişme ve adalet gibi hep olumlu anlamda etkiler.

Eski Yunan mitolojisinde de tanrıların tanrısı en büyük tanrı Zeus ile özdeşleşmiştir. Zeus tanrıların en güçlüsüydü ve her şeyi o yönetirdi.

Jüpiter gezegeni ve tanrı Zeus Yay burcuyla özdeşleşmiştir. Aynı zamanda Jüpiter Yay burcunun yönetici gezegenidir. Yay burcu da gezegeni ve tanrısı gibi hep kendini geliştiren, birçok konu hakkında bilgi sahibi olan, rekabetçi ve güçlü, özgürlüğüne düşkün gelişmeci burçtur.