Gezegenlerin Mitolojisi ve Burçlarla İlişkileri: Satürn, Uranüs

(2 oy) 5/5 1837
Yorum Yaz


Satürn (Oğlak Burcu) : İsmini Eski Roma’nın tarım tanrısı Satürn’den almıştır. Satürn Jüpiter’den sonra ikinci büyük gezegendir. Disiplin, çalışkanlık, eğitim ve yaptığı işe tüm dikkatini verebilme özeliklerini temsil eder. Burcunun insanını çalışkanlık, hırs, sabır, birilerini bir şeyler öğretme dürtüsü, verimlilik ve süreklilik alanlarında etkisi altına alır.

Eski Yunan mitolojisinde tanrı Kronos’a (kronoloji kavramının buradan geldiği söylenmektedir) karşılık gelmektedir. Zaman tanrısı olarak bilinir, iyiliği ve bereketi temsil eder.

Satürn gezegeni ve tanrı Kronos, Oğlak burcunu temsil etmektedirler. Aynı zamanda Satürn Oğlak burcunun yönetici gezegenidir. Oğlak burcu da gezegeni ve tanrısı gibi kolay kolay pes etmeyen, azimli, çalışkan, hırslı, disiplinli ve verimli bir burçtur.

Uranüs (Kova Burcu ): İsmini Eski Yunan mitolojisindeki göklerin tanrısı Uranos’tan almıştır. Uranüs gezegeni sürprizleri, aklı, zekâyı, yeni icatları, yeni şeyler keşfetme arzusunu ve bilinmeyi öğrenme merakını temsil eder. Burcunun insanını özgürlük, asilik, merak ve bilinmeyeni öğrenme, gerçeklerin peşinden koşma alanlarında etkilemektedir.

İsmini aldığı Eski Yunan mitolojisindeki gökyüzü tanrısı Uranos; her şeye hükmeden ve dünyayı yaratan ilk tanrı olarak bilinir. Dolayısıyla her şeyin başlangıcı ve dünyayı yaratan yüksek bilinçtir.

Uranüs gezegeni ve tanrı Uranos Kova burcunu temsil etmektedir. Aynı zamanda Kova burcunun yönetici gezegenidir. Kova burcu da gezegeni ve tanrısı gibi meraklı, yeni şeyler öğrenme güdüsüyle sürekli arayış ve harekete halinde olan, yaratıcılığa ve yeni icatlara açık, ilerleme tarafı çok güçlü, özgür ve bağımsız ruhlu bir burçtur.